Lajme – Page 2234 – Lajmi.net

Aktuale

Gjendet i vdekur miliarderi jugkorean, pronari i anijes së fundosur në prill

Policia në Korenë e Jugut ka njoftuar se trupi i pajetë i gjetur në qershor i një biznesmeni jugkorean i përket pronarit të anijes që u fundos në muajin prill, me ç’rast u mbytën më shumë se 300 njerëz....

22 July, 2014Lexo më shumë

Djali viktimë nuk ishte palestinez, e as fëmija sulmues izraelit (Video)

Një video ku një fëmijë shihet duke e torturuar me shkop një fëmijë tjetër, bëri gjiron e botës. Në mediat e Kosovës u raportua se fëmija viktimë ishte palestinez, ndërsa sulmuesi izraelit, por realiteti fare nuk është i tillë. ...

22 July, 2014Lexo më shumë

Komandantët kryesor të UÇK-së do t’i shpëtojnë akuzave të Williamsonit

Të paktën 10 ish-pjesëtarë të UÇK-së do të akuzohen për krime lufte. Prokurori amerikan, Clint Williamson, ka gjetur prova për këto krime kundër civilëve, shumica prej tyre janë serbë. Gjatë hetimit nuk janë gjetur prova të mjaftueshme për ta mbështetur aktakuzën për trafikim organesh. Komandantët kryesor pritet të mos përfshihen në këto akuza...

22 July, 2014Lexo më shumë

I hyjnë në shtëpi dhe ia vjedhin 10 mijë euro

Në një shtëpi në rrugën “Gucia” në Prizren ka ndodhur një vjedhje e rëndë, ku persona të panjohur kanë vjedhur një shumë të madhe të parave. ...

22 July, 2014Lexo më shumë

Shtohen përpjekjet për armëpushim në Rripin e Gazës

Autoritetet palestineze kanë njoftuar se nga një varg sulmesh ajrore të Izraelit, të hënën janë vrarë shtatë veta në Rripin e Gazës, përfshirë edhe pesë anëtarë të një familjeje....

22 July, 2014Lexo më shumë

Kryeministri kujton vendimin e GJND-së, legjitimitetin e Deklaratës së Pavarësisë

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, ka përkujtuar ditën kur para katër vjetësh Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë konfirmoi legaliteti dhe legjitimiteti i Deklaratës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës....

22 July, 2014Lexo më shumë

Kundërshtonte fejesën e mbesës, vret tërë familjen (Video)

Një 73 vjeçar në fshatin Sukë të komunës së Strumës në rrethin e Fierit, ka vrarë me armë gjahu dy vëllezërit e tij, kunatën mbesën 17 vjeçe dhe më pas dhe veten....

22 July, 2014Lexo më shumë

Sherifi: S’ka nevojë për zgjedhje, i kemi numrat edhe për qeverinë

Bilall Sherifi Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, ka thënë se koalicioni LDK- AAK- Nisma do të vazhdoj. Ai thotë se ky koalicion i ka numrat edhe për formim e qeverisë dhe se vendi nuk ka nevojë që të shkoj në zgjedhje....

22 July, 2014Lexo më shumë

Qeveria e lë Mitrovicën pa bord të përbashkët

Problemet që kanë ndërmjet vete komunat të cilat i ndan Ibri, kanë nisur të negociohen në Bruksel. Martti Ahtisaari kishte paraparë që ato të kishin një bord të përbashkët për t’u dhënë zgjidhje të gjitha kontesteve. Por autoritetet ndërkombëtare dhe ato vendëse kanë dështuar ta përmbushin këtë përcaktim. ...

22 July, 2014Lexo më shumë

Kosova me 507 milionë euro borxhe

Borxhi publik i Kosovës ka arritur në mbi 507 milionë euro, duke u rritur për rreth 260 milionë euro në pesë vjetët e fundit....

22 July, 2014Lexo më shumë

Kjo s’është lufta jonë! (Video)

Pas Sirisë duket se shteti i Irakut është destinacioni i radhës i disa shqiptarëve të Kosovës, të cilët synojnë të bëhen pjesë e luftës për krijimin e shtetit islamik....

22 July, 2014Lexo më shumë

Katër vjet më parë GJND vulosi legjitimitetin e Pavarësisë së Kosovës

“Kosova nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar”, ishte përgjigjja e Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës, për Pavarësinë e Kosovës, e dhënë më 22 korrik 2010....

22 July, 2014Lexo më shumë

Aktakuza të profilit të lartë

Kryeprokurori i Task Forcës që po i heton pretendimet e raportit të Dick Martyt, Clint Williamson, i cili ka qëndruar të hënën në Prishtinë, në vizitën e tij të fundit si hetues, në fillim të javës së ardhshme,  nëpërmjet një qëndrimi publik, do të tregojë për përmbylljen e hetimeve trevjeçare dhe për të gjeturat e këtij procesi....

22 July, 2014Lexo më shumë

Blerim Shala, kryeministër i pranueshëm për të gjithë?

Kosova duhet që në shtator të ndryshojë Kushtetutën për të bërë të mundur funksionalizimin e Gjykatës Speciale dhe për këtë arsye vijnë insistimet që qeveria e re të zgjidhet sa më shpejt....

22 July, 2014Lexo më shumë

Ali Podrimja kthehet në vendlindje i skalitur në bronz

Në përvjetorin e dytë të vdekjes së poetit kosovar Ali Podrimja, në qytetin e tij të lindjes, në Gjakovë, është zbuluar busti i tij, i punuar prej bronzi....

22 July, 2014Lexo më shumë

Ambasada amerikane shtron iftar, nuk ftohet kreu i BIK-ut

Ambasada e SHBA-ve ka shtruar sot një iftar, por ajo që ka rënë në sy ka qenë mosprania e kreut të BIK-ut dhe e stafit të tij të afërt. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Kushtetuesja këtë javë vendos për kërkesën e ngrirjes së postit të Isa Mustafës

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka pranuar lëndën e depozituar për shqyrtim nga ana e deputetëve të grupit parlamentar të PDK-së, të cilët kanë kontestuar zgjedhjen e Isa Mustafës në postin e kryetarit të Kuvendit....

21 July, 2014Lexo më shumë

Për 6 muaj, zyrtarëve u konfiskohen 27 milionë euro

Në gjashtëmujorin e parë të vitit 2014, zyrtarëve qeevritarë. edhe të qeverive të mëhershme, biznesmenëve dhe zyrtarëve komunalë u është konfiskuar pasuri në vlerë prej 27 milionë eurosh....

21 July, 2014Lexo më shumë

Isa Mustafa, kryetar i zgjedhur në seancë të kontestuar konstituive

Radio Televizioni i Kosovës i ka dhënë urdhër redaktorëve të vet që Isa Mustafën ta quajnë krzetar i zgjedhur në seancën e kontestuar konstituive deri në zbardhjen e mendimit të Gjykatës Kushtetuese...

21 July, 2014Lexo më shumë

Digjet shtëpia, vdes një i moshuar në Pejë

Ka humbur jetën një person në Pejë, pasi që është djegur një shtëpi në afërsi të gjimnazit “Bedri Pejani”....

21 July, 2014Lexo më shumë

Zbulohet ilaçi çudibërës për kancerin, prodhohet në Krujë!

Kohë e fundit kemi parë se njerëzit të cilët janë të sëmurë nga kanceri gjithnjë e më shumë parashtrojnë pyetje për vajgurin nga Shqipëria që shëron të gjitha sëmundjet e kancerit....

21 July, 2014Lexo më shumë

Ukraina çliron tri qytete në rajonin e Donjeckut

Forcat ukrainase kanë çliruar tri qytete në rajonin e Donjeckut, në lindje të vendit, njoftoi zëdhënësi i Këshillit Kombëtar për Siguri dhe Mbrojtje. Bëhet fjalë për qytetet  Rubezhnoje, Soledar dhe Xherzhinsk, ku menjëherë janë vendosur flamujt ukrainas...

21 July, 2014Lexo më shumë

VV i mëshon vijë PDK-së, por jo edhe Listës Srpska

Partitë e Bllokut dhe Lëvizja Vetëvendosje nuk kanë pasur asnjë takim që prej seancës konstituive të Kuvendit më 17 korrik....

21 July, 2014Lexo më shumë

Williamson kërkoi nga institucionet kosovare mbështetje politike

Kryeprokurori i Task Forcës Speciale Hetuese, Clint Williamson ka qëndruar sot në Kosovë ku është takuar me Presidenten e vendit, ministrin e Drejtësisë dhe atë të Punëve të Brendshme e të FSK-së....

21 July, 2014Lexo më shumë

Kushtetuesja mund ta kthejë procesin në pikën zero

Gjykata Kushtetuese me vendimin e saj mbi çështjen e zgjedhjes së kryeparlamentarit nuk mund ta dërgojë vendin në zgjedhje të parakohshme....

21 July, 2014Lexo më shumë

SHBA-të i japin Iranit 2.8 miliardë dollarë, ndali pasurimin e uraniumit

Irani besohet ta ketë kthyer të gjithë sasinë e uraniumit të pasuruar në nivelet e kërkuara, në mënyrë që “armët bërthamore” të kthehen në forma gjithnjë e më pak të dëmshme, njoftoi Agjencia bërthamore e OKB-së....

21 July, 2014Lexo më shumë

Vriten edhe shtatë ushtarë izraelitë, gjithsej 25

Shtatë ushtarë izraelitë janë vrarë sot gjatë përleshjeve me militantët palestinezë, njoftoi ushtria e Izraelit....

21 July, 2014Lexo më shumë

Hajnat nuk e respektojnë as Monumentin e Pavarësisë

Monumenti i Pavarësisë, i ngritur tek Parku Rinia në qendër të Tiranës me rastin e 100- vjetorit të Pavarësisë, ka rënë sërish pre e hajdutëve....

21 July, 2014Lexo më shumë

Prizren, policia zbulon 84 kg marihuanë

Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë në Prizren ka realizuar një operacion policor të koduar me emrin PATKOI, me ç’rast ka arrestuar një person, me dyshimin e bazuar se  ka kryer veprën penale ‘trafikim me substanca narkotike’....

21 July, 2014Lexo më shumë

Ja si u vra Artan Santo (Video)

Për herë të parë një video e siguruar nga kamerat e vëzhgimit jep të plotë gjithë momentin kur është qëlluar mbi bankierin Artan Santo....

21 July, 2014Lexo më shumë

Goditet edhe spitali i Gazas

Një spital në qendër të Rripit të Gazës është goditur sot nga granatat e Izraelit, duke vrarë katër persona....

21 July, 2014Lexo më shumë

Mustafa nuk frikësohet nga Kushtetuesja

Isa Mustafa, i cili u zgjodh në postin e kryetarit të Kuvendit më 17 korrik, vlerëson se nuk ka pasur asgjë jolegjitime në zgjedhjen e tij....

21 July, 2014Lexo më shumë

BE-ja e gatshme për sanksione të reja ndaj Rusisë

Rusia ndoshta do të përballet me sanksione më të ashpra të BE-së pas rrëzimit të aeroplanit të “Malaysia Airlines”, me 298 viktima, ka thënë sot zëvendëskryeministri britanik, Nick Clegg....

21 July, 2014Lexo më shumë

Lista Srpska me kërkesa të papranueshme për qeverinë e re?

Pavarësisht që subjektet parlamentare, të cilat përfaqësojnë bashkësitë pakicë në Kuvendin e Kosovës, në mbledhjen konstituive votuan për kryetar kandidatin e koalicionin LDK, AAK dhe Nisma, Isa Mustafën, ato nuk janë përcaktuar ende se me kë do të përafrohen për të krijuar qeverinë e re....

21 July, 2014Lexo më shumë

Kushtetuesja s’mund t’ia ndalojë rikandidimin Isa Mustafës

Partia Demokratike e Kosovës ka kontestuar zgjedhjen e Isa Mustafës për kryetar të Kuvendit, dhe këtë e ka dërguar në Gjykatën Kushtetuese. Aty ka kërkuar sqarim edhe për atë se cili është Grupi Parlamentar më i madh. Nëse Kushtetuesja vendosë kthimin në pikën zero të seancës konstituive të Kuvendit dhe të drejtën e Grupit Parlamentar më të madh ja jep LDK-AAK-Nisma-s, atëherë Mustafën nuk do ta ndalonte asgjë që të rikandidohej edhe një herë për kryeparlamentar, vlerësojnë analistët politik. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Provimi ka kaluar mirë

Ushtruesi i Detyrës së Rektorit të Universitetit të Prishtinës, Anton Berishaj, ka thënë sot se provimi pranues në të gjitha njësitë akademike ku është organizuar sot ka kaluar mirë dhe pa probleme....

21 July, 2014Lexo më shumë

Fituesi i fazës së parë të projektit Kosova e Re, më 30 shtator

Komiteti Drejtues i Projektit (KDP) i Termocentralit “Kosova e Re”, i udhëhequr nga Ministri në detyrë i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli, ka aprovuar të hënën shtyrjen e afatit të dorëzimit të ofertave deri më 15 shtator 2014....

21 July, 2014Lexo më shumë

“Bill Clinton” kërkon kontejnerë! (Foto)

Banorët e lagjes Dardania në Prishtinë, që banojnë në ndërtesat publike të cilat shtrihen në anën e djathtë të bulevardit “Bill Clinton” (në drejtim të kompleksit Santea), që prej gati pesë vjetësh janë të detyruar të bartin bërllokun në lagjen tjetër të qytetit, Lakërishte. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Aksident në magjistralen Pejë-Prishtinë

Një aksident trafiku ka ndodhur të hënën pasdite në afërsi të Klinës, në magjistralen Prishtinë-Pejë. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Së shpejti e bëjmë edhe qeverinë e re!

Kryetari i kontestuar i Kuvendit të Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur të hënën liderin a AAK-së, Ramush Haradinaj dhe atë të Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, për të diskutuar për hapat e mëtutjeshëm të bllokut opozitar LDK-AAK-Nisma, në ndërtimin e institucioneve të vendit....

21 July, 2014Lexo më shumë

Arrestohen hajnat e Pejës

Policia Rajonale e Pejës ka arrestuar dy grupe të hajnave. Njëri prej këtyre grupeve dyshohet për vjedhje të arit në vlerë rreth 10 mijë euro. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Ja emrat e super-menaxherëve më të paguar në Kosovë

Sipas deklarimit të pasurisë që kanë bërë në Agjencinë Kosovare Kundër Korrupsionit, në Kosovë janë katër super drejtor menaxhues të paguar. Pagat e tyre janë prej mbi 2600 deri në rreth 6000 euro....

21 July, 2014Lexo më shumë

Nesër Tahiri, Ashton dhe serbët diskutojnë për heqjen e barrikadës mbi Ibër

Me ftesë të Përfaqësueses së Lartë të BE-së Baroneshës Ashton, zëvendëskryeministrja Edita Tahiri njëherit kryenegociatore për implementim në dialogun e Brukselit, udhëton për Bruksel për të marrë pjesë në takimin për çështjen e heqjes së barrikadave në urën e Ibrit që pritet të mbahet nesër më 22 korrik 2014....

21 July, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Urban Basketball
  • Play Bike Rivals