Politikë – Page 578 – Lajmi.net

Aktuale

Erdogan kritikon vendet myslimane për mosnjohjen e Kosovës

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan ka lobuar sërish për njohjen e pavarësisë së Kosovës, kësaj rradhe në Samitin e 13 të Organizatës për Bashkëpunim mes Vendeve Islamike...

17 April, 2016Lexo më shumë

SHBA do të ndihmojë që FSK-ja të shndërrohet në ushtri

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës zyrtare në Uashington, përveç takimeve individuale që kishte me senatorë e kongresmenë, si dhe zyrtarë të tjerë të lartë në Senat dhe Kongres, takoi, gjithashtu, një grup senatorësh të kryesuar nga John Boozman. ...

17 April, 2016Lexo më shumë

Vendimet ‘kundërthënëse’ të Gjykatës Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese ka luajtur rolin vendimtar në procesin tetëvjeçar politik të Kosovës, duke nxitur zgjedhje dhe duke prishur koalicione. Gjatë tetë vjetëve Kushtetuesja ka rrëzuar dy presidentë, ka propozuar një mandatar dhe ka prishur dy koalicione. ...

17 April, 2016Lexo më shumë

Mustafa numëron të arriturat e Qeverisë për vitin 2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa sot ka zgjedhur rrjetin social Facebook, për të prezantuar të arriturat e Qeverisë që ai drejton për vitin 2015. ...

17 April, 2016Lexo më shumë

Nga sot, në Maqedoni veç me letërnjoftim

Nga sot shtetasit e Kosovës mund të kalojnë pikat kufitare me Maqedoninë vetëm me letërnjoftim. ...

17 April, 2016Lexo më shumë

Shkelësit e Kushtetutës

Kushtetuta e Republikës së Kosovës, e miratuar tetë vjet më parë, nuk po zbatohet nga shumica e serbëve të vendit, ndërsa po vazhdon të shkelet nga institucionet vendore. Marrëveshja për Asociacionin konsiderohet nga opozita dhe analistë si shkelja më e madhe që i është bërë aktit më të lartë juridik në këto tetë vjet shtet, ndërkaq mosshtrirja në veri arsyetohet me “kapacitetet e limituara” ...

17 April, 2016Lexo më shumë

Të hënën shpalosen detajet e koalicionit parazgjedhor mes AAK-së e Nismës

Marrëveshja në mes të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën për formimin e një koalicioni parazgjedhor është fare pranë konkretizimit dhe ashtu siç ka raportuar Klan Kosova, të hënën do të dilet me detajet e saj....

16 April, 2016Lexo më shumë

Veseli takoi kongresmenin Visclosky, flasin për agjendën euro-atlantike

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në Uashington, ka takuar kongresmenin Peter Visclosky, me të cilin diskutoi për bashkëpunimin e shkëlqyer Kosovë-SHBA dhe thellimin e mëtejmë të këtij bashkëpunimi....

16 April, 2016Lexo më shumë

PDK në Ferizaj: Komuna ka marrë tatëpjetën me kryetarin Sfarqa

Partia Demokratike e Kosovës në Ferizaj ka mbajtur sot një konferencë për media me temë “Falimentimi i Ferizajt”, në të cilën është folur për punësimet e familjarëve dhe militantëve. ...

16 April, 2016Lexo më shumë

​Serbët e Kosovës votojnë për zgjedhjet në Serbi

Derisa ka qëndrime të ndryshme, të pozitës dhe opozitës, sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë me 24 prill, qytetarët serbë tashmë janë bërë gati që të votojnë. Ata shprehen të sigurt se institucionet kosovare do t’i lejojnë që të votojnë, pasi të drejtën e votimit e shohin si të drejtë qytetare....

16 April, 2016Lexo më shumë

Kryetari Veseli takoi kongresmenin nga Iowa, Steve King

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në Washington, ka takuar kongresmenin amerikan, Steve King, nga radhët e republikanëve, nga shteti i Iowa-s....

16 April, 2016Lexo më shumë

Limaj tregon për mënyrën se si do ta marr pushtetin në Suharekë

Dega në Suharekë e Nismës për Kosovën ka shënuar dy vjetorin e themelimit. Në takimin që e hapi kryetari i degës Shaban Gollopeni, u fol rreth sfidave dhe sukseseve që ka pasur Nisma në Suharekë. ...

16 April, 2016Lexo më shumë

Vulin: Vuçiqit i ofruan gjithçka, në këmbim të njohjes së Kosovës

Aleksandar Vulin, nënkryetari i Partisë “Lëvizja Socialiste” dhe ministër i Punës në Qeverinë e Serbisë, ka thënë se kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, ka mohuar oferta të njerëzve më të fortë në botë që të nënshkruaj njohjen e pavarësisë së Kosovës....

16 April, 2016Lexo më shumë

Mustafa thotë se në vitin 2015 janë punësuar 18 mijë persona

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë se vetëm në vitin 2015, numri i të punësuarve është 18 mijë, teksa rendit sukseset tjera që, sipas tij, i ka realizuar kjo Qeveri....

16 April, 2016Lexo më shumë

Asociacioni bie nga agjenda

Qeveria e Kosovës nuk ka ndërmarrë asnjë hap konkret për hartimin e statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, pasi nuk e konsideron çështje urgjente. Opozita dhe analistët thonë se “Zajednicën” e ka nxjerrë nga agjenda Gjykata Kushtetuese....

16 April, 2016Lexo më shumë

Limaj: AAK u nxitua kur thirri protestën e vetme

​Kryetari i NISMA-s për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë se partia që ai udhëheq do të marrë pjesë në protestën e thirrur nga AAK-ja më 14 maj, mirëpo ai ka ndarë mendimin e AAK është nxituar kur thërriti e vetme këtë protestë pa koordinim me opozitën....

15 April, 2016Lexo më shumë

Xhavit Haliti: Korrupsioni luftohet me një kryeministër trim

Një ditë pasi ‘State Departamenti’ amerikan raportoi për korrupsion endemik në Kosovë, edhe nënkryetari i partisë më të madhe në vend Xhavit Haliti pranon se korrupsioni është i lartë dhe i ndërlidhur me zyrtarë të politikës....

15 April, 2016Lexo më shumë

AAK e Nisma bëjnë koalicion pa Vetëvendosjen

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën do ta zyrtarizojnë të hënën koalicionin e tyre parazgjedhor njofton Klan Kosova...

15 April, 2016Lexo më shumë

Policia ka urdhër për arrestimin e Gjuriq-it nëse gjendet në Kosovë (Dokument)

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimi ka marrë vendim për t’ia ndaluar për një kohë të pacaktuar hyrjen në Kosovë Marko Gjuriçit, drejtorit të zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë....

15 April, 2016Lexo më shumë

Gjini:Vetëvendosja po thërret njerëz që të mos dalin në protesta

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ardian Gjini, ka thënë se Lëvizjes Vetëvendosjes jo vetëm që nuk e ka përkrahur protestën e thirrur nga AAK-ja, por po thërret njerëz që të mos dalin në protestë....

15 April, 2016Lexo më shumë

Zëvendësi dhe ministri i Mustafës e shoqërojnë Gjuriqin që hyri ilegalisht në veri

Gjatë vizitës së sotme në Leposaviq, drejtorin e zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq e kanë shoqëruar edhe zëvendësi i Isa Mustafës, Branimir Stojanoviq dhe ministri i Administratës së Pushtetit Lokal në qeverinë “Mustafa”, Lubomir Mariq....

15 April, 2016Lexo më shumë

MPJ e Kosovës i dorëzon Notë Proteste Malit të Zi, për djegien e flamurit

Flamujt e Kosovës dhe Shqipërisë janë djegur mbrëmjen e kaluar nga disa persona të panjohur, në qendër të Podgoricës....

15 April, 2016Lexo më shumë

Personat me dokumente të strukturave paralele serbe nga 18 prilli s’mund të hyjnë në Kosovë

Ministrja për Dialog Edita Tahiri, përmes një komunikate për media njofton se duke filluar nga data 18 prill 2016 nuk do të lejohet hyrje/dalja në Republikën e Kosovës për të gjithë personat që posedojnë lejet ilegale të njoftimit (ID kartat) të lëshuara nga strukturat paralele të Serbisë në Kosovë....

15 April, 2016Lexo më shumë

Tri arsye për të cilat sipas Haradinajt duhet të merret pjesë në protestën e 14 majit

Ramush Haradinaj ka paraqitur 3 arsye për pjesëmarrje në protestën 14 majit, të organizuar nga AAK, parti që ai drejton....

15 April, 2016Lexo më shumë

Grabovci: Më vjen mirë që Vetëvendosje ka filluar të reflektojë

Që nga anulimi i protestës së opozitës së paralajmëruar më 26 mars, vendim ky që ndikoi në raportet mes VV-AAK e Nismës, në opinion janë përmendur koalicione të mundshme në mes të partive politike në vend, madje edhe pozitë-opozitë....

15 April, 2016Lexo më shumë

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë mbledhje të përbashkët në fund të majit (Video)

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj të rregullt të zhvilluar sot, ka diskutuar edhe për përgatitjet për organizmin e mbledhjes së ardhshme të përbashkët në mes të qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë....

15 April, 2016Lexo më shumë

Kryetari Veseli takon senatorin McCain: SHBA do të vazhdojë mbështetjen për Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, gjatë qëndrimit në Uashington, ka takuar senatorin amerikan John McCain, të cilin e falënderoi për mbështetjen personale gjatë të gjitha fazave të ndërtimit të shtetit të Kosovës....

15 April, 2016Lexo më shumë

FOTOALBUMI që e ëndërron çdo lider politik i rajonit, Rama e ka

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë dëshmuar edhe një herë se shqiptarët janë aleanti kryesor i tyre në rajonin tonë. ...

15 April, 2016Lexo më shumë

Zgjedhjet, pastaj reforma

Derisa brenda dy partnerëve të koalicionit qeverisës (PDK-LDK) po diskutohet për reformën zgjedhore, ku përfshihen mbyllja e listave dhe ulja e pragut zgjedhor, subjektet opozitare thonë se kjo reformë mund të bëhet pas zgjedhjeve të parakohshme....

15 April, 2016Lexo më shumë

Rashiq: Pa intervenimin e Serbisë nuk më ecë fjala në Kosovë

Deputeti Nenad Rashiq nga Partia Progresive Serbe, e cila është pjesë e grupit parlamentar të Listës Serbe në Kosovë tha se e ka kuptuar se kurrfarë interesi nuk mund të realizojë në Prishtinë pa shkuar përmes Beogradit....

14 April, 2016Lexo më shumë

Deda: Shumica e elitës politike në Kosovë s’e kupton Serbinë, ajo është transparente

Ilir Deda nga Lëvizja Vetëvendosje thotë se fushatat zgjedhore janë një papërgjegjësi e Qeverisë, sepse sipas tij nuk duhet lejuar askujt të vijë e të sillet si “në bahçe të babës” në Kosovë....

14 April, 2016Lexo më shumë

Mustafa po i pret propozimet e Kadri Veselit për ndryshimet në Qeveri

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se po pret propozimet nga Kadri Veseli i PDK-së për riformatimin e kabinetit të tij....

14 April, 2016Lexo më shumë

“Protesta e 14 majit, përcaktuese e zgjedhjeve”

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, si organizatore e vetme e protestës se paralajmëruar për 14 maj synon qe të detyrojë Qeverinë Mustafa të dorëhiqet dhe në këtë formë vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme....

14 April, 2016Lexo më shumë

Lirohet Kushtrim Avdimetaj, i dyshuari për sulm ndaj shtëpisë se kryeministrit

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Kushtrim Avdimetaj i cili u arrestua nga policë civilë sot një muaj në Prishtinë, është liruar nga paraburgimi për të vazhduar me arrest shtëpiak në kohëzgjatje prej një muaji....

14 April, 2016Lexo më shumë

Kosova merr mbështetje nga Estonia për shumë procese

Ministri i Punëve të Jashtme në detyrë i Kosovës, Petrit Selimi, ka pritur sot një delegacion nga Estonia, kryesuar nga Mart Laanamae, nën-sekretar për Evropë dhe Marrëdhënie Transatlantike....

14 April, 2016Lexo më shumë

OSBE: Ende nuk ka marrëveshje për mënyrën e zgjedhjeve serbe në Kosovë

OSBE është duke mbajtur konsultime intensive lidhur me organizimin e zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në territorin e Kosovës, ka thënë zëdhënësi i këtij misioni, Senad Shaboviq....

14 April, 2016Lexo më shumë

Thaçi mirëpret raportin e DASH: Nuk duhet t’i mbyllim sytë para dhunës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka komentuar raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit për gjendjen e të drejtave të njeriut në Kosovë për vitin 2015. ...

14 April, 2016Lexo më shumë

Mustafa viziton Gjilanin, zotohet për përkrahje në disa fusha

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i shoqëruar me ministra të kabinetit qeveritar, ka vizituar sot Komunën e Gjilanit....

14 April, 2016Lexo më shumë

PDK bojkoton mbledhjen e Kuvendit të Prishtinës

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës nuk po merr pjesë në mbledhjen urgjente të Kuvendit Komunal të Prishtinës, me arsyetimin se kjo mbledhje është e jashtëligjshme....

14 April, 2016Lexo më shumë

Selimi: Diplomacitë botërore e vlerësuan pozitivisht fushatën tonë për UNESCO

Ka filluar konferenca “Kosova në UNESCO”, e bashkorganizuar nga organizata jo-qeveritare “Ec Ma Ndryshe” dhe Forumi 2015 (KFOS). ...

14 April, 2016Lexo më shumë

Haradinaj vizitoi Rahovecin

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj sot ka vizituar Rahovecin ku është takuar me strukturat e partisë së tij, përfaqësues të bizneseve lokale, rininë dhe autoritetet lokale të kësaj komune. ...

14 April, 2016Lexo më shumë

Rama me foto të veçant nga Washingtoni (Foto)

Kryeministri shqiptar Edi Rama i cili po qëndron në një vizitë zyrtare në SHBA, ka bërë një foto të veçantë me tre përfaqësues të diplomacisë amerikane në Tiranë, në kohëra të ndryshme. ...

14 April, 2016Lexo më shumë

Veseli takohet me Ramën dhe komunitetin shqiptaro-amerikan

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë qëndrimit të tij në Washington, është takuar me kryeministrin e Shqipërisë dhe komunitetin shqiptaro-amerikan....

14 April, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bubble Trouble
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Turbo Racing 3