Opinion – Lajmi.net

Aktuale

In Memoriam – Agim Binaku!

Ndeshja e hendbollistëve të Prishtinës me Arkatronin e Minskut në Ligën Sfiduese, më 16 shkurt 2008, është një prej atyre momenteve sportive që nuk harrohen, për shkak të atmosferës së krijuar, për shkak se pas fitores rrugët e Prishtinës u vërshuan nga njerëz që festonin diçka shumë më të madhe se një ndeshje hendbolli, por edhe për shkak se kur u shpalos transparenti Welcome to Independent Kosova, Agim Binaku shpërtheu në vaj....

9 February, 2018Lexo më shumë

Kah BE-ja, kah tjetër

Me të gjitha të metat që i ka, BE është shtëpi e natyrshme për shtetin e Kosovës. Tjetër shtëpi të përbashkët evropiane, Kosova nuk ka dhe nuk mund të ketë. ...

8 February, 2018Lexo më shumë

Kina ndez projektorët kah Evropa përmes “Belt and Road”

Zhvillimi i hovshëm ekonomik i Kinës në tri dekadat e fundit ka bërë që Kina të tejkalojë Gjermaninë në vitin 2007 si ekonominë e tretë në botë që ishte dhe Japoninë në vitin 2011 si ekonominë e dytë pas SHBA-ve. Bile bile sipas Angus Maddison (Statistikat e Popullsisë Botërore, GDP dhe GDP për frymë, 1-2008 AD, IMF) pjesëmarrja e Kinës në GDP-në (Bruto Prodhimin Vendor) botërore për vitin 2017 sipas Paritetit të Fuqisë Blerëse (PPP) ishte 18.3% (23.2 trilion dollarë), kurse e SHBA-së 15.3% (19.4 trilion dollarë), aspekt që dëshmon epërsinë kineze përballë asaj amerikane në segmente të caktuara të ekonomisë....

6 February, 2018Lexo më shumë

Nga ç’kapja në demokratizim e ndryshim rrënjësor

Strategjia e Zgjerimit të Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor, paraqet një dokument të guximshëm që i obligon 6 shtetet për ndryshime rrënjësore. Viti 2025 vendoset si vit orientues për anëtarësim jo vetëm të Serbisë dhe Malit të Zi, por edhe të çdo shteti tjetër të Ballkanit, NËSE vendet i zbatojnë plotësisht kushtet e përcaktuara. Në rastin e Kosovës, pritet ndër të tjera:...

6 February, 2018Lexo më shumë

Kronika e një vrasje të paramenduar nga Merxhan Avdyli dhe i biri i tij

Drejtorin e gazetës “Express”, Berat Buzhalën, e kanë kërcënuar, e kanë sharë, e kanë fyer publikisht, në llogarinë e tij në “Facebook”, mijëra veta deri më sot. E kanë sharë, e kanë fyer, e kanë kërcënuar, mijëra veta në llogarinë e tij në “Facebook”, edhe Fisnik Ismailin. ...

3 February, 2018Lexo më shumë

Viza historike për në Yeşilköy

Dy perceptime janë bërë sërish aktuale. Njëri thotë: BE dhe tjerët diskriminojnë shqiptarët. Tjetri thotë se shqiptarët nuk meritojnë më shumë se kaq – prandaj humbin çdo tren të mundshëm të historisë. Cili shpjegim nga këta qëndron e cili jo? Duke kërkuar përgjigjen përfunduam edhe ne si shtetet shqiptare . në pashtegësi! Tjetër s’kanë faje për interesa, ndërsa shqiptarët fajet po dhe asgjë tjetër....

3 February, 2018Lexo më shumë

Tensione në horizont, në rast se Kosova nuk përfshihet në strategjinë e BE-së

Brenda një jave, Komisioni Evropian do të bëjë publike strategjinë e paralajmëruar për Ballkanin Perëndimor. Ky është një hap i ri i rëndësishëm për BE-në, i cili ka nxitur shpresë, por edhe hidhërim pothuajse në të gjitha vendet e rajonit, të cilat aspirojnë t’i bashkohen BE-së. Viti 2018 mund të jetë vendimtar për marrëdhëniet e BE-së me Ballkanin Perëndimor....

2 February, 2018Lexo më shumë

Krijimi i ‘Sistemit të alarmit’ vendor

Duket që as sot e kësaj dite, nuk jemi të vetëdijshëm që fatin tonë e kemi në duartë tona. E kur e ke fatin në duar, natyrisht që e ke edhe fatkeqësinë. ...

1 February, 2018Lexo më shumë

Baton Haxhiu: Albin Kurti, njeriu me mendësi të Stanishiqit, që historikisht e kishte gabim

Përgjatë gjithë shpalosjes të vizionit në cilësinë e kandidatit për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, diskursi i Kurtit më tepër ka qenë i koncentruar në çështje të ristrukturimit organizativ sesa të reformimit ideopolitik....

29 January, 2018Lexo më shumë

Një përgjigje ndryshe për Albin Kurtin (1)

Kriza publike e Albin Kurtit nuk është as momentale, as aksidentale. Manifestimi publik në Lëvizjen Vetëvendosje nuk është thjesht problem i faktorëve të jashtëm “anti-Albin”. Kriza aktuale në këtë parti është edhe shprehje e tensioneve të brendshme në vetë personalitetin politik të Albin Kurtit....

27 January, 2018Lexo më shumë

Iluzionet e qeverisë për ndalimin e lajmeve të rreme

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka iluzione se ka gjetur zgjidhjen për të ndaluar shpërndarjen e lajmeve të rreme online, për çka demokracitë perëndimore debatojnë me vite. ...

27 January, 2018Lexo më shumë

Baton Haxhiu i përgjigjet Albin Kurtit: Politikan me petkun e kriminelit dhe diskurs të Sheshelit

Baton Haxhiu i është përgjigjur Albin Kurtit, përmes një kolumne. ...

26 January, 2018Lexo më shumë

Në mes dy të vërtetave

Problemet brenda subjekteve politike gjithmonë bëjnë lajm për opinionin publik e sidomos kur ato janë shumë afër të ndarjes në dy pjesë, ashtu siç po ndodh edhe me Levizjen Vetëvendosje....

25 January, 2018Lexo më shumë

Çka të bëhet me Veriun?

Normalizim i situatës në Veri, kur Prishtina do ta ushtronte pushtetin e mirëfilltë andejpari, do t’i kthente bisedimet e Brukselit në një dialog të mirëfilltë teknik. ...

25 January, 2018Lexo më shumë

Vlerat tona të përbashkëta po sulmohen

Në takimin e sivjetmë të Forumit Ekonomik Botëror në Davos, liderët botërorë do të diskutojnë për sfidën e ruajtjes së një narrativi të përbashkët progresiv në një botë gjithnjë e më shumë të përçarë....

24 January, 2018Lexo më shumë

Unioni Doganor për Ballkanin Perëndimor–perspektivë apo zhagitje

Historia e njerëzimit nuk njeh model më të zhvilluar të integrimit rajonal se sa Bashkimin Evropian (BE). ...

24 January, 2018Lexo më shumë

Shumë elozhe për një kriminel lufte

Vrasja e Oliver Ivanoviqit dhe vëmendja që po i jep klasa politike në Prishtinë dhe media e këtushme këtij ish-politikani serb, i cili u akuzua dhe u dënua për krime mbi popullatën shqiptare, mbetet një fenomen për të cilin secili qytetar i Kosovës ka të drejtë të pyesë: Pse gjithë kjo vëmendje për vrasjen e një krimineli?...

23 January, 2018Lexo më shumë

Trajnimi maqedonas në Nish dhe Moskë

Në të ashtuquajturën “Qendër humanitare ruse-serbe”, së fundi janë kyçur edhe strukturat e sigurisë nga Maqedonia. Për ekspertët perëndimorë ky qenka sinjal për alarm, ngase për Shkupin zyrtar ky do të ishte një gabim i rëndë....

