Lajme – Page 2314 – Lajmi.net

Aktuale

Na doni dhe na votoni

Hashim Thaçi u prit me valle në fshatin Romajë të Hasit. Të pranishmëve u tha se ata kanë pasur dashuri për PDK’në edhe më herët, por s’e kanë votuar, ndërsa kësaj radhe beson në votën e tyre....

27 October, 2013Lexo më shumë

LDK pro komunës në Has

Isa Mustafa u ka premtuar hasianëve se do ta mbështesë krijimin e një komune të re. Ai ka thënë se LDK ka një plan të veçantë për zhvillim ekonomik të këtij rajoni. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Nuk e heqim logon e Kosovës

Valdete Daka mohon kategorikisht çdo mundësi që të largohet logoja e Republikës së Kosovës nga materiali zgjedhor për procesin elektoral që të do të zhvillohet javën e ardhshme. Ajo thotë se nuk më s'do të ketë asnjë kompromis sa i përket materialit zgjedhor. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Fushë Moderne e Kosovës

Hashim Thaçi deklaroi në Fushë-Kosovë se projekti, vizioni dhe qëllimi i PDK'së është shndërrimi i kësaj komune në një qytet modern dhe europian. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Alma LDKama

Alma Lama kalon në radhët e LDK'së. Në një komunikatë të lëshuar nga LDK, bëhet e ditur se deputetja Lama që nga sot do të jap kontributin e saj në radhët e Grupit Parlamentar të LDK'së në Kuvendin e Kosovës. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Pantic kërcënon me bojkot

Krstimir Pantic kërcënon me mospjesëmarrje në zgjedhjet lokale në rast se nuk largohen logot e Republikës së Kosovës nga materiali zgjedhor. Ai thotë se Prishtina me këto veprime po shkel marrëveshjet e arritura në Bruksel....

27 October, 2013Lexo më shumë

‘Zoti ju marroftë nëse s’e votoni LDK’në’

Isa Mustafa deklaroi sot se nuk i vjen aspak marre të kërkojë votën nga Gollaku, pasi që, sipas tij, nuk ka lënë rrugë pa shtruar në fshatrat e këtij rajoni. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Anamorava nuk është Drenicë

Lutfi Haziri reagoi fort ndaj ndalesës që i është bërë LDK’së për ta përmbyllur fushatën zgjedhore në Stadiumin e Qytetit. Ai tha se ky është shantazhi dhe kërcënimi i fundit i këtij pushteti në ikje....

27 October, 2013Lexo më shumë

Mbes me shpresë për fitore

Sali Morina thotë se aktualisht Malisheva është ndër komunat më të varfra të Kosovës, e cila ballafaqohet me probleme të shumta. Ai thotë se LDK ka një plan për përmirësimin e gjendjes së rëndë në këtë qytet....

27 October, 2013Lexo më shumë

Qeverisje ndryshe për Istogun

Kandidati i PDK’së për Kryetar të Komunës së Istogut, Shasivar Haxhijaj tha se prioritetet e tij, në rast se zgjidhet kryetar, do të jenë zhvillimi ekonomik, bujqësia, blegtoria, arsimi dhe infrastruktura. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Avancohen raportet me Ishujt Marshall

Kosova vendosi marrëdhënie doplomatike me Ishujt Marshall. Ceremonia e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike është zhvilluar në Tokio....

27 October, 2013Lexo më shumë

Mos i pengoni punimet në rrugë

Isa Mustafa u ka thënë banorëve të Lagjes së Spitalit se komuna është e gatshme që ta zgjeroj dhe asfaltojë rrugë ‘Holgen Petersen’ nëse pronarët e pronave skaj rrugës nuk i pengojnë punimet....

27 October, 2013Lexo më shumë

Vulin vendos për Ministrat e Kosovës

Tre ministra kosovarë kanë bërë kërkesë për të vizituar Preshevën. Zyrtari i Qeverisë së Serbisë, Zoran Stankovic, thotë se është përgjegjësi e Aleksandar Vulit që të vendosë nëse organet shtetërore serbe do ta lejojnë këtë vizitë....

27 October, 2013Lexo më shumë

Tri mundësitë për Prizrenin

Albin Kurti thotë se me Vetëvendosjen, policia nuk do t’u frikësohet kriminelëve, por kriminelët policisë....

27 October, 2013Lexo më shumë

Prishtina mund të shpëtohet

Korab Sejdiu deklaron se i ka hyrë garës për Prishtinën tash, sepse nuk ka dashur të bëhet vonë. Thotë se edhe me katër vjet të tjera keqmenaxhim, ky vend më nuk do të ishte i riparueshëm. Mendon se i ka të gjitha për të qenë Kryetar i Komunës. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Bojkoti është mision i pamundur

Analisti Dusan Janjic thotë për lajmi.net se partitë nacionaliste serbe po e mbështesin fushatën për bojkot të zgjedhjeve në Kosovë. Por, sipas tij, kjo nuk do të ketë sukses. Animin e Qeverisë së Serbisë për \"Listën Serbe\" e quan precedent për tërë botën....

26 October, 2013Lexo më shumë

Artisti

Visar Arifaj ka mbajtur ekspozitë me piktura të realizuar në fëmijërinë e tij. Ato trajtojnë tema të ndryshme, duke filluar nga ujërat me hedhje vertikale e deri të mjetet e transportit. ...

26 October, 2013Lexo më shumë

Iniciativa për ‘Ndryshimin e Madh’

Iniciativa në Malishevë mund të jetë test për ambiciet e Fatmir Limajt e Jakup Krasniqit për një ndryshim më të madh. Limaj thotë se ky ndryshim po vjen, jo veç në Malishevë. Ai përmendi edhe pranverën....

26 October, 2013Lexo më shumë

Varroset Jovanka e Titos

Jovanka Broz u varros në mauzoleun “Shtëpia e Luleve”, pranë bashkëshortit të saj, liderit komunist Josip Broz Tito....

26 October, 2013Lexo më shumë

Premtime për treg

Agim Çeku premton se do të jetë partner i bizneseve, në mënyrë që komuna të jetë ajo që organizon këtë treg. Tha se do ta zhvendosë dhe modernizojë tregun e qytetit....

26 October, 2013Lexo më shumë

Alternativë e mirë

Visar Ymeri u ka kërkuar qytetarëve të Gjilanit që ta votojnë Lëvizjen Vetëvendosje. Ndërsa Ismajl Kurteshi shpalosi programin 14 pikësh për këtë komunë....

26 October, 2013Lexo më shumë

PTK’ja duhet të privatizohet

Safet Gërxhaliu thotë se privatizimi i PTK’së duhet të bëhet sa më shpejt, sepse do të jetë test për kompanitë gjermane që duan të investojnë në Kosovë....

26 October, 2013Lexo më shumë

Revolucioni i ha bijtë e vet

Isa Mustafa kërkon votën e qytetarëve të Prishtinës, duke vlerësuar se qeverisja e tij është më e mira. Ai e tha edhe këtë fjali: “Ata që kërkojnë alternativë tjetër, ata pastaj ballafaqohen me revolucionin. E, revolucioni, thonë, i ha bijtë e vet\"....

26 October, 2013Lexo më shumë

Një Kryetar që zbaton ligjin

Valon Murati foli para banorëve të fshatit Shkabaj se si parimet themelore mbi të cilat do të ndërtohet qeverisja lokale nën udhëheqjen e tij janë zgjidhja e vetme për shumicën e problemeve....

26 October, 2013Lexo më shumë

Turp të mos ketë ujë

Behxhet Pacolli kritikon qeverisjen në Prishtinë, të cilën e quan të keqe. Thotë se është turp të mos ketë ujë në ditë të sotme. Premton se do t’i realizojë të gjitha premtimet veta....

26 October, 2013Lexo më shumë

Fitojmë ne, fiton populli

Shpend Ahmeti premton se do ta shesë veturën zyrtare Audi Q7 të Kryetarit të Komunës në ditën e parë të punës së tij. Dhe u thotë “hajnave dhe të korruptuarve” të frikësohen nga fitorja e tij. Albin Kurti fton për dalje masive në zgjedhje. ...

26 October, 2013Lexo më shumë

Gabimi i rëndë, i pafalshëm

Arsim Bajrami thotë se Kosova nuk guxon të shkojë në zgjedhje parlamentare pa reformë zgjedhore. Mungesa e reformës, sipas tij, do të rrezikonte procesin e integrimit dhe marrëdhëniet me shtetet aleate. Thotë se ky do të ishte gabim i rëndë dhe i pafalshëm....

26 October, 2013Lexo më shumë

Monitoron zgjedhjet

Zyrtarë të Institucionit të Avokatit të Popullit janë certifikuar si monitorues nga KQZ. Ditën e zgjedhjeve do të jenë pjesë e ekipeve lëvizëse që do të monitorojnë procesin zgjedhor nëpër qendrat e vendvotimeve....

26 October, 2013Lexo më shumë

Tabela e punës së Donikës

Kadaj-Bujupi bëri vendosjen e tabelës së prioriteteve në fshatrat Trubohoc, Llugë dhe Zallq duke bërë marrëveshjen e fundit me banorët e këtyre fshatrave....

