Politikë – Lajmi.net

Aktuale

Behgjet Pacolli nuk e mohon se mund të kandidojë për kryetar të Prishtinës

Kryetari i Aleancës për Kosovë të Re (AKR), Behgjet Pacolli, nuk e ka përjashtuar mundësinë që të jetë kandidat për kryetar të Prishtinës, në zgjedhjet e ardhshme lokale....

26 April, 2017Lexo më shumë

“Serbia s’e ekstradon dot Haradinajn”

Avokati Florin Vertopi ka thënë se nuk ka gjasa që kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk ka gjasa që të ekstradohet nga shteti serb....

26 April, 2017Lexo më shumë

Krasniqi demanton LDK-në për votat e Demarkacionit

Nënkryetari i Partisë Demokratikë të Kosovës Memli Krasniqi thotë se subjekti i tij e ka bërë të qartë qëndrimin për çështjen e Demarkacionit. Madje thotë se procedimi i shënjimit të kufirit me Malin e Zi duhet të ndodh sa më shpejtë në mënyrë që vendi të mos mbetet peng....

26 April, 2017Lexo më shumë

Nitaj: Po përgatitemi për ta festuar ardhjen e Haradinajt në Kosovë

Me këtë rast pritet edhe që të merret vendimi përfundimtar për Haradinajn....

26 April, 2017Lexo më shumë

Zgjedhjet e parakohshme do ta ‘varfëronin’ buxhetin me disa milionë euro

Pothuajse asnjëra legjislaturë në Kosovë nuk ka arritur të përfundojë mandatin kushtetues katër vjeçar, çka ka ndikuar që vendi të shkojë në vazhdimësi në zgjedhje të parakohshme....

26 April, 2017Lexo më shumë

MD reagon pas debateve për ‘instalimin e diktaturës’: Ja ku e morëm Kodin Penal

Ministria e Drejtësisë ka bërë një reagim rreth çështjes së projektligjit për kodin penal pasi në rrjetet sociale kanë shpërthyer debate se autoritetet e vendit po synojnë që të instalojnë diktatura....

26 April, 2017Lexo më shumë

Kryetarja: Rregullat jo kushtetuese të Dhomave të Specializuara do të ndryshohen shpejtë

Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterina Trendafilova, është zotuar se nëntë nga gjithsej 208 rregullat mbi Referimin e Rregullores së Procedurës dhe të Provave të Gjykatës Speciale, brenda një afati të shkurtër kohorë do të ndryshohen dhe do të përshtaten në përputhje me vendimin e Dhomës së Specializuar të Gjykatës Kushtetuese....

26 April, 2017Lexo më shumë

Scott: Shqipëria e Madhe “gungë e vogël”, po që rrezikon të bëhet “ortek politik”

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott, tha se deklarata e Edi Ramës për Shqipërinë e Madhe ishte “gungë e vogël”, e cila tani po bëhet e madhe dhe kërcënon të bëhet “ortek politik”....

26 April, 2017Lexo më shumë

Guxoni fyeni presidentin ose kryeministrin e Kosovës! Ju pret burgu deri në 5 vjet (Dokument)

Komisioni që ka themeluar presidenti Hashim Thaçi për ndryshimin e Kodit Penal dhe të Procedurës Penale, parasheh dënime të rënda për ata që fyejnë dhe shpifin për krerët e shtetit, përfshirë presidentin....

26 April, 2017Lexo më shumë

Kushtetuesja “rrëzon” Gjykatën Speciale, shtyhet nisja e proceseve gjyqësore

Një numër i rregullave të Rregullores së procedurës dhe provave të Dhomave të Specializuara (të gjykatës Speciale) nuk janë në përputhje të plotë me Kushtetutën e Kosovës, ka vlerësuar Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese të Dhomave të Specializuara të Kosovës....

26 April, 2017Lexo më shumë

Përfshirja e grave në biznes i jep impuls pozitiv zhvillimit ekonomik të vendit

Përfshirja më e madhe e gruas në biznes dhe roli udhëheqës i saj ka rezultuar me ndryshime pozitive në zhvillimin ekonomik, kanë vlerësuar panelistët në Konferencën  “Roli i Grave në Zhvillimin Ekonomik të Kosovës: Tejkalimi i Barrierave”, që u mbajt sot në Prishtinë nën organizimin e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik....

26 April, 2017Lexo më shumë

Veliu: Nëse PDK njëanshëm vendos për zgjedhje, LDK s’do të bëjë më koalicion me të

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu ka thënë për lajmi.net se nëse Partia Demokratike e Kosovës vendos njëanshëm për të shkuar në zgjedhje të parakohshme, atëherë LDK do ta shqyrtoj pozicionin e saj dhe do të jetë e vështirë që në të ardhmen të ulen për të bërë marrëveshje me ata që nuk i respektojnë marrëveshjet....

26 April, 2017Lexo më shumë

Thaçi “del nga vetja”, deklaratat e zyrtarëve të BE-së i quan bajate dhe të gërditshme

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka adresuar kritika të ashpra në drejtim të zyrtarëve të Bashkimit Evropian. Duke u ndërlidhur me mesazhet e zyrtarëve të BE-së, të cilët e qortuan në mënyrë indirekte Thaçin për deklaratat e tij për bashkimin e shqiptarëve në një shtet nëse Brukseli nuk ofron perspektivën integruese evropiane për Kosovën, Thaçi tha se zyrtarët e BE-së po bëjnë deklarata të gërditshme....

26 April, 2017Lexo më shumë

“Pavarësisht shtetësisë, Haradinaj nuk do ekstradohet në Shqipëri”

Ramush Haradinaj nuk mund të ekstradohet në Shqipëri, vetëm pasi mori shtetësinë e atij vendi, sepse ajo nuk është në bazën e kërkuar për ekstradim, ka thënë Ministria e Drejtësisë serbe....

26 April, 2017Lexo më shumë

Nesër në ora 9 dihet gjithçka për Ramush Haradinajn

Nesër pritet të merret vendimi përfundimtar për kreun e AAK-së, Ramush Haradinaj, që është duke u mbajtur në Francë me flet arrest të Serbisë, nën dyshimin se ka kryer krime lufte....

26 April, 2017Lexo më shumë

Opozita këmbëngulëse për ta kundërshtuar ‘me forcë’ Demarkacionin

Përfaqësues të partive politike në opozitë kanë ‘kërcënuar’ me përdorim, siç thonë, ‘të të gjitha mjeteve’ në kundërshtim të marrëveshjes së Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi....

26 April, 2017Lexo më shumë

Dita Botërore të Pronësisë intelektuale, Hoti: Besojmë se Kosova do të bëhet anëtare e organizatës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë sot shënua festimin e 26 prillit, - Ditës Botërore të Pronësisë intelektuale, ku të pranishëm ishin Zëvendësministri i MKRS, Rexhep Hoti, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hikmete Bajrami, përfaqësues të Zyrës së BE-së, krijues, përfaqësues të komunitetit të bizneseve, dhe të institucioneve të pronësisë intelektuale. Hoti ka tthënë se beson se Kosova do të bëhet së shpejti anëtare e organizatës...

26 April, 2017Lexo më shumë

Mjedisi i sigurt mediatik në Ballkan, kriter për anëtarësim në BE

Drejtoresha për Ballkanin e Reporterëve pa Kufi, Pauline Ades-Mevel i tha Radios Evropa e Lirë se ‘liria e shprehjes dhe liria e medias janë pjesë të kritereve që pritet të përmbushen nga vendet aspiruese të Ballkanit për anëtarësim në BE’....

26 April, 2017Lexo më shumë

Thaçi: MIG-ët rusë të Serbisë janë kërcënim për BE-në, jo deklaratat e mia

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, duke iu përgjigjur kritikave të zyrtarëve të BE-së, të cilët deklarimet e presidentit Thaçi për bashkim kombëtar i kanë quajtur kërcënim për BE-në. Thaçi deklaratat e tilla i ka quajtur të gërditshme dhe neveritëse....

26 April, 2017Lexo më shumë

Të premten bllokohet rruga në afërsi të Manastirit të Deçanit

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan,ka njoftuar se të premten nga ora 11:00-12:00, në mënyrë paqësore do të bllokojë rrugën në afërsi të Manastirit të Deçanit, në shenjë kundërshtimi ndaj vendimit të institucioneve të drejtësisë së Kosovës, të cilat siç thuhet, po tentojnë që dhunshëm t’i njohin pronësinë ndaj pronave dhe ndërmarrjeve “Apiko” dhe “Iliria” Manastirit të Deçanit...

26 April, 2017Lexo më shumë

Kosovarëve u duhen 35 dokumente dhe të paktën 112 euro për ta marr një vizë

Deri sa ende po flitet për ratifikimin e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi si kushti i fundit për liberalizimin e vizave, qytetarët e Kosovës po malltretohen duke plotësuar dokumentet për të marr viza....

26 April, 2017Lexo më shumë

Për riprocedimin e Demarkacionit vendoset pas kthimit të Mustafës nga Brukseli

Koha e riprocedimit  të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi në Kuvendin e Kosovës, do të vendoset nga kryeministri Isa Mustafa....

26 April, 2017Lexo më shumë

KMDLNj i kërkon Thaçit ta publikojë listën e të dënuarve që i ka falur

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut (KMDLNj) ka kërkuar nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi që ta publikojë listën e të dënuarve që i ka falur....

26 April, 2017Lexo më shumë

“Haradinaj mund të dërgohet në Shqipëri pas marrjes së shtetësisë”

Një ditë para vendimit përfundimtar të Gjykatës së Colmarit për ekstradimin në Serbi apo lirimin e kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, mediat serbe kanë shkruar se frikësohen që Haradinaj mund të mos ekstradohet në Serbi pas marrjes së nënshtetësisë së Shqipërisë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Një ditë para seancës gjyqësore, Haradinaj porosi për Kosovën

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka porositur bashkëpartiakët e tij që të vazhdojnë të punojnë për të mirën e vendit, t’i lëvizin proceset para pavarësisht se çfarë do të ndodh me të në gjykimin e së enjtes në Colmar të Francës....

26 April, 2017Lexo më shumë

Thaçi thotë se zgjedhjet e jashtëzakonshme janë në vullnet të partive politike

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi duke komentuar mundësin e shkuarjes në zgjedhje të jashtëzakonshme, ka thënë se kjo është në vullnet të partive politike....

26 April, 2017Lexo më shumë

Dërguti bëhet anëtare e Grupit Socialist të Asamblesë Parlamentare të KE-së

Aida Dërguti anëtare e Grupit Socialist të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës...

26 April, 2017Lexo më shumë

Ymeri diskutoi për situatën politike në Kosovë dhe Evropë me deputetët belg

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka zhvilluar një takim me deputetët e Parlamentit Frankofon belg me të cilët ka biseduar për situatën politike në Kosovës dhe Evropë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Xhavit Drenori e vlerëson pozitivisht 100 ditëshin e Ramiz Lladrovcit

Xhavit Drenori u vlerësua si kundër kandidat serioz që kishte Ramiz Lladrovci në garën për të parin e Drenasit. Lladrovci tash i ka bërë 100 ditë qeverisje me Drenasin. Në këto 100 ditë të Lladrovcit, Drenori vlerëson se janë bërë më shumë punë të mirë, por edhe disa ngecje....

26 April, 2017Lexo më shumë

Presidenti: Paqja dhe stabiliteti ndërtohen me barazi, dialog dhe bashkëpunim

 Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në seminarin e organizuar nga Ambasada e Finlandës me temën “Kosova dhe Finlanda ndërtojnë të ardhme së bashku: Ndërmjetësimi i paqes, Menaxhimi i krizave dhe Plani i Ahtisaarit - Rruga përpara”....

26 April, 2017Lexo më shumë

Martti Ahtisaari: Kosova ta vazhdojë dialogun me Serbinë

Ish i dërguari i posaçëm i OKB-së për statusin e Kosovës, Martti Ahtissari, ka thënë se dialogu i Kosovës me Serbinë duhet të vazhdojë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Ideja e Vuçiqit për një union doganor ballkanik, është ekonomike apo politike?

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka hedhur idenë e krijimit të një unioni doganor, por ende nuk dihet se çfarë do të thotë kjo ide. Ekspertët thonë se ideja nuk është e keqe, por ka pengesa dhe mangësi të mëdha....

