Politikë – Lajmi.net

Aktuale

Treni i Kralevës hyn në Mitrovicë pa leje të autoriteteve të Kosovës (Video)

Treni që u nis nga Beogradi drejt veriut të Mitrovicës nuk ishte as i pari e as i fundit që mori rrugë drejt Kosovës nga shteti serb. Edhe para të shtunës por edhe dy ditëve të fundit, dy herë në ditë, një tren lëvizë nga Kraleva e Serbisë për në Mitrovicën e Veriut, njofton Klan Kosova....

16 January, 2017Lexo më shumë

Gecaj e ‘pranon’ se Isa Mustafa nuk dha urdhër që ROSU të shkojë në veri (Video)

Trenin e ka ndalë shteti i Kosovës dhe për këtë çështje është punuar një jave para se me u nisë ai tren....

16 January, 2017Lexo më shumë

AAK: Procesi ndaj Haradinajt mund ta destabilizojë vendin

Zvarritja e procesit ndaj Ramush Haradinajt po e rritë pakënaqësinë e popullit, ka vlerësuar sekretari organizativ i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ali Berisha....

16 January, 2017Lexo më shumë

Rrena e madhe e Vuçiqit, thotë se nuk e dinte çfarë vizatimesh kishte në tren (Video)

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, thotë se nuk e kishte ditur se në trenin e nisur për Kosovë kishte vizatime e slogane....

16 January, 2017Lexo më shumë

Kris kënga për Thaçin: Ku po shkon o tren i zi, në Kosovë nuk të la me hi (Video)

Rapsodit Nuredin Gashi, nuk i janë dashur më shumë se disa orë për ta nxjerr një këngë për zhvillimet e fundit politike në vend....

16 January, 2017Lexo më shumë

Lladrovci: Ai që ka aktakuzë të ngritur më mirë të largohet vetë nga detyra

Në një takim me drejtor të drejtorive komunale, kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovc, ka kërkuar nga drejtor të cilët kanë të ngritur aktakuzë të largohen nga detyra zyrtare e ushtrimit si drejtor....

16 January, 2017Lexo më shumë

Hoxha në Vjenë, pjesëmarrëse e konferencës kushtuar të ardhmes së BE-së

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha do të jetë pjesë e panelit dhe do të mbajë fjalë hyrëse kushtuar të ardhmes evropiane dhe rrugës së vendeve të Ballkanit perëndimor drejt anëtarësimit në BE....

16 January, 2017Lexo më shumë

Qeveria u dërgon ftesa partive opozitare lidhur me Demarkacionin (Dokument)

Qeveria e Kosovës edhe zyrtarisht u ka dërguar ftesa partive opozitare qe të dërgojnë ekspertet e tyre në Komisionin i cili do ta masë territorin e vendit. Në ftesën e qeverisë një kopje të cilës e ka siguruar ‘Indeksonline’, ekzekutivi u ka kërkuar opozitarëve qe të caktojnë ekspertët e tyre deri më 12 janar më qëllim qe puna të fillojë sa më parë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Analistët serbë: Nikoliq i papërgjegjshëm, ROSU realitet i ri në veri të Kosovës

Deklarata e presidenti të Serbisë, Tomisllav Nikoliq se “nëse duhet, do ta dërgojë ushtrinë në Kosovë për t’i mbrojtur serbët” është propagandë dhe e papërgjegjshme, ka vlerësuar analisti serb, Dushan Janjiq. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

CNN: Kosova dhe Serbia po flasin për luftë!

Treni propagandues dhe provaktiv serb është bërë lajm botërorë. Ndalja e tij nga autoritetet e Kosovës që ta vazhdonte rrugën nga Beogradi për në Mitrovicë, ka ngjallur reagime të shumta në Serbi....

16 January, 2017Lexo më shumë

Thaçi për Reuters: Serbia synon aneksimin e Veriut të Kosovës me modelin e Krimesë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters se Beogradi po planifikon të “përvetësojë një pjesë të veriut të Kosovës, ashtu siç Rusia ka aneksuar Krimenë”, njofton Klan Kosova....

16 January, 2017Lexo më shumë

Le Monde shkruan për retorikën luftënxitëse të Serbisë, Thaçi ndaloi trenin propagandues

E përditshmja prestigjioze franceze “Le Monde” shkruan sot se Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka urdhëruar dërgimin e forcave të rendit për ta ndaluar hyrjen e trenit me mesazhe nacionaliste të Serbisë në Kosovë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Hoxhaj njofton diplomatët evropianë: Serbia po nxit konflikte, Kosova do t’i përgjigjet çdo provokimi

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vazhduar me takimet informuese me vendet mbështetëse, ku ka takuar mbi 16 diplomatë të Bashkimit Evropian dhe të rajonit, të akredituar në Kosovë, për t’i informuar në lidhje me provokimet e reja të Serbisë në raport me Kosovën....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ferati, Vetëvendosjes: Prisheni “ramazanin” nganjëherë

Sadri Ferati, deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka bërë një kërkesë për opozitën në Kosovë, veçanërisht për Lëvizjen Vetëvendosjes, duke përdorur një retorikë shumë interesante....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mogherini: Tensionet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë të larta

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini ka vlerësuar sot se tensionet në raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë të larta, por të dyja palët po tregojnë vendosmëri dhe po punojnë në procesin e dialogut që për qëllim ka përmirësimin e jetës së njerëzve në terren....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mustafa për kërcënimin e Nikoliqit me luftë: Serbia po kthehet në logjikën e vjetër

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka folur për zhvillimet e fundit në Kosovë dhe për raportet e vendit me Serbinë, të cilat janë tensionuar dukshëm së fundmi....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mustafa priti në takim drejtuesit e Korporatës Sfidat e Mijëvjeçarit nga Uashingtoni

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim një delegacion të lartë nga agjencia qeveritare amerikane Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC), i kryesuar nga James Gerard, Drejtor Menaxhues i Programeve “Threshold” në MCC në Uashington....

16 January, 2017Lexo më shumë

Cili është rrëfimi i personit që i dha pasaportën Lavdrim Muhaxherit për të shkuar në Turqi

Njëri nga të dyshuarit e arrestuar për përgatitje të sulmeve terroriste, sipas kërkesës për caktimin e paraburgimit i kishte dhënë pasaportën e tij, Lavdrim Muhaxherit....

16 January, 2017Lexo më shumë

Serbia krahason “trenin rus” me dronin “Autochthonous” në Beograd

Zyrtari i lartë i SNS-së, partisë së kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq, Millovan Drecun thotë se treni i cili udhëtonte nga Beogradi në drejtim të Mitrovicës “ishte tren krejt i zakonshëm” dhe se reagimet për të ishin provokime....

16 January, 2017Lexo më shumë

KRYPOMETËR: Rrena e Shpend Ahmetit për fillimin e mësimit

Nxënësit e gjimnazit “Ahmet Gashi” në Prishtinë nuk kanë mbajtur mësim në ndërrimin e paraditës, të hënën, siç ishte planifikuar. Klasët e 11 dhe të 12 të gjimnazit “Ahmeti Gashi” nuk e kanë nisur sot mësimin, ashtu qysh ishte paraparë. Krejt kjo për shkak të disa probleme me gypat e nxehjes....

16 January, 2017Lexo më shumë

Walker pritet nga drejtuesit e Nismës, flasin për problemet që po ballafaqohet Kosova

Ish-ambasadori i OSBE-së, Wiliam Walker, është pritur nga drejtuesit e Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj e Jakup Krasniqi....

16 January, 2017Lexo më shumë

Kryeparlamentari Veseli në Vjenë, pjesëmarrës në Konferencën ndërkombëtare “Com-sult”

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka udhëtuar në Austri, për të marrë pjesë në Konferencën "Com-sult", që mbahet në Vjenë....

16 January, 2017Lexo më shumë

ROSU me “Cobra” ishin të përgatitur që me ditë të tëra të qëndronin në veri

Treni “kishtar” me mbishkrime provokuese i nisur nga Serbia në drejtim të Kosovës nuk u lejua të futet në vendin tonë dhe kështu ta cenojë hapur sovranitetin e Republikës. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Rritet presioni ndaj Vuçiqit dhe Nikoliqit: Nuk ‘mbrohet’ Kosova me tren dekorativ

Treni ‘dekorativ’ i nisur për Kosovë, i cili të shtunën u ndal në Rashkë në udhëtimin e parë të drejtpërdrejt nga Beogradi në Mitrovicë pas 18 vjetësh, ka ngjallur reagime të shumta jo vetëm në Kosovë, por edhe në Serbi....

16 January, 2017Lexo më shumë

Jevtiq e kupton çfarë dëmi bëri Serbia, kërkon uljen e tensioneve

Situata momentale në Kosovë është shumë e tensionuar dhe me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare duhet të ulën tensionet, sepse vetëm kështu mund të krijohen kushtet për jetë për të gjithë popujt në këto hapësira, ka deklaruar ministri për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiq....

16 January, 2017Lexo më shumë

NATO: Jemi të gatshëm të reagojmë, por pas Policisë së Kosovës

Aleanca Veri atlantike, NATO, i ka bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit “që të përmbahen dhe të angazhohen në dialog”....

16 January, 2017Lexo më shumë

Presidenti Thaçi: Serbia po llogaritë në Rusinë për ndarjen e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se provokimet e Serbisë ndaj Kosovës janë pjesë e "skenarit të vjetër për ndarjen e një pjese të Kosovës"....

16 January, 2017Lexo më shumë

Phillips: Konflikti do të shpërthejë nëse Haradinaj ekstradohet në Serbi

Drejtori i Programit për Paqe dhe Drejtësi në Institutin për Studimin e të Drejtave të Njeriut në Universitetin e Kolumbias, David L. Philips, ka shkruar për raportet mes Serbisë dhe Kosovës, përkatësisht për urdhërarrestet e lëshuara nga Serbia, ndërtimin e murit në Veri dhe për rrjedhojën e dialogut Prishtinë – Beograd....

16 January, 2017Lexo më shumë

Hoxhaj: Treni pjesë e politikës agresive të Serbisë

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka takuar sot në një drekë pune ambasadorët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gjermanisë, Britanisë së Madhe, Francës dhe Italisë, si dhe shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova dhe shefen e EULEX’it, Alexandra Papadopoulou....

16 January, 2017Lexo më shumë

Shoqata e malazezëve të Kosovës: Lista Srpska luftënxitëse, po luan me jetët e serbëve

Malazezët e Kosovës kanë reaguar ndaj politikës luftënxitëse të zëvendëskryeministrit të Qeverisë së Kosovës, Branimir Stojanoviqit, i cili thotë se nuk e njeh atë qeveri, por pranon dhe shfrytëzon të gjitha benificionet materiale të po asaj qeverie, - thuhet në reagimin e Shoqatës dhe të Unionit të Malazezëve të Kosovës....

16 January, 2017Lexo më shumë

Shala i kundërpërgjigjet Rakiqit: S’ka kompromis për murin, do të largohet

Kuvendi i Kosovës në fund të dhjetorit ka miratuar një rezolutë për çështjen e murit të ndërtuar në veri, aty thuhet, se muri duhet të hiqet nga autoritetet lokale deri më 31 janar....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ashton vjen në Kosovë, Thaçi e dekoron me Medaljen Presidenciale të Meritave

Ish-përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë në një vizitë disaditore në Kosovë, me ftesë të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ja sa paguhet një polic i ROSU-s në Kosovë

Pjesëtarët e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës- ROSU edhe pse janë më të rrezikuarit në ruajtjen e sigurisë në vend dhe në zbatueshmërinë e ligjit, ata paguhën shumë pak....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mediat serbe i kundërvihen Nikoliqit: JO LUFTË ME KOSOVËN! (Foto)

Pas incidentit me trenin provokues serb, në të cilin shkruante “Kosova është Serbi” në 21 gjuhë, politikanët serbë, duke nisur nga presidenti Nikoliq e kryeministri Vuçiq, dolën e thanë se “janë gati ta dërgojnë ushtrinë në Kosovë”....

