Perime të ziera si garniturë – Lajmi.net
Perime të ziera si garniturë
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 8:48, 13 February 2018
Mishi i pjekur, i skuqur ose i zier, shërbehet me garniturë perimesh. Perimet duhet zier varësisht nga lloji.

Disa nga perimet futen në ujë të valë me kripë dhe për disa minuta vlohen. Kullohen mirë, pastaj fërgohen pak, duke i kaluar 2-3 herë në tigan me yndyrë. Rregullohen me mëlmesa dhe majdanoz të grirë hollë, përcjell lajmi.net

Përjashtim bëjnë patatet të cilat duhet zier mirë.

Nëse janë të vogla zihen të tëra, përndryshe priten për së gjati në katër pjesë.

Karotat për garniturë priten në pjesë të gjata, e nëse janë të njoma, zihen të tëra.

Lulelakra e bardhë dhe e gjelbër, nahet në lule, pastaj vihen të vlojë në ujë të njelmët ose mbi avull. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO