Nacionale – Lajmi.net

Aktuale

Në Vushtrri, prindërit kërkojnë ushqim nëpër kontinjerë për tri vajzat e mitura (Foto)

Buka iu mungon në sofër e të ftohtit depërton në dhomat e tyre nga xhamat e thyer të dritareve të vjetra ku po strehohen në shtëpitë gërmadhë. Në fshatin Druar (ish-Dërvar) të Vushtrrisë familja e Raza Bojkut nuk kanë shtëpi, nuk kanë ushqim, nuk kanë veshmbathje, kurse ushqimin e kërkojnë edhe nëpër kontinjerë. Raza, nënë e tri vajzave të mitura lutet që këtë dimër qytetarët mos ta lënë pa bukë e dru. Ajo ka ulur në një qoshe dy vajzat e saj, njërën katër vjeç dhe tjetrën tre vjet , derisa në tokë mban një mbulesë ku po gatuan bukë për to nga mielli që dikush i ka sjellë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Cili është rrëfimi i personit që i dha pasaportën Lavdrim Muhaxherit për të shkuar në Turqi

Njëri nga të dyshuarit e arrestuar për përgatitje të sulmeve terroriste, sipas kërkesës për caktimin e paraburgimit i kishte dhënë pasaportën e tij, Lavdrim Muhaxherit....

16 January, 2017Lexo më shumë

KRYPOMETËR: Rrena e Shpend Ahmetit për fillimin e mësimit

Nxënësit e gjimnazit “Ahmet Gashi” në Prishtinë nuk kanë mbajtur mësim në ndërrimin e paraditës, të hënën, siç ishte planifikuar. Klasët e 11 dhe të 12 të gjimnazit “Ahmeti Gashi” nuk e kanë nisur sot mësimin, ashtu qysh ishte paraparë. Krejt kjo për shkak të disa probleme me gypat e nxehjes....

16 January, 2017Lexo më shumë

Gazetarët shqiptarë e serbë përpiqen t’i kalojnë barrierat etnike e politike

Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtueses (BIRN) në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Europian në Kosovë organizoi diskutimin për gazetarë në të cilën u theksuan problemet dhe mundësitë e zgjidhjeve konkrete për forcimin e raporteve në mes të gazetarëve të dy etnive brenda Kosovës....

16 January, 2017Lexo më shumë

Vazhdojnë reduktimet e KEDS-it: Këto vende do mbesin në terr gjatë ditëve në vazhdim

KEDS-i njofton se disa vende në Kosovë do të mbesin pa energji elektrike për shkak të mirëmbajtjes se rrjetit, por në disa vende më kërkesën ë KOSTT-it....

16 January, 2017Lexo më shumë

ROSU me “Cobra” ishin të përgatitur që me ditë të tëra të qëndronin në veri

Treni “kishtar” me mbishkrime provokuese i nisur nga Serbia në drejtim të Kosovës nuk u lejua të futet në vendin tonë dhe kështu ta cenojë hapur sovranitetin e Republikës. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Bajrami inauguron linjën e prodhimit të peletit dhe briketit “Thes-Ari” në Kllokot

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, mori pjesë në inaugurimin e linjës së re të prodhimit të peletit dhe briketit “Thes-Ari” në Kllokot....

16 January, 2017Lexo më shumë

Presidenti Thaçi: Serbia po llogaritë në Rusinë për ndarjen e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se provokimet e Serbisë ndaj Kosovës janë pjesë e "skenarit të vjetër për ndarjen e një pjese të Kosovës"....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ja sa paguhet një polic i ROSU-s në Kosovë

Pjesëtarët e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës- ROSU edhe pse janë më të rrezikuarit në ruajtjen e sigurisë në vend dhe në zbatueshmërinë e ligjit, ata paguhën shumë pak....

16 January, 2017Lexo më shumë

Cilësia e ajrit në Prishtinë vazhdon të jetë jashtë normave

Bazuar në matjet e realizuara nga Institutit Hidrometeorologjik i Kosovës, nga analiza e rezultateve të fituara nga monitorimi automatik i cilësisë së ajrit, është vërejtur së gjatë ditëve të fundit janë paraqitur tejkalime të vlerave kufitare ditore me PM10....

16 January, 2017Lexo më shumë

Më 17 shkurt seanca solemne për 9-vjetorin e pavarësisë

Më 17 shkurt 2017 do të mbahet seancë solemne për të shënuar 9-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës....

16 January, 2017Lexo më shumë

Haradinaj: Të veprojmë shpejt, ta themelojmë Ushtrinë e Kosovës

Përfaqësuesit politik në Kosovë dhe njohësit e rrethanave të sigurisë, thanë të hënën se zhvillimet e fundit në veri të vendit dhe në rajon tregojnë se Kosova ka nevojë për ushtrinë e saj....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mediat gjermane: Treni provokues drejt Kosovës nxori fytyrën e vërtetë të Vuçiqit dhe Serbisë

Njeriu i fortë i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për të cilin Bashkimi Evropian e lavdëron për politikën e tij të qetë, ka treguar se është ndryshe. Para trenit Franca ka arrestuar ish kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinajn - në bazë të një urdhër-arresti serb, i cili akuzohet nga Beogradi për krime lufte. Prishtina e percepton si provokim të rëndë.”...

16 January, 2017Lexo më shumë

Policia e Kosovës demanton politikanët serbë: Nuk ka pasur minim të hekurudhës

Policia e Kosovës, me qëllim informimin e drejtë të opinionit publik lidhur me deklarimet e Milovan Drecun të publikuara sot me (16.01.2017) në disa portale të ndryshme, ku deklaron ndër të tjera: “Njësiti i ROSU shërbehet me metoda terroriste dhe janë faktorë destabilizues, vetë kjo njësi i ka vendosur eksplozivët dhe pastaj i ka krijuar videot”, reagon fuqishëm ndaj kësaj deklarate të pavërtetë dhe sqaron me sa vijon:...

16 January, 2017Lexo më shumë

MI: Qytetarët të jenë të kujdesshëm në komunikacion

Me gjithë gjendjen e mirë të rrugëve, Ministrisa e Infrastrukturës i këshillon qytetarët për kujdes të shtuar në komunikacion...

16 January, 2017Lexo më shumë

Do të dukej shumë bukur sikur kjo pemë të ishte e mbuluar me borë (Foto)

Në qendër të Prishtinës, përveç që bora dhe akulli kanë vështirësuar ecjen e qytetarëve, edhe bërlloku ka mbuluar një pjesë...

16 January, 2017Lexo më shumë

Përlahen mes vete ish ushtari i UÇK-së dhe ish polici i Serbisë (Foto)

Ushtari i UÇK-së, Ali Gashi ka debatuar nga distanca me ish pjesëtarin e policisë serbe, Millosh Tomiq, i cili gjatë luftës ka operuar në rajonin e Klinës....

16 January, 2017Lexo më shumë

46 aksidente brenda 24 orëve

Gjatë ditës së diele në territorin e Kosovës kanë ndodhur 11 aksidente trafiku me persona të lënduar dhe 35 të tjera me dëme materiale....

16 January, 2017Lexo më shumë

Komuna e Prishtinës: Fillon procesi mësimor në shkollat e Prishtinës (Foto)

Komuna e Prishtinës ka njoftuar se sot më 16 janar në të gjitha shkollat e nivelit të arsimit parauniversitar ka filluar procesi edukativo- arsimor (gjysmë vjetori i dytë) i vitit shkollor 2016/17....

16 January, 2017Lexo më shumë

Eskalon debati: Baton Haxhiu e krahason këshilltaren e Isa Mustafës me Linda Morinën

Gazetari Baton Haxhiu të shtunën që shkoi nëpërmjet një shkrimi ka kërkuar dorëheqjen e Kryeministrit Mustafa për shkak të trenit që tentoi të futej në Kosovë. Pas kësaj, ka reguar Vlora Dumoshi, shefja e Kabinetit të Isa Mustafës, nëpërmjet një njoftimi të dërguar nga Zyra e Kryeministrit, Baton Serbia të zhgënjeu sonte....

16 January, 2017Lexo më shumë

Portali shqiptar publikon video: Tanke e makina të blinduara serbe drejt Kosovës

Automjete të blinduara janë parë sot të lëvizin nëpër autostradën Nish –Beograd, në drejtim të Kosovës, ka njoftuar JOQ....

16 January, 2017Lexo më shumë

Nxënësit e shkollës “Hilmi Rakovica”, të rrezikuar nga qentë endacak (Video)

Është bërë i madh numri i të rrezikuarve nga qentë endacak, e megjithatë fëmijët janë ata që më së shumti rrezikohen....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ja çka përdori Policia e Kosovës për të parë nëse treni po afrohej (Foto)

Policia e Kosovës të shtunën ishte mobilizuar me gjithë arsenalin që të mos lejojë në asnjë formë futjen e trenit ilegal serb të futet në territorin e Republikës së Kosovës. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Në pazarin e gjelbër ku vepra e Migjenit shitet 50 Cent (Foto)

Në rrugën që dikur gjuha shqipe flitej kryesisht për pazarllëk, sot mban emrin e njeriut që luftonte pikërisht kundër këtij mentaliteti...

16 January, 2017Lexo më shumë

Përleshje fizike dhe të shtëna me armë në Deçan, shkak kontesti pronësor

Një incident ka ndodhur edhe dje në Deçan, në fshatin Irzniq....

16 January, 2017Lexo më shumë

Veseli takon ambasadorin Walker

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, priti sot në takim ish ambasadorin William Walker, i cili luajti rol vendimtar në prezantimin para botës të krimeve të kryera në Kosovë gjatë luftës nga regjimi i Milosheviqit....

16 January, 2017Lexo më shumë

Pejani i dehur kërcënon familjarët, arrestohet nga policia

Gjatë mbrëmjes së djeshme është raportuar për një dhunë familjare në Pejë....

16 January, 2017Lexo më shumë

I armatosur dhe i maskuar futet në farmaci, grabit rreth 500 euro

Gjatë mbrëmjes së kaluar në Prizren, në rrugën “Jusuf Gërvalla”, është raportuar për një grabitje....