19 January, 2018Lexo më shumë

Çfarë po ndryshon për shqiptarët në Ballkan?

“Shqiptarët janë në momentin e tyre më të mirë historik”, deklaroi një politikan me rastin e hapjes së vitit të Skënderbeut. Nisur nga një shikim thjeshtë historik, deklarata e tij ishte korrekte. Por nuk mjafton vetëm kaq? Pyetja e parë që më erdhi ndër mend pas saj, është a janë shqiptarët në të njëjtën pozitë të favorshme gjeopolitike? A jemi sërish sot, në po atë situatë të artë që qemë në vitet 1990 – 2009? A mbaruan për ne dy dekada magjike, në të cilat rikuperuam shumë prej gjeravë që kishim bjerrur në thuajse 80 vite të tjera të ekzistencës sonë shtetërore? Dhe në ç’rrethana ndodhi kjo?...

18 January, 2018Lexo më shumë

Vrasja e politikës

Mund të ndodhë që viktimizimi i një politikani, çfarë ishte Oliver Ivanoviq, të shkaktojë zhvillime krejt të kundërta prej atyre të synuara prej autorëve të mirëfilltë të vrasjes....

18 January, 2018Lexo më shumë

550 VJET ZI E FESTË PËR GJERGJ KASTRIOTIN

Gjergj Kastrioti ishte finalizuesi politik dhe kulturor i identitetit arbëror në Mesjetë....

17 January, 2018Lexo më shumë

Vrasja e Oliver Ivanoviqit shenjë e frymës së ndarjes

Ç’të thuhet për këtë vrasje? Vrasja e Oliver Ivanoviqit shenjë e frymës së ndarjes... ...

16 January, 2018Lexo më shumë

Albin Kurti, sjelljet prej profeti, po e xhihadizon politikën

Sikur të isha atje, si anëtar i kësaj lëvizjeje, do ngrihesha t’i thosha Albinit: Jo, i dashur, nuk është kjo ajo që ne duam të dëgjojmë. Vetëvendosja nuk mund e nuk duhet të jetë një garnizon ushtarak....

16 January, 2018Lexo më shumë

Haradinaj, njeriu i vendimeve të mëdha

Skeptikët dhe kundërshatrët politik, kanë nisë të zgjohen dhe të shohin se kryeministri Ramush Haradinaj në fushë të ekonomisë, bizneseve dhe mirëqenies sociale po dëshmon lidership të vërtetë, prandaj ata ende merren me gabimet ose dështimet jorelevante për shtetin dhe shoqërinë. Haradinaj po e riparon sigurt dhe ndjeshëm dëmin kolateral që i është bërë qeverisjes së tij, nga numri i madh i zëvendësministrave ose nga raportimet plot mllef e inat për shkakun se ai ia kishte kushtuar familjes së tij tre ditë pushim, pas 100 ditë pune intensive, pa asnjë cent kosto për arken e shtetit…...

15 January, 2018Lexo më shumë

Babaxhani i Filologjisë që na çau zemrat në fundjavë

Pos familjes së profesor Basri Çapriqit, bashkëshortes së tij, Sazanës dhe dy fëmijëve të tyre, Bindit dhe Bulzës, ngushëllime të sinqerta u shpreh edhe profesor Ibrahim Berishës dhe Sali Bashotës, veçanërisht profesor Milazim Krasniqit, i cili ka kohë që, prej kur Basriu nuk ishte mirë me shëndet dhe sëmundja i përparonte më shpejt sesa që hove-hove bënte mirë, interesohej shumë për gjendjen shëndetësore të tij dhe kërkonte ndihmë e shpëtim për të. Kështu që, edhe këta tre shokë do ta ndiejnë mungesën Basriut sa herë që shkelin në dyert e Fakultetit të Filologjisë, do ta ndiejnë mungesën e tij sa herë që shëtisin në sheshet e Prishtinës në mesditë ose në mbrëmje, do ta ndiejnë mungesën e tij sa herë që do të marrin rrugë më të gjatë jashtë Prishtinës...

