Sa herë në javë duhet të kryeni marrëdhënie për të qenë të lumtur? E thotë studimi – Lajmi.net
Sa herë në javë duhet të kryeni marrëdhënie për të qenë të lumtur? E thotë studimi
Autori: Lajmi.net LifestyleLoveSex 23:55, 8 December 2017
Një studim i ri ka treguar se çiftet  arrijnë kulmin e lumturisë kur kryejnë seks shumë rrallë.

Kërkimi sugjeron se  kush  futet shpesh në krevat, nuk ka shumë përfitime sentimentale, në kuptimin e një marrëdhënieje të qendrushme. Pra, çelësi i marrëdhënies së lumtur nuk është seksi i shpeshtë.

Studimi i realizuar nga Universiteti i Torontos-Mississauga në Kanada analizoi  të dhëna të marra nga 2400 çifte të martuara në SHBA, të cilat konfirmuan se të bërit seks vetëm një herë në javë, është e mjaftueshme për të arritur lumturinë në çift.

Çiftet treguan se kënaqësia e tyre  nuk kishte të bëntë fare me seksin. “Përkundrazi, sa më pak bëjmë, aq më të qetë jemi”, tha një prej të intervistuarve.

“Studimi ynë sugjeron se është e rëndësishme  të mbani një lidhje intime me partnerin tuaj, por nuk keni nevojë të bëni seks çdo ditë, për aq kohë sa ju keni ndërtuar një marrëdhënie emocionale me partnerin tuaj”, tha një nga drejtueset e studimit.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO