Ekonomi – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Deficiti tregtar kalon mbi 2 miliardë euro

Deficiti i lartë tregtar vazhdon të përbëjë një sfidë të rëndësishme për ekonominë e Kosovës, vlerësojnë përfaqësues të bizneseve në Kosovë....

29 December, 2017Lexo më shumë

Tokat bujqësore jashtë shitjes

Vendimi i Qeverisë se Kosovës, për të pezulluar përkohësisht për një afat një vjeçar, privatizimin e tokave në pronësi shoqërore, nga ekspertë për çështje ekonomike po vlerësohet i vonuar....

29 December, 2017Lexo më shumë

AKP: I kemi liruar të gjitha pronat shoqërore nga uzurpatorët

Trajtimi i aseteve të uzurpuara apo të shfrytëzuara pa bazë ligjore nga palët e treta ka përfunduar me sukses, gjithnjë në bashkëpunim me Policinë e Kosovës. Kështu kanë bërë të ditur zyrtarët nga Zyra për Informim e AKP-së....

29 December, 2017Lexo më shumë

ATK-ja njofton për rimbursimin e kuponëve fiskal

Administrata Tatimore e Kosovës, jnjofton rreth aplikimit për rimbursim nga kuponët fiskalë për TM4/2017 (tetor, nëntor, dhjetor 2017)....

29 December, 2017Lexo më shumë

Ministri Hasani paralajmëron masa reciproke me Shqipërinë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani në emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, ka paralajmëruar edhe Shqipërinë se mund të ketë masa reciproke, nëse ata vazhdojnë të shfaqin probleme në produkte të caktuara....

28 December, 2017Lexo më shumë

GDP-ja e Kosovës shënon rritje për 4%

Të dhënat e fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për Bruto Produktin Vendor (BPV) tregojnë se është shënuar rritje e tij në periudhën korrik-shtator 2017....

28 December, 2017Lexo më shumë

Edhe MZHE-ja garanton se nuk do të ketë ngritje të çmimit të energjisë

Institucionet e vendit po vazhdojnë të garantojnë se çmimi i energjisë nuk do të rritet as pas 1 prillit, pavarësisht paralajmërimeve të ZRRE-së....

28 December, 2017Lexo më shumë

Ministri Hasani i jep edhe një goditje importit të mallrave serbe – Vendos taksë për bllokat (Dokument)

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka marrë edhe një vendim që lidhet me Serbinë, për importin e produkteve ndërtimore. Më parë, kjo Ministri kishte vendosur taksë ndaj importit të miellit, vendim ky që ishte parë i padobishëm nga Federata e Bujqve të Kosovës....

28 December, 2017Lexo më shumë

Komentohet çmimi i lartë i banesave në Kosovë

Çmimet e banesave në Prishtinë janë në rritje e sipër, duke bërë kështu që çmimi më i lirë i një metër katror të jetë 600 euro për ta arritur deri te më i shtrenjti që kap shifrën hiç më pak se 2 mijë e 500 euro për metër katror....

27 December, 2017Lexo më shumë

Deficiti tregtar më i lartë për 13.7 për qind në muajin nëntor

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin nëntor 2017....

27 December, 2017Lexo më shumë

Konkursi diskriminues i KEK-ut për vendet e lira të punës

Korporata Energjetike e Kosovës ka shpallur konkurs për 93 vende të lira të punës. Në konkurs, KEK-u e ka cekur se përparësi do të kenë banorët që jetojnë në zonën e interesit, e cila pritet të shpronësohet nga KEK-u me qëllim të zgjerimit të mihjes për sigurimin e qymyrit për termocentralet ekzistuese. ...

26 December, 2017Lexo më shumë

Zëvendëskryeministri Limaj paralajmëron masa mbrojtëse për prodhimet vendore

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Fatmir Limaj, ka paralajmëruar zgjerimin e masave mbrojtëse për prodhimet ndërtimore vendore. ...

26 December, 2017Lexo më shumë

Ministri Lekaj u takua me Drejtorin e Përgjithshëm të Aviacionit Civil të Kosovës, Driton Gjonbalaj

Ministri Lekaj, në një takim të rregullt pune me Drejtorin e Përgjithshëm të Aviacionit Civil të Kosovës,  Driton Gjonbalaj, përveç tjerash ka diskutuar edhe për sigurinë e aviacionit civil....

26 December, 2017Lexo më shumë

Lluka: Sot fillon shpronësimi në Shipitullë, do ta evitojmë rritjen e çmimit të rrymës

Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZhE), Valdrin Lluka ka konfirmuar se shpronësimi në Shipitullë do të fillojë sot....

26 December, 2017Lexo më shumë

Aeroporti i Prishtinës me numër rekord të udhëtarëve

Aeroportit Ndërkombëtar i Prishtinës (ANP), “Adem Jashari” edhe këtë vit është përgatitur për pritjen e udhëtarëve që vijnë në Kosovë për festat e fundvitit. ...

26 December, 2017Lexo më shumë

OEK: Qeveria po bashkëpunon me shkelësit e ligjit

Oda Ekonomike e Kosovës ka thënë se qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Ramush Haradinaj po i anashkalon, duke i dhënë përparësi organizatave të bizneseve që udhëhiqen nga njerëz që janë ra ndesh me ligjin. ...

26 December, 2017Lexo më shumë

Gërxhaliu thotë se ka dilema për  marrëveshjen e ‘Kosovës së Re’

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu tha se edhe në vitin 2017 ekonomia e Kosovës ka pasur shumë sfida, por edhe arritje....

26 December, 2017Lexo më shumë

Sektori i sigurimeve rrit asetet në 169.9 milion euro

Banka Qendrore e Kosovës ka njoftuar se sektori i sigurimeve zgjeroi aktivitetin e tij duke rritur asetet në 169.9 milionë, që përkon me një rritje vjetore prej 3.8 përqind....

23 December, 2017Lexo më shumë

Ekzekutohet pagesat për mbi 1 mijë kreditorë të ndërmarrjes shoqërore ‘Sharr’

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) njofton opinionin e gjerë publik se menjëherë pas vendimit të Bordit të Agjencisë të datës 20 nëntor 2017 për aprovimin e raportit të shpërndarjes së përkohshme të fondeve të likuidimit për kreditorët e ligjshëm të “GJI042 ndërmarrja Shoqërore PMN Sharr” ka vazhduar me procedurat e ekzekutimit të pagesave për këta kreditorë të ligjshëm....

22 December, 2017Lexo më shumë

Lluka vlerëson performancën pozitive të NH “Iber-Lepenc”

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka me bashkëpunëtorë ka vizituar sot Ndërmarrjen Hidroekonomike “Iber-Lepenc” sh.a. në Prishtinë, me ç’rast u takua me Kryeshefin Ekzekutiv, Januz Kabashi, nga i cili u njoftua për gjendjen në këtë ndërmarrje dhe sfidat me të cilat ballafaqohet....

22 December, 2017Lexo më shumë

“Kosova e Re” nuk e zgjidh problemin me energji

Ndërtimi i Termocentralit “Kosova e Re” me një bllok rreth 500 megavatësh, nga njohës të çështjeve energjetike konsiderohet një zhvillim pozitiv, por jo i mjaftueshëm që të arrijë të mbulojë kërkesat me energji elektrike që ka Kosova....

22 December, 2017Lexo më shumë

Rritja e çmimit të rrymës e pashmangshme, Haradinaj akuzon “sekserët e KEK-ut”

Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZhE), Valdrin Lluka, ka njoftuar kabinetin qeveritar për gjendjen energjetike në vend....

22 December, 2017Lexo më shumë

Reagon ARKEP: Raportimet lidhur me ankesat e IPKO-s janë të pavërteta

Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) ka sqaruar opinionin publik se ka qenë dhe mbetet i përkushtuar në vazhdimësi për rregullimin e tregut të komunikimeve elektronike mbi bazën e parimeve themelore, të cilat garantojnë konkurrencë efektive në mes operatorëve, transparencë, mosdiskriminim dhe para së gjithash mbrojtjen e të drejtave të konsumatorëve.

 

...

21 December, 2017Lexo më shumë

Trusti në vitin 2017 realizoi fitim prej 110 milionë euro

Drejtuesit e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës vlerësuan vitin 2017 si vit rekord në realizimin e fitimeve....

21 December, 2017Lexo më shumë

Lluka: TC Kosova e Re sjell pavarësi energjetike dhe zhvillim ekonomik

Sot ishim të gjithë dëshmitarë të ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes komerciale dhe të gjitha marrëveshjeve, tetë gjithsej, të cilat do të sigurojnë përfundimisht pavarësinë energjetike të vendit, ka deklaruar Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka në konferencën e përbashkët për media me Drejtorin Ekzekutiv të Contour Global, Joseph Barandt, që u mbajt pas përfundimit të kësaj ceremonie....

20 December, 2017Lexo më shumë

Njohësit e fushës bëjnë thirrje që të mos investohet në “Bitcoin”

Në diskutimin publik që është bërë lidhur me valutat digjitale – Bitcoin dhe teknologjinë ‘Blockchain’, është bërë thirrje që të mos investohet në to....

20 December, 2017Lexo më shumë

Ministri Hamza: Nuk ka rritje të pensioneve pa u ndryshuar ligji

Ministri i Financave, Bedri Hamza, tha sot në mbledhjen e Komisionit për Buxhet dhe Financa se nuk mund të ketë rritje të pensioneve për pensionistët kontributdhënës pa u ndryshuar Ligji për Pensionet....

19 December, 2017Lexo më shumë

Ministri Hasani nënshkruan marrëveshjen për qasje në programe financiare me BE-në

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani ka nënshkruar sot në Bruksel marrëveshjen për qastje të Kosovës në programet financiare të BE-së. Hasani ka sqaruar në Facebook dobitë që kjo marrëveshje do t’i sjellë Kosovës....

19 December, 2017Lexo më shumë

Sfidat dhe rreziqet e ekonomisë së Kosovës

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në deklaratën përmbyllëse ka thënë se Kosova ka shënuar progres të konsiderueshëm gjatë viteve të fundit. Është vlerësuar zbatimi i Marrëveshjes së fundit ‘Stand-by’ që ka përfunduar në muajin gusht, e cila ka siguruar disiplinë fiskale, forcim të shëndetit dhe qëndrueshmërisë së sektorit financiar, si dhe rritje më të madhe....

18 December, 2017Lexo më shumë

Thaçi: Prodhuesit vendorë janë themeli i zhvillimit të Kosovës

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në hapjen e edicionit të ri të fushatës “Made in Kosova”, të organizuar nga Klubi i Prodhuesve të Kosovës....

18 December, 2017Lexo më shumë

Ministria e Tregtisë nga nesër fillon inspektimin e hipermarketeve

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka njoftuar se nga nesër do të inspektojë të gjitha bizneset (hipermarketet) me qëllim të mbrojtjes së konsumatorit dhe informimit të bizneseve si partnerë në zhvillimin ekonomik....

18 December, 2017Lexo më shumë

Kosova dhe BERZH-i  marrëveshje për autostradën Prishtinë-Pejë në vlerë 71 milionë euro

Ministri i Financave Bedri Hamza dhe drejtoresha për Transport e Bankës Evropiane për Zhvillim dhe Rindërtim (BERZh) Sue Barrett kanë nënshkruar sot Marrëveshjen për Hua për Ndërtimin e segmentit të rrugës Kijevë – Zahaq të Autostradës Prishtinë – Pejë ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim....

18 December, 2017Lexo më shumë

Si të dallohet qumështi i mirë?

Qumështi dhe produktet e tjera të qumështit si djathi, jogurti dhe kosi janë produkte që konsumohen në baza ditore. Ato konsumohen për vetitë e larta ushqyese që kanë. Si për shembull vitaminën A dhe D, proteina, fosfor, magnez, kalcium, vitamina B12, riboflavina, niacinë dhe zink....

18 December, 2017Lexo më shumë

Nga janari 2018 masa lehtësuese për prodhuesit vendor

Ministria e Financave njofton opinionin e gjerë përkatësisht të gjithë prodhuesit vendor,  se janë finalizuar të gjitha procedurat ligjore për fillimin e implementimit të vendimeve për lirimin nga tatimi doganor dhe i akcizës për të gjitha subjektet e regjistruara si prodhues pranë Administratës Tatimore të Kosovës....

17 December, 2017Lexo më shumë

Mbi 57 milionë euro duhan digjen në Kosovë

Më shumë se shtatë milionë njerëz në gjithë botën vdesin çdo vit nga sëmundjet që shkaktohen nga pirja e duhanit....

16 December, 2017Lexo më shumë

Hasani thotë se prodhimi vendor dhe rritja e punësimit, janë prioritete të qeverisë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani është zotuar se bashkë me kryeministrin Haradinaj, do të realizojnë prioritetet në ekonomi....

16 December, 2017Lexo më shumë

Ministri i Zhvillimit Ekonomik: Termocentrali “Kosova e Re” përfundon më 2023

Qeveria e Kosovës më në fund ka arritur marrëveshje me kompaninë amerikane “ContourGlobal”, për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”, projekt ky i filluar qysh në vitin 2006....

16 December, 2017Lexo më shumë

Furnizimi me rrymë stabilizohet më 2023

Qeveria e Kosovës më në fund ka arritur marrëveshje me kompaninë amerikane “ContourGlobal”, për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”, projekt ky i filluar qysh në vitin 2006....

16 December, 2017Lexo më shumë

Haradinaj e pranon se rryma do të shtrenjtohet, por jo shkaku i “Kosovës së Re”

Kryeministri Ramush Haradinaj ka zbuluar për Ekonomia Online detaje nga marrëveshja që Qeveria e Kosovës do të nënshkruajë, këtë të mërkurë, me kompaninë amerikane “Contour Global” për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”....

16 December, 2017Lexo më shumë

Segmenti i dytë i autostradës ‘Arbën Xhaferi’ lëshohet më 22 dhjetor, i treti në pranverë (Video)

Ndonëse ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj,  deklaroi se segmenti i dytë i Autostradës “Arbën Xhaferi” do të lëshohet brenda datës 15-20 dhjetor, data është shtyrë....

15 December, 2017Lexo më shumë

MTI blenë1000 tonë grurë për rastet e jashtëzakonshme

Hambarit të rezervave shtatore do t'i shtohen edhe 1000 tonë grurë....

15 December, 2017Lexo më shumë

Bitcoin drejt kolapsit, thotë Behgjet Pacolli

Behgjet Pacolli pasi ka promovuar librin e tij "15 parimet e suksesit sipas Behgjet Pacollit” në ambientin e kolegjit AAB, ai ka folur para studentëve, ndër të tjera edhe për monedhën virtuale Bitcoin....

15 December, 2017Lexo më shumë

“Masat e reja fiskale do të hyjnë në fuqi më 1 janar 2018”

Ndryshimet e paralajmëruara në pakon fiskale në vend që pritet të hyjnë në fuqi nga janari 2018 janë dizajnuar që të stimulojnë dhe rrisin konkurrueshmërinë e sektorit të prodhimit dhe të teknologjisë së informacionit dhe komunikimeve në vend. Kjo u tha sot në tryezën e organizuar nga Oda Amerikane, ku bizneset u njoftuan nga afër mbi përmbajtjen e pakos fiskale, si dhe kriteret e përfitimit nga masat e reja fiskale, nga ana e Këshilltarit të Ministrit të Financave, Lulzim Rafuna....

15 December, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master