Lajme – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Ministria e FSK-së i reagon Vulinit: Për mbrojtjen e Kosovës përgjegjës është KFOR-i

Në Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës, nuk kanë komentuar deklaratën e një dite më parë të ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandër Vulin, ku tha se ushtria serbe është gati për ndërhyrje aty ku kërcënohen qytetarët serbë. Kjo deklaratë e tij është bërë pas vrasjes së Oliver Ivanoviq në Mitrovicën e Veriut....

18 January, 2018Lexo më shumë

I akuzuari për vrasjen e Hekuran Morinës thotë se viktima ka gjuajtur i pari në drejtim të tij

Bernard Përlazeri, i cili akuzohet për vrasjen e Hekuran Morinës, të enjten, gjatë mbrojtjes së tij, ka thënë se tashmë i ndjeri ka gjuajtur i pari në drejtim të tij dhe se ai vetëm i është përgjigjur sulmit....

18 January, 2018Lexo më shumë

Rreziku i madh tek shkallët e hekurudhës (FOTO)

Qytetarët e lagjes Arbëria në Prishtinë, po e shohin si emergjente intervenimin në rrugën “Ahmet Krasniqi”. Në fakt, ata po kërkojnë që shkallat e drunjta që janë të vendosur në mënyrë vullnetare të ndërhyhet menjëherë në riparimin e tyre, ose të mbyllet ai vendkalim....

18 January, 2018Lexo më shumë

Policia e Kosovës kundër trafikimit me qenie njerëzore, realizon kontroll në një lokal nate

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media ka njoftuar se në bashkëpunim me Drejtorinë Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore, si dhe në mbështetje të Njësisë Speciale Operative, ka zhvilluar një kontroll gjatë natës mes 17 dhe 18 janarit në një lokal nate në magjistralen Prishtinë-Ferizaj....

18 January, 2018Lexo më shumë

SHBA i ofron mbështetje Sefajt në hetimin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit

Ministri i Punëve të Brendshme Flamur Sefaj ka pritur në takim të ngarkuarën me punë pranë ambasadës së SHBA-ve në Kosovë Colleen Hyland...

18 January, 2018Lexo më shumë

Pajaziti: Ata që sulmuan Mustafën të dënohen

Ish ministri i Punëve të Brendshme, Zenun Pajaziti, tani deputet i Kuvendit të Kosovës, ka reaguar pas sulmit ndaj Agron Mustafës që i është bërë nga pjesëtarë të lartë të Policisë së Kosovës....

18 January, 2018Lexo më shumë

Negociatat për emrin, propozimet mbahen të fshehta

Të panjohura akoma mbeten propozimet për të cilat u negociua mbrëmë në Nju Jork mes negociatorëve dhe ndërmjetësit të OKB-së Metju Nimic. E përditshmja greke “Ethnos” shkruan se Nimic në tavolinën e negociatave ofroi këto......

18 January, 2018Lexo më shumë

Kërkohet themelimi i një komisioni për astronomët kosovarë

Me qëllim të rritjes së vetëdijes për rëndësinë e astronomisë në Kosovë dhe hartimit të një plani për përmirësimin e kushteve të personave që merren me astronomi u mbajt mbledhja për themelimi e komisionit për bashkëpunim ndërkombëtar dhe koordinim vendor në fushën e Shkencës së Astronomisë....

18 January, 2018Lexo më shumë

Negociatat për emrin, propozimet mbahen të fshehta

Të panjohura akoma mbeten propozimet për të cilat u negociua mbrëmë në Nju Jork mes negociatorëve dhe ndërmjetësit të OKB-së Metju Nimic. E përditshmja greke “Ethnos” shkruan se Nimic në tavolinën e negociatave ofroi këto......

18 January, 2018Lexo më shumë

Krejt bota në Davos, kush merr pjesë nga Kosova?

Presidenti amerikan, Donalt Trump, ai francez, Markon, kryeministri i Indisë, Narendra Modi, kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, kryeministri kanadez, Justin Trudeau dhe liderë tjerë botëror do të marri pjesë në Forumin Botëror më të madh ekonomik që organizohet në Davos të Zvicrës....

18 January, 2018Lexo më shumë

Çartet Ibrahim Kelmendi, i përmendur për disa vrasje të pasluftës, fyen rëndë Haxhiun dhe Berisha

Njëri nga themeluesit e ish- Lëvizjes Popullore të Kosovës, Ibrahim Kelmendi, emri i të cilit është lakuar së fundi si urdhër dhënës i disa vrasjeve të pasluftës nga ana e dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale Shkumbin Mehmeti, ka reaguar sërish për këto pretendime....

18 January, 2018Lexo më shumë

Ministria e Drejtësisë kërkon largimin e një kryetari gjykate

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka kërkuar sot nga KLD të marrë masa për kryetarin e Gjykatës së Shkodrës, Arben Zefi. Sipas ministres, Zefi ka fshehur një dënim të kancelarit të gjykatës....

18 January, 2018Lexo më shumë

Kryeministri ua mbledh ‘betë’ kryetarëve të Komunave: Nëse testi i PISA-s del i dobët…

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, bashkë me kryetarët e Komunave të Kosovës mori pjesë në lansimin e Programit për Zhvillim Rajonal për vitin 2018, të Ministrisë e Zhvillimit Rajonal....

18 January, 2018Lexo më shumë

Rrihet punëtori i kompanisë “Pastrimi”, kërkoi t’i lirohej rruga që ta kryente punën

Paradite në rrugën “Muharrem Çami” në Prishtinë është sulmuar, punëtori i kompanisë “Pastrimi” Adem Hyseni....

18 January, 2018Lexo më shumë

Kryetari i Gjilanit ngushëllon familjen e Jonuz Musliut

Gjilan, 18 janar – Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes Musliu me rastin e ndarjes nga jeta të veprimtarit të çështjes kombëtare, Jonuz Musliu. Në telegram thuhet:...

18 January, 2018Lexo më shumë

Krasniqi: Poltika e Beogradit, politikë e krimit dhe gjenocidit

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka shkruar sot mbi politikat e Beogradit dhe zyrtarëve serb....

18 January, 2018Lexo më shumë

Presidenti Thaçi: Vrasësit e Ivanoviqit, deshën ta dëmtojnë imazhin e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se ata që e kanë menduar e planifikuar vrasjen e Oliver Ivanoviq kanë dashur të dëmtojnë Kosovën...

18 January, 2018Lexo më shumë

Elvis Naçi flet për seksin e njëjtë, ja çka thotë për Imamin homoseksual

Elvis Naçi, imami i Xhamisë së Tabakëve, ka qenë i ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin “Wake up” në “Top Channel”...

18 January, 2018Lexo më shumë

ZYRTARE: Kosova dhe Serbia bashkëpunim vetëm për shkëmbim informacionesh në rastin “Ivanoviq”

Ministria e Drejtësisë dhe Ministria e Punëve të Brendshme ju njoftojnë se organet kompetente dhe përgjegjëse për zhvillimin e procedurës penale në Republikën së Kosovës, janë duke punuar intenzivisht për zbardhjen e rrethanave të aktit të vrasjes së politikanit dhe shtetasit nga Kosova z. Oliver Ivanoviq....

18 January, 2018Lexo më shumë

Dy notarë australianë shpëtohen me dron

Një avion i telekomanduar është përdorur për të shpëtuar dy notarë në një plazh deti në Australi....

18 January, 2018Lexo më shumë

Haradinaj i veteranëve: Delawie po thyen të gjitha rregullat diplomatike, nuk e pyesim për shtetin tonë

Nënkryetari i OVL-UCK-së, Nasim Haradinaj ka vazhduar me akuza ndaj ambasadorit amerikan Greg Delawie lidhur me nismën për shfuqizimin e Gjykatës Speciale....

18 January, 2018Lexo më shumë

Ambasada e SHBA iu ka refuzuar vizën? Ja rastet kur mund të aplikoni sërish

Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar të gjithë shqiptarët që u janë refuzuar viza, të mos aplikojnë menjëherë pasi u është refuzuar ajo. ...

18 January, 2018Lexo më shumë

Tahiri: Serbia sot merr përgjigje zyrtare se nuk do të jetë pjesë e hetimeve për vrasjen e Ivanoviqit

Serbia vazhdimisht po kërkon të përfshihet në hetimin që po zhvillojnë organet përkatëse në lidhje me vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviqit, i cili u qëllua për vdekje mëngjesin e së martës para selis së partisë që ai drejtonte në veri të Mitrovicës....

18 January, 2018Lexo më shumë

Stuhitë përfshijnë Evropën, tre persona humbin jetën në Holandë

Të paktën tre njerëz kanë humbur jetën në incidentet e sotme që ndodhën për shkak të stuhisë së fuqishme që goditi Holandën dhe disa shtete tjera evropiane....

18 January, 2018Lexo më shumë

Politikani serb godet Serbinë për vrasjen e Ivanoviqit: Deri dje i keni thënë tradhtar, sot po e varrosni me nderime

Në një intervistë për DW, politikani serb Marko Jaksiq, u është drejtuar Serbisë, veçanërisht Aleksandar Vuçiqit, për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, duke thënë se deri dje Serbia e ka quajtur atë tradhtar, e sot po e varrosin si qytetar nderi....

18 January, 2018Lexo më shumë

Ndërroi jetë rapsodi i njohur Brahim Sefa (Mleqani)

Para pak minutash u njoftua se gjatë ditë së sotme ka vdekur rapsodi Brahim Sefa, i njohur nga grupi folklorik “Bijtë e Sefës” si Mleqani....

18 January, 2018Lexo më shumë

Haradinaj i përgjigjet Serbisë për hetim të vrasjes së Ivanoviqit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë për media ka folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë si dhe për ndikimin e vrasjes së liderit të SDP-së, Oliver Ivanoviq, në këtë dialog....

18 January, 2018Lexo më shumë

BE mirëpret gatishmërinë e Prishtinës e Beogradit për vazhdimin e dialogut

Bashkimi Evropian ka mirëpritur gatishmërinë e presidentëve të Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, për të vazhduar me dialogun për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, tha Maja Kocijançiq, zëdhënëse e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini....

18 January, 2018Lexo më shumë

Aksion i DEA-s në Nju Jork, kapet rrjeti i trafikantëve. Mes tyre edhe shqiptarë

Një operacion i gjerë policor në Shtetet e Bashkuara bëri të mundur arrestimin e të paktën 11 personave, të dyshuar për përfshirje në trafikun e lëndëve narkotike. ...

18 January, 2018Lexo më shumë

Stoltenberg: Dyert e NATO-s ende janë të hapura për vende të reja anëtare

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili qëndron për vizitë në Maqedoni, në adresimin e tij në Shtëpinë Ligjvënëse të vendit, duke folur për rrugën e integrimit të Maqedonisë në Aleancën e NATO-s, deklaroi se para selisë së NATO-s ka ende vend për flamuj të rinj....

18 January, 2018Lexo më shumë

Labinot Tahiri jep dorëheqje nga Kryesia e AKR-së

Deputeti i AKR-së, Labinot Tahiri ka bërë të ditur se është larguar nga kryesia e kësaj partie në nivel qëndror. ...

18 January, 2018Lexo më shumë

Bushati: Pengesat në zbatimin e Ligjit për gjuhën shqipe, nuk i shërbejnë stabilitetit demokratik

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka zhvilluar takim me zëvendëskryeministrin për Çështjet Evropiane në Maqedoni, Bujar Osmani....

18 January, 2018Lexo më shumë

Fotografia që ngrit shumë pikëpyetje. Visari, Albulena dhe Donika bashkë në Strasburg

Në Parlamentin Evropian, në Strasburg, delegacioni i Kosovës po merr pjesë në mbledhjen e përbashkët që lidhet me Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit BE-Kosovë....

18 January, 2018Lexo më shumë

Pse liderët serbë nuk mbajtën fjalim në varrimin e Ivanoviqit?

Sot u bë varrimi i udhëheqësit të SDP-së, Oliver Ivanoviq në Serbi, ndërsa më gjithë euforinë për dënimin e vrasjes së tij, për të përcjellur në banesën e fundit nuk u mbajt asnjë fjalim....

18 January, 2018Lexo më shumë

Fatmir Gashi zgjidhet Kryetar i Kuvendit Komunal të Podujevës

Këshilltari komunal i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Gashi, gjatë ditës së sotme u zgjodh Kryesues i Kuvendit të Komunës së Podujevës....

18 January, 2018Lexo më shumë

Këto janë fjalët e djalit të Jonuz Musliut pas lajmit për vdekjen e babait

Shqiprim Musliu, djali i tashmë të ndjerit, Jonuz Musliu, ka njoftuar miqt dhe dashamirët për vdekjen e babait të tij....

18 January, 2018Lexo më shumë

Beqaj zotohet se prodhuesit vendorë do të përkrahen edhe në aspektin ligjor

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, në kuadër të aktiviteteve për njohjen e ndërmarrjeve që synojnë rritjen e efektshmërisë së prodhimit përmes inovacionit, ka vizituar sot fabrikën për prodhimin e qeseve plastike “Scampa”, në Parkun e Biznesit në Drenas....

18 January, 2018Lexo më shumë

Vuçiq s’mori pjesë në varrimin e Ivanoviqit në Beograd, do ta ‘nderojë’ në vendin ku u vra

Sot në Serbi është bërë varrimi i politikanit të vrarë në Kosovës, Oliver Ivanoviq. Në këtë varrim sipas mediave serbe, B92, nuk ka marrë pjesë presidenti serb, Aleksandar Vuçiq i cili e ka dënuar fuqishëm dhe e ka quajtur “akt terrorist” vrasjen e tij....

18 January, 2018Lexo më shumë

Nga fundi i qershorit operatori mobil serb në veri do ta përdorë kodin +383 (Video)

Funksionalizmi i kodit telefonik +383 për Kosovën, pritet të bëhet deri në fund të qershorit, përveç operatorëve Vala, IPKO dhe Z Mobile, sipas zyrtarëve të Autoritetit për Komunikime Postare dhe Elektronike të Kosovës (ARKEP), këtë kod do ta përdor edhe operatori i përkohshëm i telefonisë mobile “MTS do” i cili funksionon në territorin e komunave veriore, Graçanicë dhe në disa vendbanime tjera me serb....

18 January, 2018Lexo më shumë

Basha: Rama po mbron peshqit e mëdhenj

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha thotë se pas një propozimi të mazhorancës për ndryshimin e rregullores së Kuvendit, fshihet një ligj i posaçëm për të mbrojtur “peshqit e mëdhenj” nga drejtësia....

18 January, 2018Lexo më shumë

Thaçi ngushëllon familjen për vdekjen e Jonuz Muzliut, ish -drejtorit politik të UÇPMB-së

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka ngushëlluar familjarët për vdekjen e Jonuz Musliut, , kryetarit të Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Thaçi thotë se Musliu dha kontribut në procesin e çlirimit të Kosovës....

18 January, 2018Lexo më shumë

Haradinaj ngushëllon familjen për vdekjen e Musliut: I qoftë i lehtë dheu!

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka shprehur dhimbjen e tij për ndarjen e nga jeta të luftëtarit të lirisë, ish-komandatit të UÇMPB-së dhe Kryetarit të Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Jonuz Musliu....

18 January, 2018Lexo më shumë

Ekskluzive: Policia e Kosovës i bie në gjurmë veturës nga e cila u vra Ivanoviq, e gjen kujt i është shitur

Policia e Kosovës i ka rënë në gjurmë veturës së djegur me të cilën dyshohet se u krye vrasja e politikanit serb, Oliver Ivanoviq....

18 January, 2018Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play iStunt 2
  • Play Stealth Sniper