Tahiri: Nuk do të lejojmë radikalizmin në burgje – Lajmi.net
Tahiri: Nuk do të lejojmë radikalizmin në burgje
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 9:48, 7 December 2017
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, dhe kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Behxhet Shala, kanë nënshkruar memorandum për monitorimin e punës së Shërbimit Korrektues të Kosovë.

Tahiri mas nënshkrimit të memorandumit tha se memorandumi i mundëson KMDLNj-së monitorin e punës në qendrat korrektues të Kosovës.

Ministri i pyetur rreth radikalizmit në burgje, tha se nuk do të lejojnë një gjë të tillë, ngase bashkë me Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK) e institucionet ndërkombëtare janë duke u marrë intensivisht me këtë çështje.

Por sipas tij, e rëndësishme është edhe inkuadrimi i këtyre personave në jetë pasi këta të fundit të kryejnë dënimin, njofton EO.

“Ne si ministri bashkë edhe me BIK-un dhe institucionet ndërkombëtare nuk do të lejojmë radikalizmin dhe ata njerëz kur të përfundojnë burgun të kthen në jetë. Kemi programet dhe jemi duke punuar në këtë drejtim”.

Kurse Shala tha se radikalizmi i burgjeve, nuk është fenomen i përhapur por i stërmadhuar për qëllime të tjera. Sipas tij, në burgjet e Kosovës personat e kanë të drejtë ne ushtrimit të fesë.“Ka pas raste kur të burgosurit e kanë lëshuar mjekrën dhe nuk i ka penguar askush”.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO