​Nagavci thotë se shumë shpejt do të vjen “Qeveria Kurti 2”

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, njërehësh anëtare e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka paralajmëruar kthimin e Kurtit në krye të qeverisë.

Lajme

04/06/2020 22:56

Ajo përmes një postimi në facebook, ka kritikuar presidentin Thaçi, për siç thotë ajo ndikimin në institucionet qendrore dhe për përçarje.

Nagavci ka shtuar se koha në mes Qeverisë Kurti 1 dhe Qeverisë Kurti 2 do të jetë e shkurtër.

Ky është postimi i saj i plotë:

Dje me 3 qershor Presidenti Thaçi ka filluar ditën në orët shumë të hershme të mengjesit apo thënë më saktë pasmesnatës, duke ushtruar pushtet kundër-kushtetues tek një deputet, për të vazhduar pastaj në orët e pasditës të ushtroi dhunë nëpërmes mbrojtjes së tij të afërt, ndaj një të riu, qytetari të Kosovës.

Ky President i cili ushtron ndikim në institucionet qëndrore të vendit, përdorë gjuhë përqarëse e shpërndan urrejtje, flet të pavërteta e planifikon projekte të dëmshme për vendin, dje krijoi Qeverinë e tij, për ta pasur në shërbim, për të realizuar projektet e tij dhe sigurisht për ta rrëzuar kur nuk do t’i nevoitet më.

Fundja asgjë nga ky skenar nuk është e paparë, asgjë nuk është e re, fatkeqësisht histori e përsëritur.

E mira është vetëm në intermexon mes qeverisjeve Thaçi dhe LDK. Në mes kemi Qeverinë Kurti.

Saktë katër muaj më parë, me 3 shkurt u votua Qeveria së cilës i besoj populli me 6 tetor. Qeveria që solli shpresë e gëzim. E koha në mes Qeverisë Kurti 1 dhe Qeverisë Kurti 2 do të jetë e shkurtër. Do të kthehemi më të fuqishëm, më të shumtë në numër e për të vazhduar gjatë, deri në bërjen e shtetit e çkapjen e institucioneve.

#Zgjedhje. /Lajmi.net/