Mediat e Koresë Veriore raportojnë sot për takimin historik Trump, Jong-un – Lajmi.net
Mediat e Koresë Veriore raportojnë sot për takimin historik Trump, Jong-un
Autori: Lajmi.net BotaLajme 9:20, 13 June 2018
Koreja e Veriut më në fund ka transmetuar raportimet se takimi historik mes Presidentit Donald Trump dhe Kim Jong-un ka ndodhur të martën e 12 qershorit.

Atje mediat shtetërore kanë festuar samitin e Trump-Un si një fitore të madhe për vendin, derisa raportojnë se SHBA ka ndërmend të heqë sanksionet.

Të dy udhëheqësit u takuan të martën, duke nënshkruar një deklaratë të shkurtër mbi denuclearization dhe reduktimin e tensioneve.

Presidenti Donald Trump tha më pas se sanksionet do të mbeten në vend për tani, por do të hiqen pasi “armët nukleare nuk do jenë më një faktor”.

Ai njoftoi gjithashtu një përfundim të papritur të stërvitjeve ushtarake të SHBA-Kore Jugore.

Masa që kërkohet nga Pyongyang – është parë si një koncesion i madh për Korenë e Veriut dhe duket se i ka marrë aleatët e SHBA në rajon në befasi.

Pentagoni që nga ajo kohë ka kërkuar të sigurojë aleatët e saj për angazhimet e saj të sigurisë se koracuar. /klankosova/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO