Policia identifikon 41 lypës nga Shqipëria që po qëndronin ilegalisht në Kosovë – Lajmi.net
Policia identifikon 41 lypës nga Shqipëria që po qëndronin ilegalisht në Kosovë
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 16:09, 13 October 2017
Policia e Kosovës, ka organizuar një plan operativ për identifikimin e emigrantëve të parregullt, ndalimin dhe kthimin e tyre në vendin e origjinës.

Nga ky aksion janë identifikuar dhe ndaluar 41 shtetas të Shqipërisë, prej të cilëve 18 të rritur dhe 23 fëmijë.

“Aksion policor ka rezultuar me identifikimin dhe ndalimin e dyzetenjë shtetaseve nga Shqipëria  prej të cilëve tetëmbëdhjetë fëmijë dhe  njëzetetre të rritur. Pas identifikimit të tyre është konstatuar se të njëjtit janë duke qëndruar në mënyrë të pa rregullt bazuar në Ligjin për të Huaj. Që të gjithë të identifikuarit dhe ndaluarit kanë hyrë legalisht në Kosovë si turist dhe gjatë qëndrimit këtu kanë qenë të evidentuar si lëmosh-kërkues nëpër pjesë të ndryshme të qytetit”, thuhet në komunikatën e Policisë.

Lexoni komunikatën e plotë nga Policia:

Gjate trajtimit të tyre janë inkuadruar edhe hetuesit  e Drejtorisë Kundër Trafikimit me Qeneje Njerëzore si dhe zyrtarë të Qendrës për Punë Sociale, të cilit i kane trajtuar të gjitha rastet nga fushë veprimtaria e tyre, mirëpo nuk janë gjetur elemente të  trafikimit me qenie njerëzore.

Bazuar në Ligjin për të Huajt janë ndërmarrë veprimet ligjore si ne vijim:

Janë lëshuar 18 Urdhra për Largim me Forcë me ndalës te ri-hyrjes prej 4 viteve,

Janë lëshuar 3  Urdhër Largime Vullnetare si dhe

Dy 2 raste kanë pasur Urdhër Largim me Forcë në fuqi të Lëshuar nga Drejtoria për Migrim dhe të Huaj në vitin 2016 me ndalës hyrje prej 5 vite në Republikën e Kosovës.

Gjithashtu janë ftuar edhe akomoduesit e tyre, shtetas Kosovar të paraqiten ne Drejtorinë për Migrim dhe të Huaj bazuar ne Ligjin për të Huaj për tu ndërmarrë masat ligjore për mosparaqitjen e akomodimit te tyre

Pas përfundimit të të gjitha procedurave ligjore dhe kompletimit të lëndëve, të gjithë shtetasit ndaj të cilëve është lëshuar urdhri i largimit me forcë janë depërtuar në mënyrë të organizuar për në shtetin e origjinës, Republikën e Shqipërisë.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO