Lajme – Page 2897 – Lajmi.net

Aktuale

Shenjat e mira

Franca dënon dhunën e ushtruar nga një pakicë e radikalëve që janë kundër normalizimit të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pak para mbylljes së disa vendvotimeve në komunën e Mitrovicës së Veriut. ...

6 November, 2013Lexo më shumë

Hetim të shpejtë incidenteve në Veri

Sekretari i Përgjithshëm i OKB’së, Ban Ki-moon ka përshëndetur procesin zgjedhor në Kosovë, ndërsa ka dënuar sulmet në Veri. Ai u ka bërë thirrje të gjitha palëve që të sigurojnë një ambient të qetë dhe demokratik. ...

6 November, 2013Lexo më shumë

Dy serbë akuzohen për vrasjen e 27 civilëve

Gjykata për Krime Lufte në Beograd ka ngritur aktakuzë ndaj dy ushtarakëve serbë për vrasjen e 27 civilëve gjatë luftës në Kosovë. Të akuzuarit Gavrilovic dhe Kozlina akuzohen se kanë bërë spastrim civil në fshatin Tërnje të Therandës gjatë vitit 1999. ...

6 November, 2013Lexo më shumë

LDK është rritur

Isa Mustafa deklaron se LDK është rritur për 50 mijë vota. Në balotazh me Shpend Ahmetin për Kryetar të Prishtinës, ai thotë se e pret me bindje fitoren....

6 November, 2013Lexo më shumë

Shenjat e Panikut

Shpend Ahmeti thotë se kampin e LDK’së në Prishtinë e ka kapluar paniku i humbjes. Ai bën thirrje për përqendrim në fushatë për ta prezantuar alternativën e Vetëvendosjes për qeverisje në Prishtinë....

6 November, 2013Lexo më shumë

Në vendin e politikës së shurdhët

Partia ironizuese dëshiron një universitet në çdo lagje, ka 1,500 nënkryetarë, por ka fituar vetëm një vend në Kuvendin Komunal ose eventualisht dy, pasi të numërohen të gjitha votat e zgjedhjeve të së dielës....

6 November, 2013Lexo më shumë

Drejt Stacionit Numër 1

Ramush Haradinaj ka folur për 8 komuna në balotazh, por s’është i kënaqur me rezultatin. Ai thotë se stacioni numër tre nuk është synimi i tij, por stacioni numër një....

6 November, 2013Lexo më shumë

Matematika e Mimozës

Mimoza Kusari-Lila shprehet e bindur për fitore në balotazhin e Gjakovës. Thotë se propaganda e Pal Lekaj për koalicion vjen si panik për votat që i ka humbur....

6 November, 2013Lexo më shumë

Isa Mustafa nis fjalët me Shpendin

Isa Mustafa fillon të merret me Shpend Ahmetin, me të cilin do të përballet në balotazhin e Prishtinës. Thotë se Kandidati i Vetëvendosjes tenton që botën ta ndajë në votë rurale dhe urbane....

6 November, 2013Lexo më shumë

Pajtohen për zgjedhjet në Veri

Takimi në Bruksel mes Kryeminstrave Thaçi e Dacic, i ndërmjetësuar nga Ashton, ka përfunduar me pajtimin që të përmbyllet suksesshëm procesi zgjedhor në Veri. Do të ketë rivotim në tri vendvotime në Veri. Po ashtu, është arritur një marrëveshje për doganat....

6 November, 2013Lexo më shumë

Urimi Amerikan për zgjedhje

Departamenti Amerikan i Shtetit përgëzon Kosovën për zgjedhjet e 3 nëntorit dhe dënon dhunën e ushtruar në veri të vendit....

6 November, 2013Lexo më shumë

Hodzic kërkon rivotim në tërë Mitrovicën e Veriut

Adrijana Hodzic thotë se dyshon që do të ketë përmirësim të sigurisë ditën kur të mbahet rivotimi në tri vendvotime të Mitrovicës së Veriut....

6 November, 2013Lexo më shumë

OSBE e gatshme për rivotim në Veri

Në një deklaratë për lajmi.net, Nikola Gaon thotë se OSBE është e gatshme ta luajë përsëri rolin e vet në votime në Veri, pavarësisht se stafi i këtij misioni ishte pritur keq nga grupe serbësh në Veri më 3 nëntor....

6 November, 2013Lexo më shumë

Rivotim të tri vendvotimet e Veriut

KQZ ka shpallur të pavlefshme zgjedhjet në tri vendvotime në veri të Mitrovicës dhe ka marrë vendim që t’i përsërisë ato, ka konfirmuar anëtari i këtij institucioni, Nenad Rikalo....

