Lajme – Page 2234 – Lajmi.net

Aktuale

T’i themi jo qeverisjes arbitrare

(Fjala Kryetarit të LDK'së, Isa Mustafa, në hapjen e fushatës parazgjedhore në Prishtinë)...

4 October, 2013Lexo më shumë

Rruga jonë sjell ndryshimin

(Fjalimi i Kryetarit të AAK'së, Ramush Haradinaj, në hapjen e fushatës zgjedhore në Prishtinë)...

4 October, 2013Lexo më shumë

Dobitë nga vizitat

Ambasadori Francez në Serbi, Francois Xavier Deniau, mendon se vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë mund të jenë të dobishme. Thotë se ftesa që ata ua bëjnë serbëve për të dalë në zgjedhje, është e favorshme për të dyja palët. ...

4 October, 2013Lexo më shumë

Kthimi i qeverisjes në duart e qytetarëve

Kryeministri Hashim Thaçi, në hapje të fushatës zgjedhore në Suharekë, tha se PDK është e vendosur fuqishëm për t’i fituar zgjedhjet në këtë komunë. Ai tha se PDK do t’i fitojë shumicën e komunave të Kosovës....

4 October, 2013Lexo më shumë

Zgjedhjet fer ndihmojnë integrimin

Kryeministri Thaçi ka vlerësuar se fushata e filluar dy ditë më parë është duke kaluar në një “frymë fer, të lirë dhe demokratike”....

4 October, 2013Lexo më shumë

Korrupsioni po rrezikon të ardhmen

Në takimin e Këshillit Kundër Korrupsionit është thënë se duhet ende punë për ta luftuar këtë fenomen. Jahjaga tha se me gjithë të arriturat pozitive, korrupsioni po rrezikon të ardhmen e vendit....

4 October, 2013Lexo më shumë

Apeli për fushatë të ndershme

Valdete Daka ka kërkuar nga subjektet politike që të mos e keqpërdorin fushatën, por ta shfrytëzojnë atë për t’i prezantuar para qytetarëve programet e tyre qeverisëse....

4 October, 2013Lexo më shumë

Vëzhguesit e BE’së edhe në Veri

Shefi i vëzhguesve të zgjedhjeve në Kosovë, Roberto Gualtieri, konfirmoi se misioni i tij do ta mbulojë të gjithë territorin, përfshirë edhe Veriun. ...

4 October, 2013Lexo më shumë

Premtime të përmasave Olimpike

Isa Mustafa ka bërë premtime olimpike sot. Tha se do ta ndërtojë stadiumi të ri me standarde të FIFA'së në pjesën veriore të Kryeqyetit, si dhe një Pishinë Olimpike në Gërmi....

4 October, 2013Lexo më shumë

Dy periudhat e Malishevës

Vetëvendosje në Malishevë flet për keqqeverisje dhe kërkon vota. Visar Ymeri deklaroi se zgjedhjet e 3 nëntorit janë shumë të rëndësishme për demokracinë dhe qytetarin....

4 October, 2013Lexo më shumë

Vëzhguesit e BE te Presidentja Jahjaga

Sipas Presidentes Jahjaga, institucionet e Kosovës janë plotësisht të angazhuara për të siguruar zgjedhje të lira, të ndershme dhe demokratike, që do të mundësojnë zgjedhjen e përfaqësuesve legjitimë dhe legalë....

4 October, 2013Lexo më shumë

S’ka tolerancë ndaj Prishtinës

Ivica Dacic është i gatshëm t’u japë fund negociatave në Bruksel nëse do të mbetet në fuqi ndalesa që ai të hyjë në Kosovë gjatë fushatës zgjedhore. Thotë se Prishtina po i frikësohet implementimit të marrëveshjes së arritur....

4 October, 2013Lexo më shumë

Ditë zie në Itali

Të enjten është fundosur një anije në ishullin Lampadusa të Italisë, e cila bartte 500 emigrantë afrikanë. ...

4 October, 2013Lexo më shumë

Zbogar kritikon ndalesën

Samuel Zbogar thotë se vendimi i Qeverisë për t’ia ndaluar hyrjen në Kosovë zyrtarëve serbë gjatë fushatës është rezultat i nervozizmit nga të dyja palët. Mendon se nuk është mirë që ky vendim të mbetet në fuqi gjatë një muaji të tërë....

4 October, 2013Lexo më shumë

Tonibler Rama

Tony Blair ka drejtuar sot mbledhjen e Qeverisë Shqiptare, simbolikisht. Ai shkoi nga Britania në Tiranë për t’ia dhënë ndihmën e tij Qeverisë së Edi Ramës, konkretisht. Blair e quajti thellësisht emocional kthimin në Shqipëri....

3 October, 2013Lexo më shumë

Donika për ndryshime

Tubimi i AAK’së në Istog u mbajt në ambient të hapur pasi që komuna nuk kishte lejuar që AAK ta mbante atë në Shtëpinë e Kulturës. Prandaj Kadaj- Bujupi pati një shprehje keqardhjeje për të pranishmit në tubim, të cilët qëndronin këmbë....

3 October, 2013Lexo më shumë

Guxoni të ndryshoni

Albin Kurti konstatoi se kur fiton Shpendi, fiton Prishtina. Ai tha se nuk ka kurrfarë logjike për t’i dhënë shancë të re zhgënjimit të vjetër. E Shpendi kërkoi guxim për ndryshim. ...

3 October, 2013Lexo më shumë

LDK flet për Rilindje

LDK hap fushatën në Prishtinë, në Sheshin dhe me Emrin e Rugovës. Isa Mustafa thotë se oferta e LDK’së është siguri, punësim, e zhvillim ekonomik. Foli për fitore dhe kërkoi t'u thuhet \"jo\" shkelësve të ligjit....

3 October, 2013Lexo më shumë

Rreth 100 të vdekur nga fundosja e anijes në Itali

Një anije me emigrantë afrikanë është fundour në jugun e Italisë, në Ishullin Lampedusa. ...

3 October, 2013Lexo më shumë

Për Shpirtin e Gjakovës

AKR hap fushatën elektorale edhe në Gjakovë. Behgjet Pacolli e quajti Mimoza Kusarin si politikanen më të suksesshme. Ai tha se ajo do të fitojë në raundin e parë me 60 për qind të votave....

3 October, 2013Lexo më shumë

Për një arsim të lartë të përbashkët

Konferencë e përbashkët e Universitetit ‘Marin Barleti’ dhe Kolegjit ‘Universum’, me temë: ‘Arsimi i Lartë Shqiptar - Një e Ardhme e Përbashkët, Pa Kufij’....

3 October, 2013Lexo më shumë

Premtimi 100 milionësh

Hashim Thaçi premtoi 100 milionë euro investime ne Prizren. Kështu ai e nisi fushatën e parë për PDK'në. Lavdëroi Kandidatin Ramadan Muja dhe shprehu bindjen edhe për një fitore tjetër të tij. ...

3 October, 2013Lexo më shumë

Pacolli e nis me Trepçën

Behgjet Pacolli deklaroi para mbështetësve të tij në Mitrovicë se AKR ka punuar në të mirë të Kosovës, qoftë në pozitë ose në opozitë. Atje foli edhe për Trepçën, ku deklaroi se askush në botë nuk ka para për ta blerë atë. ...

3 October, 2013Lexo më shumë

Pështjellimi me Dacicin

Kryeministri Thaçi e quan individual vendimin për moslejimin e vizitës së Dacic në Kosovë gjatë fushatës. Thotë se nuk ka arsye të dëmtohet procesi i ndërtimit të fqinjësisë së mirë. Zyrtarë qeveritarë tash flasin për kritere që duhet të respektohen....

3 October, 2013Lexo më shumë

Nikolic lobon në Europë për lista

Krerët e shtetit serb, kanë shtuar kërkesat e tyre ndaj institucioneve ndërkombëtare që të ndikojnë në shtimin e listës së votuesve serb në zgjedhjet lokale në Kosovë....

3 October, 2013Lexo më shumë

Hoxhaj uron Westrewellen

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj i dërgon telegram urimi homologut të tij gjerman në përvjetorin e thyerjes së murit të Berlinit....

3 October, 2013Lexo më shumë

PDK ankohet për posterët e LDK’së

Dega e PDK’së në Ferizaj ka akuzuar LDK’në në këtë qytet se ka filluar fushatën zgjedhore para kohës zyrtare....

3 October, 2013Lexo më shumë

Po fitojmë

Koalicioni AAK-LDD hapi fushatën në Prishtinë. Ramush Haradinaj rikujtoi frazën e famshme të periudhës së luftës ‘A po fitojmë”, e u përgjigj me një ‘Po’ të sigurt. Paralajmëroi befasi në rezultatin e 3 nëntorit....

3 October, 2013Lexo më shumë

LDK e PDK kapen për shtylla

Dita e parë e fushatës zgjedhore në Lipjan ka nisur me ankesa. LDK ka akuzuar PDK’në se po pamundëson vendosjen e posterëve të subjekteve të tjera politike. ...

3 October, 2013Lexo më shumë

Serbia anulon takimin në Bruksel

Serbia ka anuluar takimin për lëvizjen e lirë në Bruksel. Kjo vjen si rezultat i vendimit të Qeverisë së Kosovës për të mos lejuar zyrtarët e Qeverisë së Serbisë për të marrë pjesë në fushatën zgjedhore në Kosovë....

3 October, 2013Lexo më shumë

Datë e Fortë Historike

Partia e Fortë çeli në mesnatë fushatën e saj për zgjedhjet e 3 nëntorit. Ajo konkurron vetëm në Prishtinë, me Visar Arifajn dhe me kandidatët për Asamblenë Komunale. Presin lajme të mira më 3 nëntor....

3 October, 2013Lexo më shumë

Gjigantët dinosaurë

Ish- Jugosllavia është e mbushur me dinosaurë industrialë, të privuar nga bujaria e Titos, por që mbahen në jetë duke u mbështetur nga qeveritë që frikësohen të heqin dorë....

3 October, 2013Lexo më shumë

Me të parën, mendon Qemajl Mustafa

Qemajl Mustafa (PDK) është i bindur se do ta fitojë mandatin e tretë për kreun e Gjilanit. Ai tha se kundërshtarët e tij janë të frustruar, sepse po e ndjejnë humbjen....

3 October, 2013Lexo më shumë

Takohen sërish, më 7 tetor

Ashton ka konfirmuar aranzhimin e takimit mes Kryeministrave Thaçi dhe Dacic, i cili vjen një ditë pasi Dacic ka kërcënuar me ndërprerjen e bisedimeve për shkak të ndalesës që ai të hyjë në territorin e Kosovës gjatë periudhës së fushatës zgjedhore....

3 October, 2013Lexo më shumë

Ivanovic i pakënaqur

Ish zyrtari i Qeverisë së Serbisë, tashi pjesëmarrës në zgjedhjet lokale të Kosovës, ka shprehur pakënaqësi me favorizimet politike që po i bën Kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic, si dhe me ndalesat që po i bëhen atij për vizita në Kosovë....

3 October, 2013Lexo më shumë

Fushata më e rëndësishme se Komisioni

PDK nuk ka marrë pjesë në seancën për PTK’në shkaku i fushatës e cila ka filluar sot. Adem Grabovci thotë se kjo parti e mbështet Komisionin Hetues Parlamentar për PTK’në, por më e rëndësishme për ta është fushata....

3 October, 2013Lexo më shumë

Nuk votohet hetimi për PTK’në

Seanca për formimin e Komisionit Parlamentar Hetimor për privatizimin e PTK’së ka nisur dhe është mbyllur pa deputetët e PDK’së, të cilët e bojkotuan atë. Kjo ka irituar partitë opozitare. Komisioni nuk u votua, për shkak të mungesës së kuorumit....

3 October, 2013Lexo më shumë

Tony Blair sot në Shqipëri

Ish-Kryeministri i Britanisë Tony Blair do ta vizitojë sot Tiranën. Ai pritet të takohet me kryeministrin Edi Rama. ...

3 October, 2013Lexo më shumë

BE “ndjek situatën”

Maja Kocijancic, Zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Europian Catherine Ashton, ka thënë se Brukseli është në kontakt me të dyja palët....

3 October, 2013Lexo më shumë

Trendi i votës

Në fillim hegjemonia e LDK’së. Pastaj ngritja e PDK’së. Rritja e AAK’së në ndërkohë dhe pamundësia e depërtimit të partive tjera në spektrin politik nëpër komunat e Kosovës. Ky është trendi i votës së kosovarëve në katër palë zgjedhjet e deritanishme lokale....

3 October, 2013Lexo më shumë

Pritjet e tyre zgjedhore

Partitë politike pohojnë të kenë bërë gati alternativat e tyre qeverisëse, për secilën komunë. Ato thonë se kanë hartuar plane konkrete, në varësi të specifikave të komunës përkatëse. Partia e Fortë ironizon, premton Bashkimin Kombëtar me Fushë Kosovën....

3 October, 2013Lexo më shumë

Fillon Filmi

Prej sot fillon periudha kur qytetarët do të pushtohen nga fjalët e mëdha të subjekteve politike, të cilat synojnë pushtetin lokal pas 3 nëntorit. Do të dëgjojnë premtime për një jetë fantastike në katër vjetët e ardhshme. Mirë se erdhët në fushatë....

3 October, 2013Lexo më shumë

LDK nis e para

LDK hapi e para zyrtarisht fushatën zgjedhore, me moton ‘Sot komuna, nesër Kosova”. Isa Mustafa deklaroi se ka bindjen e thellë për fitoren e LDK’së në këto dhe në zgjedhjet nacionale. ...

3 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Turbo Racing 3
  • Play 8 Ball Pool