Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Premtohet përkrahje e mëtejme për bujqësinë, pylltarinë dhe zhvillimin rural

Bashkëpunimi mes Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe donatorëve ndërkombëtarë ka bërë që bujqësia në Kosovë të shënojë progres të vazhdueshëm. Kështu u tha sot në konferencën “Partneritet i qëndrueshëm për bujqësinë, pylltarinë dhe zhvillimin rural në Kosovë 2017”, organizuar MBPZHR e ku pjesëmarrës ishin përfaqësues të institucioneve të ndryshme ndërkombëtare që mbështesin sektorin e bujqësisë në Kosovë....

25 April, 2017Lexo më shumë

Dogana parandalon kontrabandimin e  afër 1500 litra birre

Dogana e Kosovës të hënën ka parandaluar kontrabandën e birrës nga veriu i Kosovës përmes një furgoni....

25 April, 2017Lexo më shumë

Kosova kryeson plenumin e parlamentit të komunitetit të energjisë

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, Muhamet Mustafa, do të kryesojë sonte Sesionin e Parlamentit të Komunitetit të Energjisë, që mbahet në Bruksel dhe do t’i adresohet këtij forumi në emër të Kosovës....

25 April, 2017Lexo më shumë

Piraj: Pako Fiskale II barazon prodhuesit vendës me ata të jashtëm

Pronari i fabrikës së përpunimit të mishit “Meka”, Burim Piraj, ka thënë se Pakoja Fiskale II e cila pritet të hyjë në fuqi, për herë të parë në tregun tonë do të barazoj prodhuesit vendës me ata të jashtëm....

24 April, 2017Lexo më shumë

Marrëveshje për nxitjen e eksportit kosovar në tregun gjerman

Marrëveshja me vlerë prej 250 mijë euro në mes “FATI gmbh” dhe “Agrobutrinti” është nënshkruar me qëllim nxitjen e eksportit të produkteve kosovare në tregun gjerman....

23 April, 2017Lexo më shumë

MI me mbi 250 milionë euro projekte

Vazhdimi i autostradës Autostradës “Arbën Xhaferi”, dhe fillimi i punimeve në magjistralen Prishtinë-Podujevë, janë dy projektet kryesore që ministria e Infrastrukturës i ka planifikuar ti përfundoj për këtë vit....

22 April, 2017Lexo më shumë

Efektet pozitive dhe negative të MSA-së në ekonomi

Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit (MSA), një vit nga hyrja në fuqi ka dhënë edhe efektet e saj të para....

22 April, 2017Lexo më shumë

Rriten të hyrat në doganë për shtatë milionë euro më shumë

Dogana e Kosovës ka rritur të hyrat për shtatë milionë euro më shumë krahasuar me periudhën e njejtë kohore të vitit të kaluar....

21 April, 2017Lexo më shumë

MI financon projektet infrastrukturore në Partesh

Sot, u nënshkrua Memorandumi i mirëkuptimit në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Komunës së Parteshit për financimin e realizimit të projekteve rrugore....

21 April, 2017Lexo më shumë

Shqiptarët, 1 miliard dollarë në banka

Pasuria që familjet shqiptare kanë investuar në sistemin financiar arriti në 1 mijë e 127 miliardë lekë, ose rreth 1 miliard dollarë në fund të vitit të kaluar....

20 April, 2017Lexo më shumë

Me gjithë rritjen ekonomike, Kosova 80 vjet prapa Evropës

Mekanizmat ndërkombëtarë financiarë e kanë vendosur Kosovën në vendin me rritjen më të lartë ekonomike, që arrin në 3.9 për qind, por ajo, sipas ekspertëve të çështjeve ekonomike, nuk mund të zbusë problemet e papunësisë dhe varfërisë....

20 April, 2017Lexo më shumë

Qeveria miraton këtë muaj Pakon Fiskale II

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa bëri të ditur se Pakoja Fiskale II do të miratohet në fund të këtij muaji në Qeveri....

20 April, 2017Lexo më shumë

Krasniqi premton vazhdimin e përkrahjes për fermerët e Deçanit

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi priti sot në një takim kryetarin e Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj,  me të cilin ka biseduar për zhvillimet e përgjithshme në sektorin e bujqësisë....

20 April, 2017Lexo më shumë

Zbatimi i MSA-së ka dhënë rezultate pozitive në zhvillimin e konomik

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim delegacionin e Parlamentit Evropian, të kryesuar nga Tonino Picula, i cili po qëndron në Kosovë për të marrë pjesë në mbledhjen e III-të të përbashkët të Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë....

20 April, 2017Lexo më shumë

Moti i ftohtë dëmton kulturat bujqësore

Agronomi dhe pemëtari Mehdi Bresilla, ka vlerësuar se moti i ftohtë që po mbretëron në Kosovë, do të mund të dëmtojë rrezikojë pemët dhe perimet....

20 April, 2017Lexo më shumë

Në Paris, Bajrami shpalos mundësitë që ofron Kosova për investitorët e huaj

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, po merr pjesë në konferencën e nivelit të lartë “Nxitja e Investimeve për Konkurrueshmëri në Evropën Juglindore”, që po mbahet në Paris, në organizim të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD), bëhet e ditur përmes një komunikate për media....

19 April, 2017Lexo më shumë

Veseli: Buxheti për bujqësi duhet të dyfishohet (Foto)

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka bashkëbiseduar me ekspertë të bujqësisë dhe ka dëgjuar nga ta ide për fuqizimin e këtij sektori dhe reformat që duhet ndërmerren në kë fushë, për të rritur prodhimtarinë vendore dhe për të krijuar vende të reja të punës....

18 April, 2017Lexo më shumë

Veseli dëgjon ekspertët për zhvillimin e bujqësisë

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, njëherit kryetar i Kuvendit gjatë turit të dëgjimeve që po zhvillon në vend sot është takuar në Vushtrri me ekspertë të bujqësisë....

18 April, 2017Lexo më shumë

Sekretari Halimi: Bujqësia sektor që po kontribuon në rritjen ekonomike

Politikat zhvillimore të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural kanë ndikuar në zhvillimin ekonomik të vendit në përgjithësi dhe në avancimin e bujqësisë si sektor me mjaft potencial. Po ashtu përmes mbështetjes së ministrisë gjatë vitit të kaluar kemi arritur të krijojmë rreth 2600 vende të reja pune në bujqësi....

18 April, 2017Lexo më shumë

Strategjia e Energjisë synon të krijojë kushte për zhvillim ekonomik

Forumi i dytë i nivelit të lartë për energji “Strategjia e Energjisë dhe Liberalizimi i Tregut” ka mbledhur të gjithë aktorët për të diskutuar mbi strategjinë e energjisë së Kosovës  dhe liberalizimin e tregut në mënyrë që institucionet përkatëse dhe të gjithë hisedarët e këtij sektori do të kenë mundësinë për të debatuar mbi çështjet aktuale me rëndësi për sektorin e energjisë....

18 April, 2017Lexo më shumë

Kosova pa ekonomi të fortë prodhuese

Përfaqësues të bizneseve në Kosovës thonë se politikat e Qeverisë së Kosovës që nga paslufta deri më tani nuk arritën të krijojnë strategji dhe hapësirë të mjaftueshme për të zhvilluar ekonominë dhe prodhimtarinë vendore....

17 April, 2017Lexo më shumë

Veseli prezanton kapacatitet e Kosovës për investitorët e Emirateve të Bashkuara Arabe

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është pritur në Dubai nga ministri i Ekonomisë, Sultan Bin Saed Al Mansouri, me të cilin kanë diskutuar për bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve....

17 April, 2017Lexo më shumë

Të martën nisin punimet për zgjerimin e rrugës Prishtinë-Veternik, rruga bëhet me 8 korsi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa së bashku me ministrin e Infrastrukturës, Lutfi Zharku të martën do të inaugurojnë fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës Prishtinë – Veternik, e cila do të jetë rruga e parë në Kosovë me 4 korsi në një drejtim, pra 8 korsi në të dy drejtimet....

15 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa: Kodi +383 është në funksion

Kryeshefi ekzekutiv i Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa, në një ligjëratë para studentëve të kolegjit “ISPE” ka thënë që sektori publik është shumë më pak atraktiv se sa sektori privat....

15 April, 2017Lexo më shumë

Turizmi pret kryerjen e punëve tjera në Deçan

Në Komunën e Deçanit prioritet vazhdon të jetë përmirësimi i infrastrukturës, ndërsa turizmi mbetet në plan të dytë....

15 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa: Përmes këtij trendi të zhvillimit ekonomik do t’i zgjidhim të gjitha sfidat tjera

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në kuadër të takimeve konsultuese me bizneset kosovare, ka mbajtur sot një takim me përfaqësues të dhjetëra bizneseve të rajonit të Prizrenit....

14 April, 2017Lexo më shumë

Hapet fabrika e këpucëve në Drenas

Shefi i Kabinetit të Kryetarit të Drenasit, Gani Sylaj me bashkëpunëtor, morën pjesë në prerjen e shiritit për hapjen e fabrikës së këpucave “GO LONG” (experience the pride of walk) në Drenas....

14 April, 2017Lexo më shumë

Kryetari i Unionit i bizneseve shqiptaro-gjermane po zhvillon takime në Kosovë (Foto)

Në vargun e aktiviteteve që kryetari Nazmi Viqa dhe anëtari i kryesisë, Bekim Brestovci nga Unioni  i bizneseve shqiptaro-gjermane kanë patur gjatë vizitës në Kosovë, ata janë pritur në Ministrinë e Diasporës nga ministri Valon Murati....

14 April, 2017Lexo më shumë

ASK: Në vitin e kaluar, shkalla e papunësisë në Kosovë 28.7%

Shkalla e papunësisë në Kosovë është 28.7%....

14 April, 2017Lexo më shumë

813 biznese kundërshtojnë fiskalizimin e ri

813 biznese kosovare i janë drejtuar Ministrit të Financave Avdullah Hoti dhe drejtorit të ATK-së Sakip Imeri, me një letër ku ato kundërshtojnë fiskalizimin e ri i cili parashihet në pakon e re fiskale. Me fiskalizimin e ri ato detyrohen të heqin arkat fiskale dhe të blejnë pajisje të reja fiskale....

14 April, 2017Lexo më shumë

Senatori viziton Manastirin e Graçanicës (Foto)

Senatori Amerikan, John McCain pas takimit me Presidentin Hashim Thaçi, ka vizituar edhe Manastirin në Graçanicë....

14 April, 2017Lexo më shumë

Mbi 3 milionë euro vetëm për dreka zyrtare

Pavarësisht deklaratave politike të krerëve të shtetit se do të ketë kursime të buxhetit për shpenzimeve, mania e shpenzimeve për mëditje, akomodim, dreka nuk ndalet....

14 April, 2017Lexo më shumë

Dallaveret bllokojnë tenderin 10 milionësh për spitalin e Ferizajt

Kur gjithçka dukej të kishte përfunduar dhe Ferizaj do të bëhej me spital, janë ngritur dyshime të reja për dallavere të Ministrisë së Shëndetësisë me tender....

14 April, 2017Lexo më shumë

Tarifat e reja shtrenjtojnë energjinë elektrike

Zbatimi i tarifave të reja të energjisë elektrike, ka ngritur çmimin e rrymës për një numër të madh të konsumatorëve, thonë përfaqësues të shoqërisë civile, përderisa autoritetet thonë se çmimet e strukturës se re paraqesin çmime mesatare të tarifave të nivelit të vitit 2016....

14 April, 2017Lexo më shumë

Shpallet kompania fituese për ‘Borea’, do t’ia sjellë Pejës 240 mijë turistë në vit

Tri javë pas përzgjedhjes së tre kompanive për t’i dorëzuar ofertat e tyre, sot është shpallur edhe kompania fituese e cila do ta ndërtoj Qendrën Turistike “Borea”. Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, ka konfirmuar se konsorciumi italiano – slloven ‘Leitner AG SPA & FILAV SA’, është shpallur fitues....

13 April, 2017Lexo më shumë

Ministri Shala i shprehë nevojën për përkrahje të ujërave të zeza ambasadorit hungarez

Ministri Ferat Shala priti ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz, të cilin e falënderoi në emër të MMPH-së për përkrahjen e deri tanishme dhënë nga shteti hungarez, po ashtu Shala e njoftoi me prioritetet dhe me reformat e brendshme që po bahen në këtë Ministri, veçanërisht në sektorin e ujërave, përfshirë Legjislacionin dhe Strategjinë e ujërave....

13 April, 2017Lexo më shumë

Agrobizneset vendore po fuqizohen me mbështetjen e MBPZHR-së

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi priti sot në një takim përfaqësuesit e Odës Afariste të Kosovës, të cilët i ka njoftuar me zhvillimet e përgjithshme në sektorin e bujqësisë, veçanërisht në sektorin e prodhimit dhe përpunimit, si dhe me programet mbështetëse të ministrisë për agrobiznese për vitin 2017....

13 April, 2017Lexo më shumë

Kuçi: S’ka Union të përbashkët Doganor të Ballkanit pa e njohur Serbia Kosovën

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi ka thënë se ideja e themelimit të një Unioni Doganor të përbashkët në Ballkan nuk mund të bëhet realitet përderisa Serbia nuk e njeh Kosovën....

13 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa: S’do të ketë kategorizim të pagës minimale, mbetet 170 euro

Implementimi i Marrëveshjes kolektive dhe i ligjeve, sidomos në sektorin privat, përvoja e punës për vitet 90–ta, si dhe eliminimi i kategorizimit të pagës minimale, ishin disa nga temat që u diskutuan në një takim të mërkurën mes kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe përfaqësuesve të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) dhe atyre të sindikatave të veçanta në kuadër të BSPK-së....

12 April, 2017Lexo më shumë

Komunat vjelin mbi 3 milionë euro nga taksat për vetura

Një taksë komunale, me të cilën qytetarët kushtëzohen për të regjistruar veturat e tyre, që për vite të tëra ka grumbulluar shuma parash në komuna, është cilësuar nga Avokati i Popullit si shkelje e të drejtave të njeriut, duke kërkuar nga institucionet e vendit heqjen e saj....

12 April, 2017Lexo më shumë

IPKO e vazhdon suksesshëm rritjen në tregun kosovar

Për të gjashtin vit me radhë, IPKO e vazhdon rritjen në telefoninë mobile, ndërsa në TV digjital dhe internet arrin rritje dyshifrore përgjatë vitit 2016...

12 April, 2017Lexo më shumë

AKP e brengosur nga uzurpimet e aseteve

Ekrem Hajdari drejtor ekzekutiv  i AKP-së, ka raportuar para komisionit  për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri. ...

12 April, 2017Lexo më shumë

Edhe 20 uzurpatorë do të largohen nga pronat e uzurpuara

Drejtori i Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP), Ekrem Hajdari, ka konfirmuar për gazetën “Zëri” se deri në fund të javës edhe 20 uzurpatorë do të largohen nga ndërmarrjet shoqërore, të cilat janë të uzurpuara prej përfundimit të luftës e deri më tash...

12 April, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush
  • Play iStunt 2
  • Play Pro Kicker Frenzy