Mijëra persona në paradën pro LGBT në Tajvan (Foto) – Lajmi.net
Mijëra persona në paradën pro LGBT në Tajvan (Foto)
Autori: Lajmi.net Lifestyle 17:20, 29 October 2016
Dhjetëra mijëra njerëz kanë dalë në rrugët e kryeqytetit të Tajvanit, Taipei, për të marrë pjesë në paradën më të madhe të homoseksualëve.

Shumë prej tyre që morën pjesë, kishin pankarata me të cilat i bënin thirrje qeverisë për të legalizuar  martesat e të njëjtës gjini.

Të veshur me kostume shumëngjyrëshe dhe me flamuj ylber, ata parakaluan para pallatit presidencial të Tajvanit, transmeton Klan Kosova.

Partia Demokratike Progresive (DPP), e cila kontrollon parlamentin e Tajvanit dhe mori pushtetin pesë muaj më parë, është konsideruar gjerësisht në favor të lezbikëve, homoseksualëve, komunitetit biseksual dhe transseksual.

Shumë prej tyre janë me shpresë se martesa të njëjtit seks do të bëhet realitet në kuadër të DPP.

92146499_286976aa-c4ee-4b96-a9d3-1a5db306bc2a 92146501_9b004a62-2e76-480a-8d53-0540cd268141 92146307_dbf63cd7-9e36-4f97-8bc7-c541d1b656da

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO