Pilaf me mish viçi – Lajmi.net
Pilaf me mish viçi
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 9:47, 5 April 2017
Përbërësit:

2 gota oriz
3 gota ujë të mishit
500 gr mish viçi
5-6 karrota
1 qepë
vaj vegjetal
gjalpë

Hapat:

Fillimisht e pastroni orizin dhe e leni 2 orë në pritje në një enë.Mishin e fërgojmë në tigan me pak vaj, ia hidhni pak kripe, deri sa fillon të zbutet e fërgojmë.

Në anën tjetër i premë karotat në copa të holla, e premë edhe qepën.E marrin një tenxhere dhe i hedhim vaj vegjetal dhe qepen e grire e fërgojmëIa shtojmë karotën dhe gjalpin.

Pasi ta kullojmë orizin, ia bashkëngjisim. I fërgojmë se bashku pak me ujin e mishit.

Pastaj ia shtojmë edhe mishin, duke ia kontrolluar kripen. Tenxheren e mbyllim me një lecke kuzhine dhe e ulim temperaturën. /kuzhinashqiptare/

Fjalët kyçe: pilaf me mish viçi

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master
  • Play Bow Master Japan
  • Play Turbo Racing 3