Edhe tre pikë të tjera për Kosovën, Dardanët kthehen me fitore nga Lituania

Futbollistët e Kombëtares së Kosovës kanë shënuar fitore të rëndësishme në udhëtim ndaj Lituanisë në ndeshjen e tretë të Ligës së Kombeve. “Dardanët” treguan lojë efikase në stadiumin “Dariaus Ir Gireno”, duke shënuar dy herë në portën kundërshtare për fitoren e dytë në grupin C2. Në pjesën e parë Edon Zhegrova solli në epërsi “Dardanët”…

Lajme

12/10/2024 17:21

Futbollistët e Kombëtares së Kosovës kanë shënuar fitore të rëndësishme në udhëtim ndaj Lituanisë në ndeshjen e tretë të Ligës së Kombeve.

“Dardanët” treguan lojë efikase në stadiumin “Dariaus Ir Gireno”, duke shënuar dy herë në portën kundërshtare për fitoren e dytë në grupin C2.

Në pjesën e parë Edon Zhegrova solli në epërsi “Dardanët” në minutën e 20-të, pas asistimit të Florent Musliut.

Kombëtarja jonë vazhdoi lojën e mirë edhe në 45 minutat e dyta duke thelluar epërsinë përmes Erion Krasniqit pas asistimit të Milot Rashicës në minutën e 65-të.

Një gabim i mbrojtjes dardane kushtoi me golin e shënuar nga Paulius Golubickas gjashtë minuta para përfundimit të ndeshjes.

Pas kësaj fitoreje, Kosova renditet e dyta në tabelë me gjashtë pikë, po aq sa edhe Rumania në vendin e parë, por me një ndeshje më pak të zhvilluar.

Ndeshjen e radhës “Dardanët” e zhvillojnë në “Fadil Vokrri” kundër Qipros, më 15 tetor, nga ora 20:45.

Dy ndeshjet e fundit të grupit Kosova i përmbyll kundër Rumaninë si mysafire më 15 nëntor dhe Lituanisë si vendës tri ditë më vonë, 18 nëntor.