Politikë – Page 578 – Lajmi.net

Aktuale

AAK për shpërbërje të Parlamentit, por preferon shkarkimin e Qeverisë

Pas deklaratës së kreut të LDK-së, Isa Mustafa, për shpërbërjen e Parlamentit të Kosovës javën që vjen, Lajmi.net ka kontaktuar me Burim Ramadanin e AAK-së, i cili ka deklaruar se kjo parti preferon shkarkimin e qeverisë Thaçi, por “në mungesë të saj, ne do ta votonim shpërbërjen e Parlamentit, në mënyrë që të shkohet në zgjedhje”. ...

20 April, 2014Lexo më shumë

Historianët e Deçanit i shkruajnë Jahjagës: Mos luaj me ndjenjat e qytetarëve

Dega e Lidhjes së Historianëve të Kosovës në Deçan, nëpërmjet një komunikate për media, ka reaguar ndaj vizitës që bëri të shtunën presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, në Manastirin e Deçanit dhe takimit me prijësin e këtij manastiri, popin Sava Janjiq....

20 April, 2014Lexo më shumë

Arritja e marrëveshjes Kosovë – Serbi nuk ka qenë aspak e lehtë

Tashmë është mbushur një vit që nga koha kur është arritur Marrëveshja e parimeve bazë midis Kosovës dhe Serbisë. Bekim Çollaku, këshilltar i parë i kryeministrit të Kosovës vlerëson se arritja e kësaj marrëveshje nuk ka qenë e lehtë....

19 April, 2014Lexo më shumë

INTERVISTA E JAVËS – Dardan Sejdiu: E kemi obligim ligjor të paraqesim shkeljet në Prokurori (VIDEO)

Nënkryetari i Prishtinës, Dardan Sejdiu thotë t’a ketë gjetur Komunën në një situatë të keqe. Ai në një intervistë për lajmi.net thotë se gjatë kësaj periudhe të shkurtër, qeverisja e re ka arritur që të ndalë ndërtimet pa leje dhe të kthejë në qendër të vëmendjes ujin. Ai flet edhe për bashkëpunimin e Komunës me Prokurorinë e Shtetit për shkeljet e administratës së udhëhequr nga Isa Mustafa....

19 April, 2014Lexo më shumë

Fondi prej 100 mijë eurosh, brenda dy javësh

Ragmi Mustafa thotë se Riza Halimi tradhtoi shqiptarët kur morri pjesë në Zgjedhjet serbe. Sipas tij, fondi prej 100 mijë eurosh do të transferohet brenda dy javësh. Ndërsa, konsideron se largimi i shqiptarëve nga kjo anë po sponsorizohet nga Qeveria e Beogradit....

19 April, 2014Lexo më shumë

Thaçi nuk meriton edhe një mandat

Ramush Haradinajt nuk po i pëlqen që Kryeministri Hashim Thaçi po kërkon edhe një mandat nga qytetarët. Thotë se kjo qeverisje nuk ka pasur as plane, as ide e as konkretizim të punëve. Programi i AAK’së  sipas tij, do të jetë garanci për gjeneratat e reja....

19 April, 2014Lexo më shumë

Mustafa: Kuvendi ta përfundojë punën javën tjetër

Isa Mustafa është shprehur se Kuvendi i Kosovës, do të shpërbëhet gjatë javës që vjen. Ai tha se nuk ka më arsye të vazhdojë punën një Kuvend i cili e ka paralizuar vetën. Sipas tij, koalicioni qeverisës nuk e fuqinë në Kuvend për të marr vendime të rëndësishme....

19 April, 2014Lexo më shumë

Marrëveshja që hapi kapitullin e paqes mes dy popujve

Kryeministri Thaçi vlerëson se Marrëveshja e Brukselit ka mbyllur kapitullin e përgjakur ndërmjet dy popujve dhe ka hapur kapitullin e paqes dhe të fqinjësisë së mirë. Ai thotë se kjo marrëveshje ka hapur rrugën drejt integrimit në BE....

19 April, 2014Lexo më shumë

Bëhet një vit që nga arritja e marrëveshjes Kosovë-Serbi

Sot një vit, në mes të shtetit të Kosovës dhe atij të Serbisë është arritur Marrëveshja për Normalizimin e Marrëdhënieve, në kuadër të bisedimeve të ndërmjetësuara nga Brukseli....

19 April, 2014Lexo më shumë

Të enjten vendoset për shpërbërjen e Kuvendit

Seanca e së mërkurës mund të jetë hera e fundit kur deputete e kësaj legjislature takohen në një seancë të rregullt. Pas të mërkurës kur do të votohet për EULEX-in dhe Gjykatën Speciale, planifikohet që liderët politikë të takohen dhe të merren vesh për shpërbërjen e Kuvendnit....

19 April, 2014Lexo më shumë

SITF nuk u jep llogari Institucioneve të Kosovës

Statusi i SITF do parasheh ndryshimin dhe plotësimin e disa ligjeve që ndërlidhen me mandatin e EULEX-it. Bazuar në këtë, kjo Task-Forcë do të funksionojë në kuadër të Prokurorisë Speciale të Kosovës, si njësit i ndarë....

19 April, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Kuvendi shpërndahet pas votimit për Gjykatën Speciale

Ramush Haradinaj beson se Kuvendi i Kosovës do të shpërndahet pas votimit për krijimin e Gjykatës Speciale për Kosovën. Ai thotë se vet krijimi i këtij mekanizimi për drejtësi do të thotë humbje për Kosovën....

18 April, 2014Lexo më shumë

Shumë zhurmë e pak përgjegjësi për Gjykatën Speciale

Jakup Krasniqi thotë se po bëhet më shumë zhurmë për çështjen e EULEX-it dhe Gjykatës Speciale se sa po ka transparencë dhe përgjegjësi në këto procese. Ai thotë se në Kuvend do të bëhet vetëm formalizimi i asaj që janë marrë vesh në Bruksel....

18 April, 2014Lexo më shumë

EULEX i gatshëm të zbatojë marrëveshje të reja

Misioni i EULEX-it është i gatshëm që të zbatojë marrëveshjet e reja që do të dalin nga dialogu Kosovë-Serbi....

18 April, 2014Lexo më shumë

Kurti: Politikanët u pasuruan në kurrizin e të varfërve

Albin Kurti ka thënë se gjendja e rëndë sociale dhe rritja e pabarazisë ka ardhur sepse Kosova është bërë Republikë e politikanëve të pasur në kurriz të njerëzve të varfër. Ai ka thënë se te ardhurat që kanë qytetarët e Kosovës nuk i përkasin një shteti të zhvilluar....

18 April, 2014Lexo më shumë

Ibishi: Në LDK, erdha pa kushtëzime

Anëtari i ri i LDK-së, Nuredin Ibishi, i njohur edhe si Komandant  Leka, tha se i është bashkuar  LDK-së, pa asnjë kushtëzim për ndonjë post. Kurse Ismet  Beqiri  tha se LDK dinë t’i çmojë njerëzit....

18 April, 2014Lexo më shumë

Ashton i përgjigjet Jahjagës

Catherine Ashton i ka kthyer përgjigje Presidentes, Atifete Jahjaga lidhur me kërkesën për mandatin e EULEX-it....

18 April, 2014Lexo më shumë

Jahjaga dhe Thaçi kërkojnë konsensus politik për Tribunalin

Presidentja Atifete Jahjaga ka pritur të premten kryeministrin Hashim Thaçi, me të cilin ka biseduar për nevojën për arritjen e konsensusit shoqëror dhe politik për siç është thënë, proceset e rënda, duke aluduar tek kërkesa për themelimin e një gjykate speciale për krime të luftës....

18 April, 2014Lexo më shumë

Rexhepi: Do të marrim masa sigurie për Pashkët

Ministri për Punë të Brendshme i Kosovës, Bajram Rexhepi ka thënë se çështja të cilën e ka ngritur Byroja për Siguri Diplomatike e Departamentit Amerikan të Shtetit duke u bërë thirrje shtetasve amerikanë në Kosovë për kujdes gjatë festimit të Pashkëve, nuk është për opinionin e gjerë dhe është çështje e ndjeshme....

18 April, 2014Lexo më shumë

Demaçi: Tribunali është dëmshme për Kosovën dhe aleatët tanë perëndimorë

Veprimtari i njohur i çështjes kombëtare, Adem Demaçi, ka deklaruar se themelimi i Gjykatës Speciale për krimet e supozuara të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është e dëmshme për Kosovën dhe për aleatët e saj, amerikanët dhe evropianët....

18 April, 2014Lexo më shumë

Kurti: Kryeministri ka kapitulluar, andaj po vjen tribunali

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se kryeministri i Kosovës (Hashim Thaçi) po tregon që ka kapitulluar, dhe se prandaj tash po vjen tribunali....

18 April, 2014Lexo më shumë

Kryesia pro EULEX-it, në dilemë për gjykatën që nuk ia di as emrin

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi, ka thënë se në seancën e ardhshme të Kuvendit do ta kenë si rend dite projektligjin për ndryshimin e mandatit të EULEX-it, ndërsa ende nuk kanë material për Gjykatën speciale....

18 April, 2014Lexo më shumë

Qeveria i hap rrugën vazhdimit të mandatit të EULEX-it

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e së premtes ka marrë vendim për ndryshimin e disa projektligjeve lidhur me mandatin e EULEX-it, misioni i të cilit pritet të përfundojë me 15 qershor 2016....

18 April, 2014Lexo më shumë

Vizita në Japoni po sjell rezultate, 50 milionë dollarë kredi

Kryeministri Hashim Thaçi ka njoftuar të premten se vizita e tij e fundit në Japoni, po sjell rezultate të mira për Kosovën. Ai ka thënë se kanë filluar negociata për kredi të buta prej minimum 50 milionë dollarëve, për zhvillim ekonomik dhe krijim të vendeve të reja të punës....

18 April, 2014Lexo më shumë

Gjermania i kërkon Kosovës të sekuestrojë pasurinë ilegale

Përfaqësues nga Zyra Federale Gjermane kundër Kriminalitetit kanë kërkuar bashkëpunim konkret nga Qeveria e Kosovës për të luftuar rrjetet e krimit të organizuar në Kosovë dhe konfiskimin e pasurive të tyre krijuar nga ky aktivitet ilegal....

18 April, 2014Lexo më shumë

SHBA: Qytetarë amerikanë, kujdes gjatë Pashkëve në Kosovë

Byroja për Siguri Diplomatike e Departamentit Amerikan të Shtetit, ka lëshuar një kumtesë përmes së cilës u bënë thirrje qytetarëve amerikanë në Kosovë që të jenë vigjilentë gjatë festës së Pashkëve....

18 April, 2014Lexo më shumë

Zveçani e Zubit Potoku, u binden ligjeve te Kosovës

Dy komunat me shumicë serbe, Zveçan dhe Zubin Potok, kanë harmonizuar të enjten mbrëma, përkatësisht ditën e fundit të afatit ligjor, statutet e tyre me Ligjin për Vetëqeverisje Lokale të Kosovës....

18 April, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Gjykata Speciale, për faj të qeverisjes Thaçi

Krijimi i një gjykate të dimensioneve ndërkombëtare është një humbje për Kosovën, është një regres, ka thënë kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj....

18 April, 2014Lexo më shumë

Shaip Kamberi: Do të jemi më të fuqishëm në Parlamentin e Serbisë

Deputeti i Partisë për Veprim Demokratik në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se gjatë këtij mandati do të angazhohen fuqishëm për mbrojtjen e të drejtave dhe interesave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës....

18 April, 2014Lexo më shumë

Aktakuzë e ngatërruar kundër ministrit Fadil Ismajli

Ministrit për Zhvillim Ekonomik, Fadil Ismajlit i duhet të shkojë të premten në Gjykatë për t’u përgjigjur penalisht për një aktakuzë, të cilën Prokuroria është duke e shqyrtuar mundësinë e tërheqjes....

18 April, 2014Lexo më shumë

Hoxhiq: EULEX nuk duhet cilësuar si i padëshiruar

Adrijana Hoxhiq thotë se cilësimi i përfaqësuesve të serbëve të Veriut se EULEX është i padëshiruar për në atë pjesë, është shumë i ashpër. Ajo kërkon nga EULEX që sa më shpejtë të dal me informata lidhur me të arrestuarit e fundit për krime lufte. ...

