Zyrtari i FSHF-së mësohet se ka përdhunuar një grua gjatë Kampionatit Evropian

Akuza të rënda pas largimit të skuadrës shqiptare të Kampionatit Evropian: Një supervizor (26) mësohet se ka dhunuar një grua (18) në sqetullën e akomodimit të kombëtares! Punonjësi i hotelit të shkollës sportive Kaiserau në Kamen (Norrhein-Westphalia) thirri policinë pas sulmit të 23 qershorit në orën 19:30. Zyra e prokurorit publik të Dortmundit konfirmoi një…

Sport

10/07/2024 11:38

Akuza të rënda pas largimit të skuadrës shqiptare të Kampionatit Evropian: Një supervizor (26) mësohet se ka dhunuar një grua (18) në sqetullën e akomodimit të kombëtares!

Punonjësi i hotelit të shkollës sportive Kaiserau në Kamen (Norrhein-Westphalia) thirri policinë pas sulmit të 23 qershorit në orën 19:30.

Zyra e prokurorit publik të Dortmundit konfirmoi një hetim përkatës. “Hellweger Anzeiger” raportoi fillimisht, shkruan Bild.

Një zëdhënëse e organit të akuzës: “Duke qenë se nuk ka ende dyshime urgjente, një kërkesë për urdhër arresti nuk është paraqitur sipas ligjit gjerman, një përdhunues duhet të presë të paktën dy vjet burg”. Aktualisht është e paqartë se si do të vazhdojë hetimi – ndoshta përmes një kërkese të ndërlikuar për ndihmë juridike.

Çështja e fajit tani duhet të sqarohet se në çfarë mase burri ishte në gjendje të njihte refuzimin e gruas së re, u tha. Mesa duket shqiptari i ka thënë lamtumirën dhe i ka thënë ta priste. Autori i dyshuar nuk është as futbollist dhe as zyrtar i lartë.

“Kujdesi ndaj punonjëses dhe mbrojtja e të drejtave të saj personale kanë përparësinë kryesore”, tha një zëdhënëse e “SportCentrum Kaiserau”. Pasi u bë e ditur ngjarja, burri u pezullua menjëherë nga Federata Shqiptare e Futbollit.

Ardhja e kombëtares shqiptare është festuar në Kaiserau. Qëndrimi ishte planifikuar për javë të tëra dhe të gjitha dëshirat organizative të të ftuarve u zbatuan në përputhje me rrethanat.

Skuadra dhe kreu i futbollit Armand Duka (61) mbërriti më 8 qershor. Presidenti i Shoqatës së Futbollit dhe Atletikës së Westfalisë (FLVW), Manfred Schnieders (69), tha në atë kohë: “Ne të gjithë jemi shumë të lumtur që ju kemi këtu”.