Poezi kushtuar Flora Brovinës: Vajza me motor – Lajmi.net
Poezi kushtuar Flora Brovinës: Vajza me motor
Autori: Lajmi.net EntertainmentKulturë/ArteMix 22:47, 29 July 2015
Flora Brovina pas takimit me disa nga partitë politike, Foto&Video: Bujar Tërstena
Rrahman Hyseni ka shkruar disa vargje për deputeten Flora Brovina, vargje këto që synojnë të përshkruajnë jetën e saj.

Poezia e titulluar “Vajza me motor”, është shkruar nga Rrahman Hyseni  dhe flet për të kaluarën dhe personalitetin e deputetes, nga këndvështrimi i autorit.

Sipas autorit të kësaj poezie, qëllimi është të përshkruhet jeta e saj në disa vargje, teksa fokus i veçantë i jepet përjetimeve të saja gjatë luftës.

Më poshtë poezia e plotë:

VAJZA ME MOTOR

(Flora Brovinës)

Kohët e kaluara i fute në kornizë

Kujtesa të ktheu kah udhëtoje me motor

E çudia ua kaplonte njerëzve shikimin

Vajza me motor i shëtiti kohët e nxira

Frikën futur e kishte në humnerë të errët

Tek dera e shtëpisë nisja e priste kthimin

Nuk kishte përcjellje, jo me të ishte guximi

Vajza motorin e mbështeti për muri të shtëpisë

Se korbi i zi e mbylli në grila se në ta hyrë ishte frika

Flora si trimëreshë e mbështjellur me flamur lirie

Për atdhe, për të popullit shpëtim e vuajti këtë dënim…

Vargje nga Rrahman Hyseni

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO