Ushtrimet e rregullta më të mirat për shëndetin mendor – Lajmi.net
Ushtrimet e rregullta më të mirat për shëndetin mendor
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 23:31, 9 August 2018
Aktiviteti i rregullt fizik që zgjatë 45 minuta deri në pesë herë në javë, ulë rrezikun për shëndet të dobët mendor.

Megjithatë, më shumë ushtrime se kaq nuk janë të preferueshme.

Një studim i zhvilluar së fundmi ka treguar se ka lidhshmëri në mes të mungesës së aktiviteteve fizike dhe disponimit tuaj.

Në total 1.2 milionë persona kanë raportuar aktivitetin e tyre fizik dhe kanë vlerësuar shëndetin mendor. Ata që kishin realizuar ushtrime kanë me pak “ditë të këqija” në muaj krahasuar me personat që nuk bëjnë ushtrime.

Sportet në ekip, çiklizmi dhe aerobiku kanë impaktin më të madh pozitiv.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO