Nacionale – Lajmi.net

Aktuale

Avokati Guy-Smith: Shpresoj se Haradinaj do të lirohet nesër

Plot tre muaj e tri javë i ndaluar në Francë. Edhe kësaj herë bazuar në fletarrestim të Serbisë. Shpallja dy herë i pafajshëm nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës sikur nuk mjafton, e kjo gjë duket tërësisht e pakuptueshme, për më tepër absurde për Gregor Guy-Smith, avokat mbrojtës në Hagë, i cili që në të dyja gjykimet e gjeneralit Haradinaj ishte përballë pretendimeve të Serbisë ndaj Haradinajt e të cilat, që të gjitha u hodhën poshtë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Zv.ministri i Drejtësisë del kundër ndryshimit të Kodit Penal?

Çështja e projektligjit për kodin penal ka nxitur reagime dhe debate të shumta në rrjete sociale duke thënë se autoritetet e vendit po synojnë instalimin e diktaturës....

26 April, 2017Lexo më shumë

Aksident përballë AAK-së, bllokohet trafiku (Foto)

Një veturë dhe një autobusë i Trafiku Urban janë përplasur ndër vete rreth orës 19 e 45 në Prishtinë, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” përballë AAK-së....

26 April, 2017Lexo më shumë

Shpallet fajtor Drejtori i Arsimit të Suharekës

Sherif Berisha u dënua me 5 muaj burg efektiv, por Gjykata e miratoi kërkesën e avokatit që ky dënim të zëvendësohet me gjobë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Mushkolaj: Është mirë që Ramushi të lirohet nesër, në të kundërtën…

Vendimin e nesërm për lirimin ose ekstradimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj janë duke e pritur bashkëluftëtarë të tij dhe i tërë rajoni i Dukagjinit....

26 April, 2017Lexo më shumë

S’ka më të ftohtë, ngritën temperaturat gjatë ditëve në vazhdim

Gjatë ditëve të ardhshme vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave të ajrit me presion të lartë atmosferik....

26 April, 2017Lexo më shumë

”Besoj në lirimin e Haradinajt, por, mund të ndodhin befasira”

Analisti politik Dardan Gashi, ka thënë se ende ka paqartësi se çka do të ndodhë me procesin e rastit të ish-kryeministrit të vendit Ramush Haradinajt, i cili u ndalua në Francë, në bazë të një urdhër-arresti serb....

26 April, 2017Lexo më shumë

OVL e UÇK-së paralajmëron më të keqën nëse Haradinaj ekstradohet në Serbi    

Kanë kaluar pothuajse katër muaj prej kur lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është duke qëndruar në Francë, pasi kjo e fundit e ndaloi me urdhër-arrest të Serbisë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Belgjika e interesuar për bashkëpunim me Kosovën

Kryetarja e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, me bashkëpunëtorë ka pritur sot një delegacion nga Belgjika i cili po qëndron për vizitë në Kosovë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Hoti tregon nëse Haradinaj mund të ekstradohet nesër sipas Konventës për Ekstradim

Me dekret të presidentit të Shqipërisë, Bujar Nishani, të hënën ka marrë shtetësinë shqiptare ish-kryeministri i Kosovës dhe lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj....

26 April, 2017Lexo më shumë

MKRS-ja investon në Istog 600 mijë euro

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, është pritur sot në takim nga kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, me të cilin bisedoi për projektet e përbashkëta ë fushën e kulturës, sportit dhe rinisë....

26 April, 2017Lexo më shumë

MD reagon pas debateve për ‘instalimin e diktaturës’: Ja ku e morëm Kodin Penal

Ministria e Drejtësisë ka bërë një reagim rreth çështjes së projektligjit për kodin penal pasi në rrjetet sociale kanë shpërthyer debate se autoritetet e vendit po synojnë që të instalojnë diktatura....

26 April, 2017Lexo më shumë

KEK-u përfundon aksionin në Kazermën “Adem Jashari”

Në vazhdën aksioneve për ndihmë komunitetit dhe institucioneve të vendit, kësaj radhe KEK-u ka përkrahur FSK-në....

26 April, 2017Lexo më shumë

Policia e Kosovës kap mbi 312 kilogramë drogë

Mbi 200 kg drogë marihuanë janë konfiskuar në operacionin e zhvilluar dje e sot në rajonin e Gjakovës dhe Ferizajt....

26 April, 2017Lexo më shumë

Në Drenoc shënohet 19 vjetori i daljes publike të UÇK-së

Në fshatin Drenoc të Komunës së Rahovecit sot u mbajt tubim gjithë popullor, për shënimin e 19 vjetorit të daljes publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën e Operative të Pashtrikut....

26 April, 2017Lexo më shumë

Komisioni për Media i Kuvendit dënon kërcënimet ndaj gazetarëve

Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje lokale dhe Media, sot në mbledhjen e rregullt, të kryesuar nga Xhavahire Izmaku, kryetare, vendosi në rend të ditës edhe diskutimin mbi kërcënimet e fundit që u drejtuan në adresë të gazetarit Berat Buzhala, dhe të gjitha rastet e kësaj natyre që kanë ndodhur në periudhën e fundit....

