Turqia akuzohet për blerje të naftës nga ISIS

Ministri i mbrojtjes së Izraelit Moshe Yaalon, ka akuzuar Turqinë për blerje të naftës nga i ashtuquajturi Shteti Islamik (ISIS), duke financuar kështu aktivitetet e militantëve.

Bota

27/01/2016 09:11

Duke folur në Athinë, Moshe Yaalon tha  se ISIS ka “gëzuar paratë turke për naftë për një periudhë shumë, shumë të gjatë kohore”.

Ndërsa Turqia mohon të jetë lejuar kontrabanda me ISIS-in, dhe SHBA kohët e fundit hodhi poshtë akuzat ruse se zyrtarët e qeverisë turke ishin në kampionat e militantët, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

“Varet  nga Turqia, qeveria turke, udhëheqja turke, për të vendosur nëse ata duan të jenë pjesë e çdo lloj bashkëpunimi për të luftuar terrorizmin,” u tha  Yaalon gazetarëve pas një takimi me homologun e tij grek./lajmi.net.