15 January, 2018Lexo më shumë

Platforma ime si kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje*

Të falemnderit Albulenë. Këto lavdata aq shumë më obligojnë saqë ma marrin vetëbesimin për këtë fjalim që kam përgatitur, mirëpo, ky vetëbesim më kthehet porsa mendoj që në VETËVENDOSJE! kemi gra aktiviste si Albulena....

13 January, 2018Lexo më shumë

Partneriteti  ndërkombëtar dhe Gjykata

Nga: Ilir GASHI Po filloj me një thënje:  “E mira dhe e keqja janë prodhim i mendjes sonë. Dëshira pozitive është njerëzore t’ i realizojmë, por dëshira për të ngrënë nuk guxon të  plotësohet duke vrarë njeriun që në dorë mban copën e bukës”. Mbi partneritetin  ndërkombëtar dhe Gjykaten Speciale në kontekstin e ideve dhe paragjykimeve të frikshme! Politikbërja, […]...

12 January, 2018Lexo më shumë

Kur e kujtoj babën…

Kur e kujtoj baben, ajo qe me ban me mendue asht ku e ka burimin kreativiteti: ne talent apo ne nxanje? ...

11 January, 2018Lexo më shumë

Kryelajmi i politikës kosovare

Në Kosovën e fillimit të këtij viti, po ballafaqohemi me një shpërputhje, gjithnjë e më të madhe, në mes të kërkesave të qytetarëve dhe ofertës së politikës kosovare....

11 January, 2018Lexo më shumë

Dardan Gashi: Referendum për Demarkacionin, Kushtetuta e lejon nga viti 2008!

Thuhet se kur Toma Akuini (1225-1274) një murg, teolog e reformator mesjatar i Kishës Katolike kishte filluar karrierën e tij prej murgu i kishte rastisur të marrë pjesë në një darkë mes murgjëve më të vjetër, të gjithë teolog të rryer....

10 January, 2018Lexo më shumë

RRËFIMI IM PËR KRIZËN NË VETËVENDOSJE!

Për 12 vite rresht, figura më e popullarizuar midis nesh ka qenë Albini. Pas fitores së parë në Prishtinë, kam kontribuar me mish e shpirt që Shpendi të mos e tejkalojë atë....

6 January, 2018Lexo më shumë

Shteti rentier dhe dashuria ndaj Gjykatës Speciale

Kosova posedon sot nivelin më të lartë, të panevojshëm, të padobishëm dhe të kritikuar nga Bashkimi Evropian në krahasim me rajonin të të punësuarve në administratën shtetërore....

4 January, 2018Lexo më shumë

Si të ndryshohet Kuvendi i Kosovës?

Kuvendi i Kosovës është vend ku bëhet fushatë e vazhdueshme parazgjedhore, ku përdoren të gjitha mjetet e mundshme për të pamundësuar funksionimin e politikës. ...

4 January, 2018Lexo më shumë

Dilema bolshevike e Vetëvendosjes

Çfarë është duke ndodhur në partinë Vetëvendosja? Në shumësinë e interpretimeve, që zakonisht shpërthejnë në kohërat e grindjeve e përçarjeve, dy janë interpretimet më të rëndësishme....

3 January, 2018Lexo më shumë

Hashim, Kadri, Ramush, Ligji për gjykatën speciale duhet PLOTËSUAR e jo shfuqizuar

Ndalni synimet për shfuqizim të ligjit për gjykatën speciale dhe së bashku me LDK dhe VV plotësojeni ligjin në fjalë e mos lejoni amnistimin e Serbisë për krimet e luftës. Me këtë akt të përbashkët të të gjithë juve për drejtësi për të gjithë, me ju do të jenë që të gjithë qytetarët shqiptarë të Kosovës, dhe BE e SHBA do të ndalnin kërcënimet për izolim, sepse krimet e luftës nga Serbia askush nuk ka të drejtë që t’i falë, as drejtësia ndërkombëtare e as ajo vendore. ...

