Lajme – Page 2314 – Lajmi.net

Aktuale

Arrestohet edhe një i dyshuar për terrorizëm

Policia e Kosovës në Prizren ka arrestuar para pak minutash edhe një person, në vazhdën e aksionit për arrestimin e të dyshuarve për pjesëmarrje në luftërat në Siri dhe Irak, si pjesëtarë të organizatave terroriste ISIS dhe Al-Nusra....

13 August, 2014Lexo më shumë

Bilalli: Krerët e BIK-ut duhet të japin dorëheqje

Kryetari i Sindikatës së BIK-ut, Idriz Bilalli ka komentuar zhvillimet e fundit në vend, arrestimin e 40 të dyshuarve për luftërat në Siri dhe Irak....

13 August, 2014Lexo më shumë

Kritikohet Presidentja: Legjitimoi shkeljet kushtetuese

Presidentja e vendit dje vizitoi Komunën e Graçanicës, ku në institucionet publike të kësaj komune nuk shihej asgjëkundi flamuri shtetëror i Kosovës, por gjithandej valonte flamuri i Serbisë....

13 August, 2014Lexo më shumë

Ismet Haxha del nga paraburgimi pas pagesës së 20,000 eurove

I është ndërprerë masa e paraburgimit Ismet Haxhës, njërit nga të akuzuarit e “Grupit të Drenicës”, ndërsa procesi gjyqësor ndaj tij do të vazhdojë....

13 August, 2014Lexo më shumë

As imamët nuk janë mbi ligjin

Sipas kryetarit të Partisë së Drejtësisë dhe ministër në detyrë i Shëndetësisë, Ferid Agani, në Kosovë nuk ka rrezik nga radikalizmi fetar....

13 August, 2014Lexo më shumë

Edhe dy shtete pritet ta njohin Kosovën

Pas njohjes së Kosovës nga Ishujt Solomon, shumë shpejt edhe dy shtete tjera do të njohin Republikën e Kosovës, ka thënë zëvendësministri i Jashtëm në detyrë, Petrit Selimi ....

13 August, 2014Lexo më shumë

Çka shkroi në letrën e lënë i vetëvrari Marjan Abazi?

Drejtori i Qendrës së Paraburgimit në Pejë, Isuf Ibërdemaj tha për KALLXO.com se është i njoftuar që i paraburgosuri i cili mbrëmë vari veten në dhomën e tij në këtë qendër, Marjan Abazi ka lënë të shkruar një letër....

13 August, 2014Lexo më shumë

Nga 100 martesa në Shqipëri, 16 prej tyre përfundojnë me divorc

Open Data Albania ka përditësuar të dhënat lidhur me numrin e martesave dhe divorceve të shënuara në Regjistrin Kombëtar të Gjendjes Civile deri në vitin 2013. Në pesë vjetët e fundit (2009-2013), sipas këtij grupi hulumtues, numri i martesave ka ardhur duke u ulur, për të shënuar në vitin e fundit një ngritje me vetëm 4% krahasuar me vitin pararendës....

13 August, 2014Lexo më shumë

Serbi, 14 persona nën mbikëqyrje për shkak të ebola-s

Gjatë gjashtë ditëve të fundit, 14 serbë që erdhën nga vendet afrikane ku ka ndodhur shpërthimi e epidemisë, janë vendosur nën mbikëqyrjen epidemiologjike....

13 August, 2014Lexo më shumë

Për gjashtë muaj, 13 raste të terrorizmit në Kosovë

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti, në Kosovë janë trajtuar 13 raste të terrorizmit, ka njoftuar Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës....

13 August, 2014Lexo më shumë

ZRRE miraton shtrenjtimin e rrymës për 5.18 %

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka propozuar që rritja e çmimit të energjisë elektrike të arrijë në 5.18%....

13 August, 2014Lexo më shumë

Faktorët e indoktrinimit të të rinjve kosovarë

Kriza në sistemin politik, mungesa e perspektivës ekonomike dhe cilësia e dobët në arsim janë disa nga faktorët që po ndikojnë në indoktrinimin e të rinjve kosovarë dhe rekrutimin e tyre në organizatat ekstremiste islamike, vlerësojnë profesorët e filozofisë dhe sociologjisë....

13 August, 2014Lexo më shumë

Pse nuk u akuzua imami Shefqet Krasniqi në vitin 2009

Në vitin 2009, nga vetura e imamit Shefqet Krasniqi ishin hedhur armë, përfshirë pushkë të gjata, dylbi snajperësh e zhurmë-mbytës (silenciator), që të gjitha armë të përshtatshme për atentate. Për çudi, Prokuroria e Shtetit, me vite vonesë, ndoqi veç dy bashkudhëtarët e tij, Arsim Krasniqin (kryetar i LISBA-s) dhe një tjetër person, por jo edhe Shefqet Krasniqin. Ata madje nuk u ndoqën as për terrorizëm, por vetëm për armëmbajtje pa leje....

13 August, 2014Lexo më shumë

Aksident i rëndë në rrugën Rrëshen-Kalimash, vdes Liridon Fejza

Në aksin rrugor Rrëshen-Kalimash, një automjet ka dalë nga rruga e për pasojë është përplasur me trafikndarësen, duke i marrë jetën një personi dhe plagosur tre të tjerë....

13 August, 2014Lexo më shumë

Gjermanët ftohen të largohen nga vendet e prekura me ebola

Gjermania u ka bërë thirrje shtetasve të saj të largohen nga Guineja, Liberia, dhe Sierra Leone, pasi numri i të vdekurve nga virusi ebola vazhdon të rritet në Afrikën Perëndimore. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Gjakovë, dy të arrestuar për 18 kg marihuanë

Në orën 6 të mëngjesit të së mërkurës , Policia rajonale e Gjakovës ka arrestuar dy persona të dyshuar dhe ka konfiskuar mbi 18 kilogramë marihuanë....

13 August, 2014Lexo më shumë

Presidentja takohet me ekipin e “Tri dritare dhe një varje”

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga ka pritur sot ekipin e aktorëve dhe të producentëve të filmit “Tri dritare dhe një varje“, të udhëhequr nga regjisori Isa Qosja....

13 August, 2014Lexo më shumë

Gjilan, tre vjet burg për dilerin e drogës nga Shqipëria

Gjykata Themelore në Gjilan i ka shqiptuar dënimin me burg të akuzuarit Sh. Drangaj në kohëzgjatje prej 3 vjetësh dhe me 1,000 euro gjobë....

13 August, 2014Lexo më shumë

Edhe marinsa kundër ISIS-it

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dërguar 130 këshilltarë ushtarakë në rajonin kurd të Irakut të veriut, ka bërë të ditur Sekretari i Mbrojtjes, Chuck Hagel, ndërkohë që qeveria amerikane po përgatitë masa të tjera për të parandaluar aktet e mundshme gjenocidale nga i ashtuquajturi Shteti Islamik, i shpallur muajin e kaluar nga organizata terroriste “Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë” (ISIS)....

13 August, 2014Lexo më shumë

Selimi: Disa individë po mundohen të maskojnë veprat e tyre

Institucionet e Kosovës dhe as ministri i punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, asnjëherë nuk ka bërë nxitje dhe mbështetje për lëvizjet radikale në Siri....

13 August, 2014Lexo më shumë

Isa Mustafës nuk i ka pëlqyer shkrimi autorial i Kadri Veselit

Përmes profilit të tij në Facebook, lideri i LDK-së, Isa Mustafa, i cili është pezulluar nga pozita e kryeparlamentarit me vendim të Gjykatës Kushtetuese, deri në një vendim tjetër, ka akuzuar PDK-në për bllokim të institucioneve, duke thënë se kjo parti duhet ta paguajë dëmin që po i shkaktohet Kosovës nga kjo bllokadë....

13 August, 2014Lexo më shumë

Presidentja mbështet gratë në biznes

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka pritur të mërkurën në takim një delegacion të grave në biznes, fermere dhe aktiviste për të drejtat e gruas....

13 August, 2014Lexo më shumë

Ukraina refuzon ndihmat nga agresori

Kamionët rusë me siç thuhet 'ndihma humanitare', kanë filluar ditën e dytë të udhëtimit të tyre, duke u drejtuar drejt jugut të Ukrainës, ndërkohë që autoritetet ukrainase kanë paralajmëruar se nuk do të lejojnë hyrjen e tyre në Ukrainë.   ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Pesë alpinistë të vdekur në Mont Blanc

Trupat e pesë alpinistë të zhdukur, janë gjetur në Mont Blanc, në Francë lindore, kanë raportuar të mërkurën autoritetet franceze....

13 August, 2014Lexo më shumë

EULEX-it i ‘vazhdohen’ kompetencat

Në mungesë të miratimit të ligjeve përkatëse, misioni i EULEX-it nuk do të mund t’i transferojë kompetencat ekzekutive gjatë shtatorit tek institucionet e Kosovës nga sistemi gjyqësor e prokurorial....

13 August, 2014Lexo më shumë

Kërkesat e paqarta të qumështarëve

Prodhuesit e qumështit kanë protestuar vazhdimisht kohëve të fundit, duke kërkuar mbështetje nga qeveria për mbrojtjen e prodhimeve të tyre. Por këto kërkesa nuk dalin të jenë edhe aq të arsyeshme, pasi ata kanë marrë dhe vazhdojnë të marrin mbështetje përmes subvencioneve dhe granteve nga ana e qeverisë. E kërkesa e tyre për bllokim të importit është jashtë logjikës dhe legjislacionit për tregti të lirë. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Kandidati për president të Turqisë beri fushate edhe me foton e dalë me Thaçin

Ish-kandidati për president të Turqisë nga Partia Popullore Republikane, Ekmeleddin İhsanoglu, ka bërë fushatë edhe me fotografinë që kishte bërë me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi....

13 August, 2014Lexo më shumë

Ban kërkon krijimin e Gjykatës Speciale

Sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, ka kërkuar nga institucionet e Kosovës që më së largu në fillim të vitit të ardhshëm ta funksionalizojnë Gjykatën Speciale, e cila do të merret me krimet e supozuara të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës....