26 April, 2017Lexo më shumë

Fillojnë procedurat për zgjerimin e rrugës rajonale R107, segmenti hyrja në qytetin e Prizrenit

Është publikuar tenderi për realizimin e projektit infrastrukturor të financuara nga Ministria e Infrastrukturës me anë të një kredie të dhënë nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH). ...

26 April, 2017Lexo më shumë

Policia thotë se ka konfiskuar qindra kilogramë drogë

Policia e Kosovës ka njoftuar se pas një operacioni policor të suksesshëm kundër trafikimit me substanca narkotike janë arrestuar disa persona të dyshuar si dhe janë konfiskuar qindra kilogramë substancë narkotike....

26 April, 2017Lexo më shumë

Anita Haradinaj: Ramushi do të lirohet, shteti mos të organizojë asgjë për të ​

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj nesër do të paraqitet për herë të tretë para Gjykatës në Colmar të Francës. Gruaja e Ramushit, Anita beson në lirimin e tij....

26 April, 2017Lexo më shumë

Shtyhet gjykimi i rreshterit për keqpërdorim të informatës

Për shkak se mungoi avokati Hajrip Krasniqi, u shty seanca e gjykimit të rreshterit policor Nuredin Begolli....

26 April, 2017Lexo më shumë

Thaçi: Shpresojmë në përmirësimin e gjendjes shëndetësore të ish kryeministrit Rexhepi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka falënderuar mjekët e QKUK-së për trajtimin e ish-kryeministrit të Kosovës, Bajram Rexhepi, që pati një komplikim shëndetësor....

26 April, 2017Lexo më shumë

“Pavarësisht shtetësisë, Haradinaj nuk do ekstradohet në Shqipëri”

Ramush Haradinaj nuk mund të ekstradohet në Shqipëri, vetëm pasi mori shtetësinë e atij vendi, sepse ajo nuk është në bazën e kërkuar për ekstradim, ka thënë Ministria e Drejtësisë serbe....

26 April, 2017Lexo më shumë

Pamje të rralla nga rrethimi i Shkodrës në vitet 1912-1913 nga ushtria serbo-malazeze

Në këtë video incizim janë paraqitur pamje të rralla nga rrethimi i Shkodrës në vitet 1912-1913 nga ushtria serbo-malazeze me princin malazez në krye....

26 April, 2017Lexo më shumë

Ja çfarë aplikacioni të sigurisë ka zhvilluar studenti i Fakultetit Teknik në UP (Foto)

Profesori i Fakultetit Teknik, Blerim Rexha, përmes një postimi në Facebook ka treguar se si studenti Halil Sadiku ka punuar një aplikacion për ngritjen e sigurisë së sistemeve të teknologjisë së informacionit....

26 April, 2017Lexo më shumë

Ministria e Shëndetësisë thotë se nuk ka nevojë për grevë

Lidhur me grevën e paralajmëruar nga Federata e Sindikatave të Shëndetësisë të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë konsideron se nuk ka nevojë për grevë, me që shumica e çështjeve të ngritura nga kjo sindikatë janë diskutuar, sqaruar dhe zgjidhur në takimin e përbashkët të mbajtur në mars në Ministrinë e Shëndetësisë....

26 April, 2017Lexo më shumë

MAP: Ramadan Memaj kryetar i Shoqatës së Qumështarëve të Kosovës

Ministria e Administratës Publike i ka dhënë fund konfuzionit rreth asaj se kush e udhëheq Shoqatën e Qumështarëve të Kosovës....

26 April, 2017Lexo më shumë

Policia në Prishtinë-370 fletëparaqitje për hyrje në të kuqen

Gjatë prillit policia ka shqiptuar 370 fletëparaqitje atyre që nuk e kanë respektuar ditën e e kuqe të semaforëve....

26 April, 2017Lexo më shumë

Veseli: Transformimi ekonomik nuk mund të arrihet pa rolin e grave

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë në Konferencën “Roli i Gruas në zhvillimin ekonomik në Kosovë: tejkalimi i barrierave”, se gjithpërfshirja e grave në shoqëri dhe institucione është kusht i domosdoshëm që të mund të kemi një shtet funksional demokratik, ekonomi të zhvilluar dhe mirëqenie sociale për qytetarët tanë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Ereniku po merr pamje tjetër

Kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuçi, ka bërë të ditur se janë duke vazhduar punimet në lumin Erenik....

26 April, 2017Lexo më shumë

Çelaj për Audi Q7: Nga paaftësia, Shpend Ahmeti e dëmtoi pronën publike

Në fillim të mandatit, kryetari Shpend Ahmeti insistoi që veturën Audi Q7 ta shes duke filluar me çmimin fillestar prej 41 mijë euro, por nuk ishte shitur. Vetura ka dal prapë në ankand publik pas tri vitesh me çmim fillestar 10 mijë euro më pak. Lirak Çelaj, kryetar i Grupit parlamentar të PDK-së në Kuvendin e Komunës së Prishtinës po konsideron që kryetari Shpend Ahmeti e ka dëmtuar pronën Komunale për mijëra euro duke e lënë të mbyllur në garazhe veturën....

26 April, 2017Lexo më shumë

Kosova shënoi ngritje të vogël, por me probleme të dukshme në liri të shtypit

Në radhitjen e Indeksit të Lirisë së Shtypit në Botë në vitin 2017, Kosova ka shënuar një ngritje në radhitje, por aty vlerësohet se, megjithatë ka probleme të dukshme....

26 April, 2017Lexo më shumë

Mbahet konferenca për rolin e grave në zhvillimin ekonomik të Kosovës

Ministria e Zhvillimit Ekonomik e Kosovës organizon sot konferencën e nivelit të lartë mbi fuqizimin ekonomik të grave përmes përfshirjes së të gjithë akterëve të rëndësishëm. ...

26 April, 2017Lexo më shumë

Gjykata Speciale shpall sot vendimin e Procedurës dhe të Provave

Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese ka bërë të ditur se sot do të shpallë vendimin mbi Referimin e Rregullores së Procedurës dhe të Provave. ...

26 April, 2017Lexo më shumë

Hani i Elezit me mbiemra autokton! (Video)

Organet e hetuesisë në Kosovë po merren me një vjedhje në një spital që gjendet në Biti të Ulët të Shtërpcës....

25 April, 2017Lexo më shumë

“Fundi i dialogut pa njohjen e Kosovës nga Serbia”

Zëvendës i SPS-së, Branko Ruzhiq ka thënë se procesi i normalizimit të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës do të përfundoj me një dokument ligjërisht të detyrueshëm që do të nënshkruhet mes palëve pjesëmarrëse....

25 April, 2017Lexo më shumë

Shyqëri Haxha, dy nënshkrimet që i’a humbën PTK-së 40 milionë euro

Ish Drejtori I Telekomit të Kosovës, Shyqëri Haxha, i cili i atribuon vetes një varg cilësisht menaxheriale dhe njohuri prej eksperti, gjatë menaxhimit të tij dëshmoi të kundërtën. Nënshkroi dy kontrata, që përfundun në arbitrazh dhe me humbje të Telekomit të Kosovës. Njëra ishte kontrata me Amdoks ku Telekomi i Kosovës humbi 10 milionë euro ndërsa tjera me Z-Mobile, ku poashtu Telekomi sapo ka humbur Arbitrazhin dhe është gjobitur me 30 milionë euro. Haxha gjithashtu shquhet për ndryshime deklaratash. Po iu sjellim video-deklaratat e muajit dhjetorë dhe atë gjatë ditës se djeshme në emisionin Interaktiv, ku ai shpërfaq qëndrime diametralisht të kundërta....

25 April, 2017Lexo më shumë

Bajram Rexhepi del nga QKUK-ja, niset për shërim jashtë vendit

Ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi, në këto momente ka dalë nga QKUK-ja dhe pritet që menjëherë të niset për shërim jashtë vendit, ku do të dërgohet për shërim pas sulmeve në tru të pësuara para tetë ditësh....

25 April, 2017Lexo më shumë

Rigjykim për shpërthimin në lokalin ‘’Sekiraqa’’

Afër një vit pasi shtatë persona ishin liruar nga akuzat lidhur me shpërthimin në lokalin “Sekiraqa”, ku humbën jetën dy persona dhe disa të tjerë u lënduan, një kolegj i Gjykatës së Apelit me shumicë gjyqtarësh të EULEX-it, ka vendosur që këtë rast ta kthejë në pikën fillestare....

25 April, 2017Lexo më shumë

KQZ po bëhet gati vetëm për zgjedhje lokale

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka mohuar se institucioni që ajo drejton ka marrë sinjale nga ndonjë institucion relevant për mbajtje të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në vend....

25 April, 2017Lexo më shumë

Çitaku tregon historinë e Kosovës për ”Refugees International”

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, një ditë më parë u shpall kryetare nderi e organizatës së pavarur ndërkombëtare ”Refugees International”....

25 April, 2017Lexo më shumë

Blerand Stavileci: Brenda muajit prill duhet të vendosim për zgjedhje të parakohshme

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ka thënë se brenda këtij muaji partnerët e koalicionit duhet të vendosin për zgjedhjet e parakohshme....

25 April, 2017Lexo më shumë

“Shtetësia e Shqipërisë nuk ndikon në vendimin për ekstradimin e Haradinajt”

Dhënia e shtetësisë shqiptare për Ramush Haradinajn, nuk mund të ndikojë në ekstradimin e tij në Serbi. ...

25 April, 2017Lexo më shumë

Si hyn nafta në Shqipëri e Kosovë me certifikata false?

Investigimi i “Fiks Fare” dhe “Rrokum TV” solli fakte për mënyrën e importit të naftës që vjen në Shqipëri dhe Kosovë me certifikatë cilësie të falsifikuar. Disa kompani private kanë lidhur kontratë për analiza cilësie të naftës nga shoqëria italiane “Intertek Italia”....

25 April, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play iStunt 2