30 December, 2017Lexo më shumë

2018, viti i dhjetëvjetorit të parë të shtetësisë së Republikës së Kosovës

Jemi në prag të festës së fundvitit dhe të gjithë mirëpresim momentin që të mblidhemi në familjet tona, me miqtë më të mirë për të ngritur nga një dolli. Unë dua që ju t’i mbushni gotat tuaja, duke uruar për më shumë mbarësi në vitin që po vjen....

29 December, 2017Lexo më shumë

Dua apo s’dua unë!

Reflektim për votimin e Shqipërisë në asamblenë e përgjithshme të OKB-së dhe dëmi që iu bë raporteve me Amerikën dhe miqësinë tonë të vjetër me popullin hebre.  ...

28 December, 2017Lexo më shumë

“Karta Ruse” në dialogun e Brukselit

Në fund të këtij viti vitit, Presidenti i Serbisë Vuçiq i është kthyer, natyrisht, nga një drejtim tjetër, lojës me trenin lara-lara të janarit. ...

28 December, 2017Lexo më shumë

Të mjerët

Qytetarët e Republikës së Kosovës e dinë se kush ka kryer krime dhe kush ka luftuar për liri. Këtë të vërtetë e dinë edhe ky grup njerëzish të infektuar me urrejtje të përkohshme. Prandaj, nuk është vonë për askënd, që të filloj të ushqej ndjenjën e respektit për çlirimtarët tonë, qofshin ata të vdekur apo të gjallë. Pak mirësi në shpirtin e secilit nga ne, në vend të urrejtjes në ketë fund vit, na duhet me shumë se gjithçka tjetër...

27 December, 2017Lexo më shumë

A mund të kërkojmë drejtësi prej shkelësve dhe mohuesve të saj?

Seancat gjyqësore janë çështje edukimi dhe problem psikologjik i të akuzuarve ndaj trupit gjykues, por mos njohja e trupit gjykues, paragjykimet ndaj trupit gjykues, mos bindja ndaj trupit gjykues ose fyerja dhe ofendimi që po ndodhin çdo ditë nga ana e njerëzve, me ndikim në jetën publike e politike, nuk janë asgjë tjetër, veçse mungesë kulture dhe mungesë respekti për institucionet më të ndjeshme, prej nga pritet të zhvillohet Kosova....

25 December, 2017Lexo më shumë

Vota lënduese e qeverisë sonë në OKB

Ngado që ta marrësh, vota e Shqipërisë në OKB kundër vendimit të Presidentit të SHBA, Doland Trump, për të spostuar në Jerusalem selinë e Ambasadës Amerikane në Izrael, pra, për të njohur de fakto Jerusalemin si kryeqytet të shtetit hebre, është e gabuar. ...

24 December, 2017Lexo më shumë

Berisha, Meta, Thaçi e Haradinaj po përpiqen ta largojnë Amerikën nga Shqipëria dhe Kosova

Ka një situatë të papërgjegjshme në raport me interesat e SHBA në Shqipëri dhe Kosovë, që po tentojnë të hidhen në erë nga politikanë sharlatanë dhe një situatë tjetër të SHBA me botën, ku të njëtën politikanë sharlatanë po tentojnë të bëjnë vendin qesharak. Sali Berisha me enturazhin e vet në Shqipëri dhe Hashim Thaci me Ramush Haradinaj në Kosovë, kanë dal publikisht hapur kundër asaj që vet SHBA e ka konsideruar interes strategjik të SHBA në Shqipëri dhe Kosovë....

23 December, 2017Lexo më shumë

Trump – Orfeu në DC

Nëse vazhdohet kështu Donald Trump do të përjetësohet si presidenti më i pa pushtet në historinë e presidentëve të SHBA-ve. Administrata e tij u përngjanë atyre gardianëve të psikiatrisë, të cilët, detyrën kryesore kanë që ta parandalojnë të çmendurin mos ikë nga qelia – kështu së paku e përshkruajnë ekspertët europianë konfliktin e Trump-it me administratën e tij....

22 December, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master Japan
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Stealth Sniper