Në Sofje mblidhen liderët e Ballkanit Perëndimor – Lajmi.net
Në Sofje mblidhen liderët e Ballkanit Perëndimor
Autori: Lajmi.net LajmeNacionaleRajoni 9:28, 7 December 2017
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev po qëndron në Bullgari, ku do të merr pjesë në një konferencë ndërkombëtare ”Integrimi më i fuqishëm rajonal i Ballkanit” që mbahet në Sofje, përcjell Telegrafi Maqedoni.

AIM bën të ditur se konferenca do të hapet nga kryeministri bullgar, Boyko Borisov, si edhe drejtoresha ekzekutive e Bankës Botërore Kristalina Georgieva.

Pritet që në takim të flitet për lehtësime kufitare në rajon, forcim të tregtisë, si edhe për aspekte rajonale të Teknologjisë Informatike. Në konferencë marrin pjesë edhe kryeministrat serb e bullgar, respektivisht Ana Bërnariq dhe Edi Rama, kryetarët e Malit të Zi dhe Kosovës, Filip Vujanoviq dhe Hashim Thaçi, ministri për tregti i Bosnjës dhe Hercegovinës, Mirko Sharoviq.

Nga BE-ja merr pjesë Johannes Hahn, komisioner për zgjerim dhe fqinjësi të mirë. Zaev shoqërohet nga ministrat Koço Angjushev dhe Dragan Tevdovski.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO