Merkel edhe zyrtarisht kancelare gjermane – Lajmi.net
Merkel edhe zyrtarisht kancelare gjermane
Autori: Lajmi.net BotaLajme 12:58, 14 March 2018
Parlamenti gjerman ka emëruar Angela Merkel si kancelare të shtetit në mandatin e saj të katërt.

Merkel është zgjedhur ashtu siç edhe pritej në raudin e parë të votimit në Dhomën e Ulët të parlamentit.

Merkel ka bërë betimin në rezidencën e presidentit, Frank-Walter Steinmeier në qendër të Berlinit.

Me këtë votim ka përfunduar bllokada politike disa mujore në vendin evropian me ekonominë më të madhe.

Rritja e partisë së krahut të djathtë, Alternativa për Gjermaninë (AfD) në zgjedhjet e muajit shtator të vitit të kaluar ka dobësuar partitë e tjera, duke përfshirë partinë e Unionit Kristian Demokrat (CDU) të kancelares Merkel.

Për këtë arsye ajo është detyruar të bëjë koalicion dhe Partinë Social-Demokrate (SPD).

Fjalët kyçe: betimi, Kancelare, Merkel

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball
  • Play Bike Rivals