26 April, 2017Lexo më shumë

Haxhiu: Ende nuk i kemi votat për mocion ndaj Qeverisë

Shefja e Grupit Parlamentar të Nisma-s për Kosovën, Valdete Bajrami, tha dje se i kanë nënshkrimet për mocionin ndaj Qeverisë Mustafa. Por, këtë e mohon deputetja e AAK-së Teuta Haxhiu e cila në një prononcim për Ekonomia Online, ka thënë se ende nuk i kanë siguruar 40 nënshkrimet e duhura për ta dërguar në Kuvend mocionin....

26 April, 2017Lexo më shumë

Delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme vazhdon takimet në Kroaci

Në vazhdën e aktiviteteve nga vizita zyrtare në Kuvendin e Kroacisë , delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme, u takua edhe me udhëheqësin e Delegacionit të Kroacisë në SEECP, Predrag Matic....

26 April, 2017Lexo më shumë

KQZ po bëhet gati vetëm për zgjedhje lokale

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka mohuar se institucioni që ajo drejton ka marrë sinjale nga ndonjë institucion relevant për mbajtje të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në vend....

26 April, 2017Lexo më shumë

Nënkryetari i Parteshit: Kosova dhe Metohia është djep i serbëve (Video)

Për nënkryetarin e komunës së Parteshit Stanko Trajkoviq, shteti i Kosovës prej nga merr rrogë është djep i Serbisë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Deklaratat për bashkim kombëtar, për konsum politik

Deklaratat e liderëve shtetërorë të Kosovës dhe të Shqipërisë për bashkim kombëtar janë bërë pikërisht për konsum të brendshëm politik. Kështu së paku konsiderojnë njohësit e çështjeve politike në Kosovë e në Shqipëri, të cilët thonë se një gjë e tillë mund të arrihet vetëm me vepra, por jo me deklarata bombastike....

26 April, 2017Lexo më shumë

Partitë politike ‘zyrtarizojnë’ fushatën

Aktivitetet e shtuara të të gjitha partive politike nëpër qytetet e Kosovës, sipas analistëve kosovarë, po shihen si përgatitje për zgjedhje të parakohshme. Të gatshme për to janë shprehur të gjitha partitë në vend dhe për realizimin e tyre gatishmëri ka treguar edhe KQZ-ja...

26 April, 2017Lexo më shumë

Përrallat e mediave serbe: Erdogan po ndihmon Thaçin e Ramën për luftë, armët i blen Pacolli (FOTO)

Është rikthyer politika e ushqyer nga retorika konspiracioniste e Aleksandar Vuçiqit, në raport me shqiptarët, pas deklaratave të Edi Ramës dhe Hashim Thaçit, se Kosova e Shqipëria do të bashkohen nëse BE i mbyll dyert Ballkanit Perëndimor. ...

26 April, 2017Lexo më shumë

Gjykata Speciale shpall sot vendimin e Procedurës dhe të Provave

Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese ka bërë të ditur se sot do të shpallë vendimin mbi Referimin e Rregullores së Procedurës dhe të Provave. ...

26 April, 2017Lexo më shumë

Blerand Stavileci: Brenda muajit prill duhet të vendosim për zgjedhje të parakohshme

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ka thënë se brenda këtij muaji partnerët e koalicionit duhet të vendosin për zgjedhjet e parakohshme....

25 April, 2017Lexo më shumë

PDK e LDK gati për zgjedhje nëse nuk kalon demarkacioni

Anëtari i Këshillit Drejtues të PDK-së, Rexhep Hoti, gjatë një përballje me Lutfi Hazirin nga LDK, tha se Kosova tashmë ka hyrë në zgjedhje të parakohshme dhe se dëshmi për këtë është vizita e kryeministrit Mustafa në Bruksel....

25 April, 2017Lexo më shumë

“Mustafa shkoi në Bruksel për ta shpëtuar veten”

Shkuarja e kryeministrit Isa Mustafa në Bruksel këtë fillim-javë, nga analistët e Zona B, është parë si tentim për të blerë kohë dhe për t’i ikur shpërbërjes së koalicionit, me vendim të njëanshëm, nga Partia Demokratike e Kosovës....

25 April, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master
  • Play Stealth Sniper
  • Play Pro Kicker Frenzy