17 April, 2014Lexo më shumë

Albin Kurti mohon bisedat me Surroin për aderimin tij në Vetëvendosje

Ndërmjet kreut të Vetëvendosjes dhe Veton Surroit, në kohë të fundit kanë ndodhur dy takime. Ato kanë ndodhur pas protestave që e bënë të mundshme rrëzimin e rektorit të Universitetit të Prishtinës, ka raportuar të enjten një portal kosobvar, por vet Kurti e ka mohuar këtë....

17 April, 2014Lexo më shumë

Diplomati i parë i përhershëm kosovar vendoset në Podgoricë

Ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Igor Luksic priti të enjten në Podgoricë përfaqësuesin e parë të përhershëm diplomatik nga Kosova në Mal të Zi, Xhafer Ahmetin, dhe vlerësoi se hapja e përfaqësisë së përhershme të Prishtinës zyrtare do t’i kontribuojë forcimit të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve....

17 April, 2014Lexo më shumë

Veseli: Do të fitojë e drejta e kombit tonë

Kadri Veseli e sheh si negative themelimin e Gjykatës Speciale për krimet e luftës në Kosovë, por gjithsesi ai u shpreh i bindur se luftëtarët e UÇK-së do të dalin fitues në çdo ballafaqim me drejtësinë....

17 April, 2014Lexo më shumë

AAK-ja synon postin e Kryeministrit

Blerim Shala paralajmëron një raund të ri të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai ka thënë se ka një vullnet tek Greqia, Rumania dhe Sllovakia që ta njohin pavarësinë e vendit, nëse Kosova themelon Gjykatën Speciale. ...

17 April, 2014Lexo më shumë

VV kërkon sqarime nga SHBA-të për ambasadorin Dell

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar nga Ambasada amerikane në Prishtinë, si dhe nga Departamenti i Shtetit në Washington, që  të sqarojnë rolin e ish-ambasadorit amerikan Christopher Dell, në kontratën për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Vermicë, e cila i kushtoi Kosovës mbi 800 milionë euro....

17 April, 2014Lexo më shumë

Letra e Jahjagës mbërrin në duart e Ashton

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka pranuar të enjten letrën e presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, për themelimin e Gjykatës Speciale dhe vazhdimin e mandatit të EULEX-it....

17 April, 2014Lexo më shumë

LDK nuk po kërkon kandidat tjetër për kryeministër

Shefi i Grupit Parlamentarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri, ka thënë se nuk janë aspak të vërteta spekulimet në disa media rreth asaj se LDK është duke kërkuar një figurë tjetër si kandidat për kryeministër....

17 April, 2014Lexo më shumë

EULEX reagon ndaj serbëve të Veriut

Misioni i EULEX-it ka reaguar ndaj deklaratave të përfaqësuesve të serbëve të Veriut, të cilët kanë shpallur EULEX-in si të padëshiruar në territorin e tyre....

17 April, 2014Lexo më shumë

Majko: “Lufta ime” për Kosovën

Pandeli Majko ishte vetëm 30 vjeç kur si kryeministër i Shqipërisë iu desh të menaxhonte një nga situatat më të vështira që përballej Shqipëria, të mbështeste luftën e Kosovës, por edhe pritjen e qindra mijëra shqiptarë të dëbuar nga makineria e Milosheviçit. ...

17 April, 2014Lexo më shumë

Thaçi për Tribunalin: Edhe pse e padrejtë, Kuvendi duhet ta marr vendimin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se edhe pse kërkesa për themelimin e “tribunali” është plotësisht e padrejtë dhe fyerje për shtetin e Kosovës, Kuvendi i Kosovës duhet ta marr vendimin....

17 April, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj thotë se ka tendenca serbo-ruse në OSBE

Enver Hoxhaj thotë se në Misionin e OSBE-së në Kosovë, ka tendenca jo favorizuese për Kosovën nga ana e Serbisë dhe Rusisë. ...

17 April, 2014Lexo më shumë

Rashiq: S’e kushtëzojmë transformimin e FSK-së

Nenad Rashiq thotë se minoritetet janë për kompromis i cili është i nevojshëm dhe i domosdoshëm për vendet e rezervuara të minoriteteve....

17 April, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Zombie Big Trouble