13 August, 2014Lexo më shumë

Sudani Jugor rrezikohet nga uria

Rreziku për uri dhe raportimet për rritje të importimit të armëve mund të nxisë dhunë të re në Sudanin Jugor, thuhet në raportin e delegacionit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Njohjet, proces i pandalshëm

Rrumbullakësimi i njohjes ndërkombëtare të Kosovës është proces i pandalshëm, ka thënë të martën kryeministri në largim i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas njohjes nga Ishujt Solomon....

13 August, 2014Lexo më shumë

Bën vetëvrasje shqiptari i dyshuar për pjesëmarrje në Masakrën e Mejës

Sipas burimeve të lajmi.net, M. Abazi, shqiptari që ishte i dyshuar për pjesëmarrje në Masakrën e Mejës, ka bërë vetëvrasje në qendrën e paraburgimit në Pejë....

13 August, 2014Lexo më shumë

SHIK-u ua hedh fajin partive që injoruan rrezikun nga terrorizmi

Udhëheqësi i ish-Drejtorisë, Antiterrorizëm, e cila ka funksionuar në kuadër të SHIK-ut, Fadil Demaku, ka thënë për “Zërin” se ka punuar në kushte të vështira për ta luftuar terrorizmin. Politika kërkon hetim për punën e SHIK-ut në këtë drejtim....

13 August, 2014Lexo më shumë

Pritet të arrestohen edhe katër imamë

Pas arrestimit të 40 të dyshuarve për terrorizëm, të hënën, mësohet se janë lëshuar urdhëresat për arrestim edhe për rreth 20 të tjerë, të dyshuar për terrorizëm dhe nxitje të urrejtjes ndërfetare. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Lojë me çmimin e rrymës

Derisa Zyra e Rregullatorit për Energji pritet që të mërkurën të hapë procesin për shqyrtimin e jashtëzakonshëm të tarifave, ashtu siç kanë kërkuar KEDS-i dhe KEK-u, zyrtarë të Qeverisë thonë se ngritja e çmimit nuk është e vetmja rrugëdalje. Deklaratat kundërthënëse të Qeverisë nga shoqëria civile janë quajtur lojë....

13 August, 2014Lexo më shumë

LDK-ja nuk formon qeveri me PDK-në

Nënkryetarja e LDK-së, Teuta Sahatqija, e ka akuzuar PDK-në për bllokimin e formimit të institucioneve të reja. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Ishujt Solomon njohin Kosovën

Ishujt Solomon është bërë shteti i 108 që e ka njohur pavarësinë e Kosovës....

13 August, 2014Lexo më shumë

Danimarkë, 12 të vdekur nga bakteri listeria

Bakteri listeria, që është gjetur te një prodhues i vogël i mishit në një vendbanim afër Kopenhagës, gjatë disa muajve të fundit ka shkaktuar vdekjen e 12 personave, njoftoi rregullatori danez për sigurinë e ushqimit....

13 August, 2014Lexo më shumë

Tërmeti në kryeqytetin e Ekuadorit shkakton panik

Një tërmet me fuqi prej 5.1 ballë të shkallës Richter a shkaktuar panik në mesin e qytetarëve të Quitos dhe rrethinës së tij, njoftua zyrtarët e këtij vendi. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Fotoja që përgënjeshtron imamin Shefqet Krasniqi

Imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Shefqet Krasniqi e ka mohuar se e njeh të arrestuarin e dyshuar për terrorizëm, njëherësh nënkryetar i Lëvizjes Islame Bashkohu LISBA, Fatos Rexhepin....

13 August, 2014Lexo më shumë

Nojkiq, Lista Srpska flet kot për kushtet e hyrjes në qeveri

Lista Srpska ka paraqitur kushtet e saj për hyrje në qeverinë e ardhshme të Kosovës, që janë: formimi i Bashkësisë së komunave serbe, kthimi më masiv i serbëve, anulimi i privatizimit në mjediset serbe dhe kthimi p pasurisë së Kishës Ortodokse Serbe. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj i përgjigjet FRM-së: Shpejt do ta merrni përgjigjen e duhur

Ministri në detyrë për Punë të Jashtme ka thënë se kërcënimet e Forumit të të Rinjve Myslimanë (FRM) për arrestimin e tij nuk e frikësojnë dhe se ithtarët e kësaj rryme radikale shpejt do ta marrin përgjigjen pas miratimit të Ligjit mbi terrorizmin në Kuvendin e Kosovës....

12 August, 2014Lexo më shumë

Avokaturat dhe firmat “rrjepin” pensionistët kosovarë të kthyer nga Zvicra

Gjithnjë më shumë avokatura dhe firma tjera u “garantojnë” kosovarëve nxjerrjen e pensioneve të tyre nga Zvicra, ndërkohë që këtë mund ta bëjnë lehtë edhe vet. ...

12 August, 2014Lexo më shumë

Preshevari i ri mbytet në liqenin e Rahovicës

Të martën pasdreke, 23 vjeçari Sami Shabani nga Presheva e humbi jetën në pendën e Rahovicës. ...

12 August, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bow Master
  • Play Urban Basketball