6 November, 2013Lexo më shumë

Lumturia e shpjeguar nga Eqa

Përkundër humbjes në Prizren, Eqrem Kryeziu është i lumtur. I sjell kënaqësi rezultati i LDK'së në zgjedhje dhe fakti që Ramadan Muja ka marrë 8 mijë vota më pak se para 4 vjetësh. Thotë se diferenca s'është meritë e votave të PDK'së. E pret balotazhin....

6 November, 2013Lexo më shumë

Edi bashkon kundërshtarët

Kryeministri Edi Rama ka bërë bashkë dy liderët kryesorë të shqiptarëve të Maqedonisë dhe dy kundërshtarët më të mëdhenj ndërmjet vete, Ali Ahmetin dhe Menduh Thaçin. Ata kanë ngrënë darkë së bashku, në Shkup. ...

5 November, 2013Lexo më shumë

Ndryshojnë distancat

PDK dhe LDK e kanë zvogëluar distancën mes veti, por e kanë rritur atë në raport me AAK'në dhe VV'në. AKR duhet të shpresojë në fat të mirë gjatë konstalacioneve të ardhshme politike....

5 November, 2013Lexo më shumë

Koalicioni i parë PDK-AAK

Marrëveshja është lidhur në prani të Nënkryetarit të PDK’së, Enver Hoxhaj, i cili ka ka thënë se kjo marrëveshje e bën Ramadan Mujën fitues të zgjedhjeve në balotazh....

5 November, 2013Lexo më shumë

Kacin e bën përgjegjës Beogradin

Europarlamentari Jelko Kacin thotë se Beogradi në mënyrë të veçantë bart përgjegjësi për t’i bërë të pafuqishme grupet kriminele dhe të fuqishmit lokalë....

5 November, 2013Lexo më shumë

Komplikohet zbatimi i marrëveshjes

Samuel Zbogar tha se KQZ e ka në dorë vendimin për rezultatet e votimit në komunat Veriore. Sipas tij, ajo që ngjau në Veri më 3 nëntor e bën më të komplikuar zbatimin e marrëveshjes së 19 prillit....

5 November, 2013Lexo më shumë

Faktori Zafir

Zafir Berisha ende s’ka pirë kafe me PDK'në e LDK'në, të cilat mund të kenë nevojë për votat e tij në balotazhin e Prizrenit. Thotë se ka marrë oferta. Por, komunikimi duhet bërë në nivel të lartë, e jo në nivel komunal. Pra, me Hashim Thaçin e Isa Mustafën....

5 November, 2013Lexo më shumë

Nis numërimi i votave të Veriut

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar numërimin e fletëvotimeve. Procesi i numërimit pritet të përfundojë sot....

5 November, 2013Lexo më shumë

Për anulim të zgjedhjeve

Kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic, propozimin për anulim të zgjedhjeve në Veri pritet ta prezantojë nesër në takimin që do ta mbajë në Bruksel me Hashim Thaçin dhe Catherine Ashtonin....

5 November, 2013Lexo më shumë

Rivotim në tri vendvotime në Veri

Samuel Zbogar konsideron se votimi ka kaluar me sukses edhe në komunat me shumicë serbe në Veri të Kosovës, ku zgjedhjet janë zhvilluar për herë të parë nga shpallja pavarësisë së Kosovës....

5 November, 2013Lexo më shumë

Hetim për incidentet në Veri

Baronesha Ashton i cilëson zgjedhjet si vendimtare për të ardhmen e Kosovës. Kërkon hetim pa vonesa të incidenteve në Veri. Po ashtu, konfirmon se nesër do t'i presë Kryeministrat Hashim Thaçi dhe Ivica Dacic, për një rreth të ri bisedimesh....

5 November, 2013Lexo më shumë

Shqiptarët e Luginës më të diskriminuarit në Europë

Vlora Çitaku është shprehur e shqetësuar me gjendjen e shqiptarëve në Luginën e Preshevës. Ajo thotë se komuniteti shqiptar që jeton në Luginë është më i diskriminuari në Europë....

5 November, 2013Lexo më shumë

Edhe Vucic në Bruksel

Në kuadër të delegacionit nga Beogradi do të jetë edhe Zëvendëskryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic. ...

5 November, 2013Lexo më shumë

Promovohet avancimi i ndërmarrësve

Agjencia për Mbështetjen e NVM’ve mbajti konferencë me qëllim të forcimit të dialogut publiko- privat dhe shpalli kompanitë më të suksesshme....

5 November, 2013Lexo më shumë

Gara ishte demokratike

Thaçi e Mirel vlerësuan se zgjedhjet e 3 nëntorit ishin një test i rëndësishëm për të ardhmen e Kosovës dhe qytetarëve të saj....