26 October, 2013Lexo më shumë

Hidhërimi serb s’ka fund

Deklaratat e Erdogan kanë shtyrë Tomislav Nikolicin ta ngrijë pjesëmarrjen në një samit trepalësh Serbi- Bosnje e Hercegovinë-Turqi. Der në një kërkim falje që Nikolic pret t’i vijë nga Ankaraja....

26 October, 2013Lexo më shumë

Pak serbë do të dalin në zgjedhje

Johanna Deimel thotë se serbët në Veri frikësohen të ndahen nga sistemi serb, prandaj nuk pret pjesëmarrje të lartë të tyre në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit....

26 October, 2013Lexo më shumë

Përshëndetemi me Kosovë

Vojislav Kostunica ka pohuar se me mbështetjen e zgjedhjeve në Kosovë “pushteti heq dorë nga një pjesë e shtetit”. Ai ka ftuar serbët e Kosovës të mos dalin në zgjedhje. ...

26 October, 2013Lexo më shumë

Nuk ka angazhim

Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, Hasan Preteni, thotë se menjëherë pas publikimit të Raportit të Progresit është dashur të mblidhej Këshillit Kombëtar Kundër Korrupsionit. ...

26 October, 2013Lexo më shumë

Ëndrra ime për Prishtinën

Besnik Tahiri thotë se ka disa arsye pse ai duhet të jetë Kryetari i Prishtinës. Njëra prej tyre, është se e ka profesion menaxhimin me komunë, njëjtë siç e ka një mjek profesion mjekimin. Plus, e ka pasion. Thotë se kjo nuk është Prishtina e ëndrrave të tij....

26 October, 2013Lexo më shumë

Jo zgjedhje para pranverës

Ramush Haradinaj mendon se do të ishte shqetësuese mbajtja e zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Sipas tij, askush në Kosovë s’është i interesuar të mbahen zgjedhje, e ato të mos jenë zgjedhje. Koha optimale, sipas tij, është fundi i pranverës së vitit 2014. ...

25 October, 2013Lexo më shumë

Refuzohen mbi 10 mijë ankesa

Në takimin për zgjedhjet të mbajtur në Bruksel, nga PZAP është bërë e ditur se nga 16.355 ankesa, 10.419 janë refuzuar. Ndërsa, janë pranuar 5.458 ankesa, e 349 janë hedhur si të parregullta. Mbarëvajtja e procesit zgjedhor është vlerësuar si i mirë....

25 October, 2013Lexo më shumë

Siria liron 61 pengje

Së paku 61 femra të burgosura janë liruar nga qeveria siriane pas një marrëveshjeje komplekse tri-palëshe për pengjet....

25 October, 2013Lexo më shumë

Dënojmë hajna, zhvillojmë shtet

Vetëvendosje në Vushtrri premtoi përkujdesje ndaj bujqve lokalë dhe luftë kundër “hajnave dhe kriminelëve”....

25 October, 2013Lexo më shumë

Projektligj i ri për konfiskim të pasurisë

Vetëvendosje ka proceduar në Kuvend një ligj të ri për konfiskimin e pasurisë. Visar Ymeri thotë se Qeveria po mundohet ta mbajë në fuqi ligjin aktual, i cili, sipas tij, është pengesë për të luftuar korrupsionin. ...

25 October, 2013Lexo më shumë

Privatizim Odash

Oda Ekonomike e Kosovës do të privatizohet me një tender të hapur. Korrupsioni dhe informaliteti do të zyrtarizohen. Punëdhënësit do të kenë më shumë të drejta. Ky është vizioni i Partisë së Fortë për rimëkëmbjen ekonomike....

25 October, 2013Lexo më shumë

Mbështetje për ndryshim

Hashim Thaçi dhe Agim Çeku vazhduan fushatën “dorë më dorë” në lagjen Dardania të Prishtinës. Thaçi u nda i inkurajuar me mbështetjen që mori Çeku....

25 October, 2013Lexo më shumë

Kërkojnë vizita të ministrave serbë

Rreth 2 mijë serbë nga Kosova protestuan në Beograd duke kërkuar nga ministrat e Qeverisë së Serbisë që ta vizitojnë Kosovën. Ata shprehën indinjatë edhe ndaj deklaratave të kryeministrit turk....

25 October, 2013Lexo më shumë

Autobusë modernë me 8 milionë

Isa Mustafa premtoi se vitin e parë do të shpenzojë 2 milionë euro, ndërsa në 4 vjetët e ardhshme do të shpenzohen gjithsej 8 milionë euro për trafikun urban....

25 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master
  • Play Stealth Sniper