16 January, 2017Lexo më shumë

Euronews citon Thaçin: Mjaft është mjaft (Foto)

Televizioni prestigjioz evropian “Euronews” ka publikuar një reportazh për trenin, i cili është stopuar afër kufirit të Kosovës. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Haradinaj: Të veprojmë shpejt, ta themelojmë Ushtrinë e Kosovës

Përfaqësuesit politik në Kosovë dhe njohësit e rrethanave të sigurisë, thanë të hënën se zhvillimet e fundit në veri të vendit dhe në rajon tregojnë se Kosova ka nevojë për ushtrinë e saj....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ish ministri serb i Mbrojtjes: Nikoliq po nxitë konflikte të reja

Ish ministri serb i Mbrojtjes në kohën e Boris Tadiqit, Shutanovac tha sot se presidenti serb, Tomisllav Nikoliq me deklarata luftënxitëse po e nxeh edhe me tej konfliktin duke i dërguar serbët e Kosovës në rreziqe te reja. Shutanovac në një deklaratë për mediat në Serbi ka thënë se Nikoliq “në vend që të qetësojë […]...

16 January, 2017Lexo më shumë

Hoti: Këtë vit presim 4% rritje ekonomike

Pakoja e re fiskale e cila do të mundësojë lehtësira për bizneset, krijimi i Agjencisë të të hyrave,i cili i bashkon Doganën dhe Administratën Tatimore të Kosovës janë disa prej objektivave kryesore që Ministria e Financave ka për këtë vit....

16 January, 2017Lexo më shumë

Matoshi: Serbia e do Kosovën në pozicion të keq ndërkombëtar

Treni i kthyer mbrapsht të shtunën për në Serbi ka ngjallur shumë reagime nga pala Serbe. Zyrtarët e Beogradit nuk kanë reshtur së kërcënuari Kosovën që nga e shtuna. Madje edhe presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliq ka kërcënuar Kosovën se do të ndërhyjë edhe me ushtri....

16 January, 2017Lexo më shumë

Policia e Kosovës demanton politikanët serbë: Nuk ka pasur minim të hekurudhës

Policia e Kosovës, me qëllim informimin e drejtë të opinionit publik lidhur me deklarimet e Milovan Drecun të publikuara sot me (16.01.2017) në disa portale të ndryshme, ku deklaron ndër të tjera: “Njësiti i ROSU shërbehet me metoda terroriste dhe janë faktorë destabilizues, vetë kjo njësi i ka vendosur eksplozivët dhe pastaj i ka krijuar videot”, reagon fuqishëm ndaj kësaj deklarate të pavërtetë dhe sqaron me sa vijon:...

16 January, 2017Lexo më shumë

Spahiu “ua bënë qejfin serbëve”, thotë se trenin duhet të shkojë deri në Fushë Kosovë

Analisti kosovar, Nexhmedin Spahiu, i vetmi që ka folur për mediat serbe, thotë se treni provokativ serb që ilegalisht tentohej të vendosej linja Beograd-Mitrovicë, nuk duhet të lëvizë vetëm në veri të Kosovës, por duhet ë shkojë deri në Fushë Kosovë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ja si tallen boshnjakët me serbët për trenin që dështoi të hynte në Kosovë (Foto)

Incidenti me trenin serb i cili ishte nisur nga Beogradi në drejtim të Mitrovicës, ka ngjallur shumë reagim dhe i ka tensionuar raportet ndërmjet shtetit të Kosovës dhe atij të Serbisë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Kjo është situata në Luginë të Preshevës pas tensioneve të fundit

Gjatë fundjavës së kaluar në vendkalimet administrative në Konçul dhe Dobrosin në drejtim të Kosovës nuk ka pasur rrethana të jashtëzakonshme...

16 January, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Mos e gjykoni nga jashtë këtë shtëpi 135 vjeçare, ja si duket brenda
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Supercar Showdown
  • Play World Soccer Champion
  • Play Berry Rush