Ekonomi – Page 68 – Lajmi.net

Aktuale

Qeveria, pjesë e financimit të termocentralit “Kosova e Re”?

Qeveria e Kosovës po shqyrton mundësinë që të jetë pjesë e financimit për ndërtimin e kapaciteteve të reja energjetike....

9 February, 2015Lexo më shumë

Më 2016 Shqipëria e Maqedonia me lidhje interkonjeksioni

Ministri i Ekonomisë së Maqedonisë, Bekim Neziri ka pasur të hënën një takim me ministrin shqiptar të Energjetikës, Damian Gjiknuri. Dy ministrat kanë diskutuar për një sërë projektesh të rëndësishme, kryesisht në fushën e energjisë, por edhe për gazifikimin dhe menaxhimin e ujërave....

9 February, 2015Lexo më shumë

Nisma kërkon tryezë dialogu për Trepçën

Nisma për Kosovën ka propozuar që urgjentisht pozita, opozita dhe grupet tjera të interesit, të ulën dhe të provojnë që përmes dialogut të gjejnë zgjidhje konsensuale për Trepçën....

9 February, 2015Lexo më shumë

Ballkani një treg i unifikuar me 26 milionë konsumatorë

Është mbajtur sot në Tiranë konferenca për monitorimin e Strategjisë të Evropës Juglindore 2020, me përfaqësues nga vende të ndryshme të Ballkanit dhe Evropës, të cilët kanë folur mbi progresin e arritur dhe masat për realizimin e objektivave të kësaj strategjie....

9 February, 2015Lexo më shumë

Programi për Zhvillim Rural, mundësi më të gjera për fermerët e Malishevës

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi priti sot në një takim kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, me të cilin ka biseduar për Programin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural për vitin 2015 dhe për skemat e reja të mbështetjes, përmes të cilave ai tha se synojnë fuqizimin e mëtejmë të sektorit të bujqësisë....

9 February, 2015Lexo më shumë

Emigrimi ka dëmtuar edhe bizneset

Emigrimi i madh i dhjetëra-mijëra qytetarëve po ndikon edhe në zvogëlimin e kkomsumit në Kosovë....

9 February, 2015Lexo më shumë

Pacolli gëzohet për mbylljen e AKP-së

Lajmi se shumë shpejt në Kuvendin e Kosovës do vijë ligji për mbylljen e Agjencionit Kosovar të Privatizimit (AKP) e ka gëzuar kreun e AKR-së, Behgjet Pacolli....

8 February, 2015Lexo më shumë

15 kompani largohen nga ndërtimi i autostradës Prishtinë-Hani i Elezit

Zbritja e vlerës së kontratës nga 15 centë në vetëm 6 centë, për tonë kilometër gurve të thyer, ka ndikuar që 15 kompani, të kontraktuara nga kompania Bechtel-Enka, në ndërtimin e autostradës Prishtinë - Hani i Elezit, t’i ndërpresin punët e tyre....

7 February, 2015Lexo më shumë

Bien çmimet e produkteve ushqimore, pas uljes së çmimit të naftës

Çmimet ushqimore tani janë në nivelin e pesë viteve më parë, por akoma janë për rreth 20 për qind më të larta se në dekadën e parë të këtij shekulli....

6 February, 2015Lexo më shumë

Finlanda vazhdon mbështetjen e pylltarisë në Kosovë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZHR), Memli Krasniqi ka pritur të ngarkuarën me punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë, Anne Meskanen....

5 February, 2015Lexo më shumë

Vendimi për faljen e borxheve të qytetarëve, i guximshëm dhe i mirë

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’i shlyer borxhet e qytetarëve nga viti 1999 deri më 2008, po vlerësohet si i mirë dhe i guximshëm. Kështu e ka cilësuar të paktën eksperti i ekonomisë Ibrahim Rexhepi, por shton se në këtë vendim do duhej të përfshiheshin vetëm disa kategori të caktuara sociale....

5 February, 2015Lexo më shumë

Ankohen pronarët e kompanive private, migrojnë edhe të punësuarit me 450 euro rrogë

Migrimi masiv i qytetarëve nga Kosova, përveç aspektit sentimental, po u shkakton probleme edhe kompanive publike dhe private.  Shumica e migrantëve ishin të papunë, por ka edhe  prej atyre që ishin të punësuar, por e lanë punën në vendlindje në kërkim të mundësive të reja diku tjetër, për një jete më të mirë. ...

5 February, 2015Lexo më shumë

Zvicra jep afro 6 milionë franga për NVM-të në Kosovë

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe drejtori Zyrës Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë, Markus Baechler, nënshkruan marrëveshjen e projektit që parasheh rritjen e punësimit fitimprurës dhe të qëndrueshëm për gratë dhe burrat në Kosovë përmes ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme (NVM). ...

4 February, 2015Lexo më shumë

KOSID kërkon të hetohet tenderi për Kosovën e Re

Konzorciumi Kosovar i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID) kërkon nga organet e drejtësisë të fillojnë hetimet për dhënien e tenderit kompanisë së vetme ofertuese për ndërtimin e Kosovës së Re “Contour Global”....

4 February, 2015Lexo më shumë

“Contour Global” ofron 1 miliard euro për “Kosovën e Re”

Fondi investues amerikan “Contour Global” ka ofruar rreth 1 miliard euro për fazën e parë të ndërtimit të termocentralit “Kosova e Re”. ...

3 February, 2015Lexo më shumë

Ekspertët me ide të ndryshme për të ardhmen e Trepçës

Ndërmarrja “Trepça” do të duhet të hyjë në një projekt zhvillimor që do të ndikonte në zhvillimin ekonomik. Kështu u tha në një tryezë të organizuar nga kolegji evropian “Juridika” dhe Universiteti i Mitrovicës “Isa Boletini” lidhur me temën “Trepça- sfidë ekonomike dhe juridike”...

3 February, 2015Lexo më shumë

Krasniqi kërkon kamata më të ulëta për zhvillimin e bujqësisë

(E plotësuar) Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi priti të hënën kryetarin e Komunës së Mamushës, Arif Bytyçi, me të cilin ka biseduar për Programin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural për vitin 2015, si dhe për mundësitë që ofron ky program për sektorët potencial të kësaj komune. Krasniqi ka takuar edhe drejtuesit e Shoqatës së institucioneve mikrofinanciare, të cilëve u ka thë se Qeveria do të shqyrtojë mundësinë e subvencionimit të pjesshëm të kamatave për bujqit kosovarë. ...

2 February, 2015Lexo më shumë

Bizneset mbi 800 mijë euro borxh shtetit

Mbi 800 mijë euro llogaritet të jetë borxhi i akumuluar nga interesi për shkak të mos pagesës me kohë të tatimeve nga bizneset....

1 February, 2015Lexo më shumë

Hoti reagon pas paralajmërimit të ikjes së dy investitorëve nga Kosova

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka bërë thirrje kompanive të mos largohen nga Kosova duke bërë thirrje që për çdo parregullsi të lajmërojnë institucionet shtetërore....

1 February, 2015Lexo më shumë

Sektori privat shpreson në zbatimin e premtimeve për lehtësira fiskale

Deklaratat e shumta të bëra nga Qeveria e re e Kosovës për fuqizim të sektorit privat, ka ngritur shpresat e këtyre të fundit se bizneset e tyre do të mund të zhvillohen. Megjithatë, ata kërkojnë që deklaratat e tilla të konkretizohen në përmirësimin e politikave fiskale....

1 February, 2015Lexo më shumë

Investimet në Brezovicë nisin gjatë verës

Muaji korrik do të jetë koha kur do të nisin Investimet në Brezovicës. Zyrtarët e njësisë për implementimin e këtij projektit, kanë thënë se ky projekt do të realizohet sipas parashikimeve të parapara dhe se gjithçka deri tash e kanë nën kontroll....

31 January, 2015Lexo më shumë

MBPZHR jep 1,000 euro për një hektar vreshta

Mbështetja e Ministrisë së Bujqësisë për vreshtarët do të vazhdojë edhe sivjet. Përmes pagesave direkte në vlerë prej 1,000 eurosh për çdo hektar të mbjellë, si dhe përmes granteve, kjo ministri synon shtimin e sipërfaqeve me vreshta të reja dhe rritjen e prodhimit në këtë sektor. ...

30 January, 2015Lexo më shumë

Oferta financiare për “Kosovën e Re” hapet javën e ardhshme

Brenda javës së ardhshme do të hapet oferta financiare për projektin “Kosovën e Re”. Kjo është vendosur sot në takimin e mbajtur të Komitetit Drejtues të Projektit për Termocentralin “Kosova e Re”....

30 January, 2015Lexo më shumë

Kurthi me kreditë në franga zvicerane

Për vite të tëra bankat u rekomandonin huamarrësve që të mos i merrnin kreditë e tyre në euro, por në franga zvicerane. Forcimi frangut po u krijon probleme huamarrësve në Evropën Qendrore dhe Lindore....

29 January, 2015Lexo më shumë

Bordi dhe menaxhmenti, fajtorë për uljen e pagave në PTK

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Tregti dhe Industri, Muhamet Mustafa ka thënë se për uljen e profitit dhe performancës së Postës dhe Telekomit të Kosovës, bordi dhe më pas menaxhmenti i kësaj kompanie janë fajtorë....

29 January, 2015Lexo më shumë

Ambasadorja e Kanadasë premton ndihmë në tërheqjen e investitorëve në Kosovë

Ambasadorja kanadeze në Prishtinë, Louise LaRocque ka shprehur gatishmërinë e saj për bashkëpunim të ngushtë dhe ndihmë Kosovës në tërheqjen e investime nga Kanadaja në Kosovë. ...

28 January, 2015Lexo më shumë

Banka e Shqipërisë ul normën bazë të interesit në 2%

Banka e Shqipërisë ka ulur normën bazë të interesit në një nivel të ri rekord prej 2%. Njoftimi është bërë nga Banka e Shqipërisë në faqen e saj të internetit....

28 January, 2015Lexo më shumë

Gjilanit i rikthehet Fabrika e cigareve

Gjiganti gjilanas, i njohur dikur si “Kombinati i Duhanit”, tash me emrin “Premium Tobacco Group”, po i rikthehet fuqishëm ekonomisë së Gjilanit dhe të Kosovës....

28 January, 2015Lexo më shumë

Zgjedhjet greke fundosën euron në minimumin 11-vjeçar

Valuta e përbashkët e eurozonës sot është fundosur në minimumin 11-vjeçar në krahasim me dollarin amerikan, pas fitores së të majtës radikale greke Syriza në zgjedhjet e parakohshme në Greqi, duke rritur drojën për daljen e këtij vendi nga unioni monetar evropian. ...

26 January, 2015Lexo më shumë

Austrian Airlines shpall Aeroportin e Prishtinës më të mirin

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ Limak Kosovo është zgjedhur porti  më i mirë ajror për vitin 2014 nga kompania austriake e fluturimeve ajrore Austrian Airlines. ...

26 January, 2015Lexo më shumë

Gazeta amerikane: Kosova ka minerale me vlerë 2000 miliardë dollarë

Presidenti i Mineraleve Shqiptare, Sahit Muja thotë se Kosova ka minerale me vlerë mbi 2 trilion dollarë, duke përfshirë qymyrin dhe linjitin....

25 January, 2015Lexo më shumë

Vazhdon rënia e çmimit të naftës

Çmimi i naftës vazhdoi rënien sot në Nju Jork, pas deklaratave të sovranit të ri të Arabisë Saudite, ku shpallte vazhdimësinë e politikave të naftës të këtij vendi të madh prodhues të arit të zi....