16 January, 2017Lexo më shumë

Me 20 euro fals tentuan të furnizohen me benzinë, 3 të arrestuar

Gjatë ditës së djeshme në Ferizaj, në rrugën “Rexhep Bislimi” janë arrestuar tre meshkuj....

16 January, 2017Lexo më shumë

E nisën përleshjen në Facebook më pas fizikisht, arrestohen 3 meshkuj

Gjatë ditës së djeshme në Gjilan, më saktësisht në fshatin Pogragjë, ka ndodhur një incident....

16 January, 2017Lexo më shumë

AKI-ja e Policia të bashkëpunojnë kundër planeve të Serbisë

Ramadan Qehaja vlerëson se planet e mirëpërgatitura të Serbisë janë në funksion të arritjes së qëllimeve që kanë të bëjnë me aneksimin e veriut të Kosovës me mjete dhe metoda të kombinuara konvencionale e jokonvencionale...

16 January, 2017Lexo më shumë

Instituti Amerikan që parashikoi murin dhe trenin

Instituti Amerikan për Studime Strategjike ‘Stratfor’, në raportin e tyre kishte vlerësuar dhe parashikuar se Ballkani do të jetë arena ‘që do të tërheqë vëmendjen e Rusisë dhe Perëndimit në tremujorin e fundit të vitit 2016 dhe fillim vitin 2017, shkruan gazetametro...

16 January, 2017Lexo më shumë

“Dialogu i Brukselit ka vdekur, tani komunikimi është kthyer në shënjestra pushkësh”

Një rrugëtim i shkurtër i lokomotivës së konfliktit ka kthyer Kosovën dhe Serbinë në pikat e frontit. Nga treni i dizenjuar me ikonografi e deri tek dyshimet për eksploziv. Porositë nga Beogradi ishin vërejtje për gatishmëri për të provuar forcat sërish....

15 January, 2017Lexo më shumë

Kush kërkon donacione për FSK-në? (Foto)

Me buxhetin e vitit 2017 për Forcën e Sigurisë së Kosovës, janë paraparë që të ndahen 18.5 milionë euro....

15 January, 2017Lexo më shumë

Vuçiq: Urtësia jonë ruajti paqen në veri, ndryshe do kishte të vdekur nga të gjitha anët

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se rreth orës 4:00 të mëngjes, ka kuptuar se ka grupime të forcave shqiptare kundër të gjitha marrëveshjeve ndërkombëtare....

15 January, 2017Lexo më shumë

Tahiri: Shteti tregoi si mbrohet sovraniteti

Njohësi i rrethanave politike në vend, Ramush Tahiri ka lavdëruar reagimin e institucioneve të Kosovës për aksionin që ndali hyrjen e trenit ilegal serb në territorin e Kosovës....

15 January, 2017Lexo më shumë

Ja çka shkruajnë mediat greke për trenin serb

Edhe mediat greke kanë shkruar për trenin serb që donte të futej në Kosovë, duke shkruar se Serbia ka kërcënuar Kosovën....

15 January, 2017Lexo më shumë

Sejdiu: Nuk vazhdohet dialogu me dikë që kërcënon

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu ka thënë se dialogu pa kushte me Serbinë që nga viti 2011 është shndërruar në “Kalin e Trojës”, siç kanë paralajmëruar, përmes së cilit Serbia për çdo ditë e më shumë po futet në Kosovë....

15 January, 2017Lexo më shumë

AP: Nga Haradinaj tek incidenti i trenit – kriza e madhe në zemër të Ballkanit

Një tren nga Serbia, me mbishkrimet "Kosova është Serbi" në gjuhë të ndryshme, i ndalur në kufirin me Kosovën, ka shkaktuar një krizë të madhe në Ballkan dhe ka shkallëzuar një konflikt të mundshëm Rusi-Perëndim për dominim në zemër të Ballkanit, shkruan agjencia e lajmeve The Associated Press....

15 January, 2017Lexo më shumë

Këngët që u thurën për Ramush Haradinajn (Video)

Shumë prej këngëtarëve e lavdëruan Haredinajn për të bëmat e tij....

15 January, 2017Lexo më shumë

Kaosi me lëndë në gjykata, mungesë e gjyqtarëve (Video)

400 mijë lëndë gjyqësore janë ende në sirtarë e Gjykatave të Kosovës – të pashqyrtuara....

15 January, 2017Lexo më shumë

Bashkimi Evropian do të vazhdojë ndërmjetësimin e dialogut

Bashkimi Evropian do të vazhdojë të jetë palë ndërmjetësuese e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, për aq kohë sa edhe do të zgjas ky dialog....

15 January, 2017Lexo më shumë

Përmbledhje e planit të Policisë së Kosovës për ta ndalur trenin serb (Video)

Pasditen e së shtunës dhjetëra pjesëtar të forcave speciale të Kosovës u përgatiten fort në hyrje të Mitrovicës para se të marrin rrugën drejt veriut të vendit....

15 January, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Mos e gjykoni nga jashtë këtë shtëpi 135 vjeçare, ja si duket brenda
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bike Rivals
  • Play Urban Basketball