5 November, 2013Lexo më shumë

BE me vlerësim pozitiv

Vëzhguesit e zgjedhjeve nga BE e vlerësojnë pozitivisht procesin zgjedhor në Kosovë. Sipas tyre, është bërë një hap pozitiv përpara për demokracinë. Sabotuesit në Veri kanë dështuar, por frikësimet nuk kanë mundësuar fushatë të lirë atje....

5 November, 2013Lexo më shumë

Zgjedhjet në Veri janë legale

Kryeministri Hashim Thaçi thotë se pjesëmarrja në zgjedhje e serbëve në Veri definitivisht ka legjitimuar Marrëveshjen e Brukselit për një Kosovë unike, për një Kosovë të re, për një Kosovë si atdhe i gjithë qytetarëve të saj....

5 November, 2013Lexo më shumë

Pozitivisht e befasuar me zgjedhjet

Ulrike Lunacek thotë se zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet. Këto zgjedhje, sipas Raportueses së Parlamentit Europian për Kosovën, kanë qenë shumë më të përgatitura....

5 November, 2013Lexo më shumë

PDK është e para

Enver Hoxhaj shprehet i bindur se PDK’ja do t’i fitojë shumicën dërrmuese të komunave në të cilat është në balotazh. Ai thotë se rikthimii PDK’së në Rahovec dhe Dardanë është mesazhi më i qartë se kjo parti është e para....

5 November, 2013Lexo më shumë

Në veri zgjedhjet dështuan

Analisti Naim Rashiti thotë se në pjesën Veriore vitin e ardhshëm duhet të mbahen zgjedhje të reja. Në këto rrethana, thotë ai, është e pamundur të mbahen zgjedhje të lira dhe demokratike në këtë pjesë. Ai thotë se atje duhet komplet një proces i ri zgjedhor....

5 November, 2013Lexo më shumë

Fitues dhe humbës relativë

Shkëlzen Maliqi konsideron se në këto zgjedhje ka një fitues relativ - LDK, ndërsa partitë tjera llogariten si humbëse. Nëse raporti i forcave mbetet përafërsisht si sot, ai thotë se pas zgjedhjeve nacionale do të ketë sërish Qeveri që drejtohet nga PDK....

5 November, 2013Lexo më shumë

Materiali nga Veriu është në Prishtinë

Valdete Daka thotë se materiali zgjedhor nga Veriu ka mbërritur në Prishtinë dhe ai ndodhet në depon e KQZ’së. Ende nuk dihet gjendja e këtij materiali. ...

4 November, 2013Lexo më shumë

Gjendet një i vdekur në Banjë të Pejës

Policia ka konfirmuar se një person është gjetur i vdekur në Banjë të Pejës, në Shkollën Fillore “Trepça”. Viktima dyshohet të ishte rreth 45-50 vjeç....

4 November, 2013Lexo më shumë

Rezultatet e Para

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet preliminare të zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit për Kryetarë të Komunave. Në këto rezultate, nuk përfshihen votimet në Veri. ...

4 November, 2013Lexo më shumë

I zhgënjyeri Qemajl

Qemajl Mustafa e shpjegon rënien e mbështetjes për të me mungesën e investimeve qeveritare në Gjilan. Thotë se Hashim Thaçi u vonua në mbështetjen për të, vetëm në fushatë. Çuditërisht, mendon se ende ka gjasa në balotazh....

4 November, 2013Lexo më shumë

Takim në Bruksel

Kryeministrat Hashim Thaçi dhe Ivica Dacic do të takohen të mërkurën në Bruksel. Në raundin e ri të bisedimeve, me ndërmjetësimin e Baroneshës Catherine Ashton, pritet të diskutohet për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor të 3 nëntorit....

4 November, 2013Lexo më shumë

Mesazh i mirë nga Britania

Ministri i Britanisë së Madhe për Europë, David Lidington, përshëndet procesin zgjedhor të 3 nëntorit. Ai thotë se është punuar shumë për të pasur zgjedhje të lira e korrekte, ndërsa shpreh keqardhje për incidentet që prodhuan dhunë në Veri....

4 November, 2013Lexo më shumë

KQZ dhe OSBE ta qartësojnë Veriun

Demokracia në Veprim shpreh shqetësim për gjendjen e Veriut të Mitrovicës. Ajo kërkon nga KQZ dhe OSBE të jenë transparent me rrjedhën e ngjarjeve në Veri dhe në 3 komuna tjera....

4 November, 2013Lexo më shumë

Nuk rrezikohet Marrëveshja e Brukselit

Incidentet në pjesën veriore të Kosovës nuk do të rrezikojnë Marrëveshjen e Brukselit, thonë zyrtarë të BE’së dhe Qeverisë Serbe....

4 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play Urban Basketball
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Supercar Showdown