23 January, 2015Lexo më shumë

Drejtori i Google: Interneti do të bëhet i rëndësishëm si uji apo oksigjeni

Drejtori ekzekutiv i kompanisë teknologjike Google, Eric Schmidt në fjalimin e tij në Forumin Ekonomik Botëror në Davos deklaroi se interneti së shpejti do të hyjë në çdo pore të jetës njerëzore. ...

23 January, 2015Lexo më shumë

Në Kosovë rriten 400% kërkesat për konvertim të frangave në euro

Bankave dhe këmbimoreve u janë rritur kërkesat e klientëve që të konvertojnë frangat zvicerane në euro....

23 January, 2015Lexo më shumë

Rënie re e Euros

Monedha Euro ka rënë në nivelin e saj më të ulët kundrejt dollarit amerikan në 11 vitet e fundit....

23 January, 2015Lexo më shumë

Memli Krasniqi premton më shumë mbështetje për blegtorët

Nga ky vit përkrahja për blegtorët do të rritet. Kështu ju tha sot ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi drejtuesve të Shoqatës së Kultivuesve të Deleve dhe Dhive të Republikës së Kosovës....

22 January, 2015Lexo më shumë

Eurozona do të stimulohet me nga 50 miliardë euro çdo muaj

Banka Qendrore Evropiane (BQE) ka marrë një hap dramatik stimulues për ekonominë e trazuar të eurozonës, duke zbuluar një program masiv të blerjes së obligacioneve me vlerën e të paktën 1 trilion eurove....

22 January, 2015Lexo më shumë

Banka Botërore i rekomandon Kosovës reforma urgjente në politikën fiskale

Banka Botërore vlerëson se rritja ekonomike prej 2.5 për qind është e pamjaftueshme për zvogëlimin e papunësisë dhe varfërisë në Kosovë....

20 January, 2015Lexo më shumë

Këtë vit Bujqësia me buxhet të dyfishuar

Nga buxheti i Republikës së Kosovës, për sektorin e bujqësisë në vitin 2015 janë ndarë mbi 60 milion euro. Ndërkaq, sipas planifikimeve të bëra nga Ministria e Bujqësisë, për pagesa direket (subvencione) janë ndarë rreth 32 milion euro, ndërsa për grante investive 20 milion euro. ...

20 January, 2015Lexo më shumë

Franca do ta ndihmojë Kosovën në shkëmbime tregtare

Ambasadorja e Francës në Kosovë, Maryse Daviet ka premtuar se shteti francez do t’i ofrojë përkrahje Kosovës në shkëmbimet tregtare. Këto premtime Daviet i dha gjatë një takimi me ministren e Tregtisë dhe Industrisë, Hikmete Bajrami....

19 January, 2015Lexo më shumë

E gjithë pasuria e Kosovës, ligjërisht është e Kosovës

Njohësi i çështjeve ekonomike, Lumir Abdixhiku thotë se e gjithë pasuria e Kosovës, ligjërisht i takon vetëm Kosovës....

19 January, 2015Lexo më shumë

Serbët e veriut në protestë për “Trepçën”

Serbët e veriut do të bllokojnë të hënën (sot) magjistralen Mitrovicë-Leposaviq, duke protestuar kështu kundër kthimit të Trepcës si pronë shtetërore dhe kundër privatizimit të paralajmëruar të kësaj ndërmarrjeje....

19 January, 2015Lexo më shumë

Serbia cenon sovranitetin duke i mbledhur borxhet e rrymës në veri të Kosovës

"Elektroprivreda Srbije" po i mbledh borxhet e energjisë elektrike në katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës. Energjia elektrike që prodhohet nga Korporata Energjetike e Kosovës u është falur katër komunave me shumicë serbe tash e 15 vjet....

19 January, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Bubble Trouble
  • Play Bow Master