KS-OKB dënon përdorimin e forcës ekstreme nga ushtria e Mianmarit – Lajmi.net
KS-OKB dënon përdorimin e forcës ekstreme nga ushtria e Mianmarit
Autori: Lajmi.net BotaLajme 7:45, 14 September 2017
KS-OKB është mbledhur në një seancë me dyer të mbyllura për të diskutuar ngjarjet e dhunshme kundër muslimanëve të Arakanit në Mianmar

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për herë të parë në 9 vite duke u dakorduar mbi një deklaratë të përbashkët për çështjen e Mianmarit, ka njoftuar se është thellësisht i shqetësuar për përdorimin e forcës së tepruar nga ushtria e Mianmarit kundër muslimanëve të Arakanit dhe se dhuna në Arakan duhet të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur, raporton Anadolu Agency (AA).

KS-OKB është mbledhur në një seancë me dyer të mbyllura për të diskutuar ngjarjet e dhunshme kundër muslimanëve të Arakanit në Mianmar.

Tekeda Alemu, përfaqësuesi i përhershëm i Etiopisë në OKB i cili kryeson presidencën e radhës të KS-OKB-së për periudhën e muajit shtator, ka bërë disa deklarata për gazetarët pas takimit në këshill.

“KS-OKB është i shqetësuar për përdorimin e forcës ekstreme nga forcat e sigurisë kundër civilëve dhe dënon sulmet ndaj civilëve. Këshilli ka bërë thirrje që të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur dhuna në Arakan, të ulen tensionet dhe të mbrohen civilët”, është shprehur Alemu.

Deklarata e parë e KS-OKB-së në 9 vite

Duke vënë në dukje se KS-OKB ka mirëpritur faktin që Bangladeshi ka hapur dyert për muslimanët e Arakanit, Takeda Alemu, i ka bërë thirrje qeverisë së Mianmarit për bashkëpunim me OKB-në dhe institucionet e tjera të ndihmave për çështjen e sigurimit të ndihmave humanitare.

Ndërsa përfaqësuesi i Përhershëm i Britanisë në OKB, Matthew Rycroft është shprehur se “KS-OKB për herë të parë në 9 vite është dakorduar mbi një marrëveshje të përbashkët në çështjen e Mianmarit.”

Sipas të dhënave të Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët, ka arritur në 370 mijë numri i muslimanëve të Arakanit që janë strehuar në Bangladesh, pasi janë larguar nga ngjarjet e dhunshme.

Në sulmet e ndërmarra që nga 25 gushti e deri tani kundër muslimanëve të Arakanit nga ushtria e Mianmarit me arsyetimin për “luftë kundër militantëve të armatosur”, kanë humbur jetën një numër i madh njerëzish.

Numri i saktë i viktimave ende nuk mund të verifikohet, për arsye se qeveria e Mianmarit nuk lejon hyrjen e organizatave ndërkombëtare. Organizatat e shoqërisë civile në Arakan bëjnë të ditur se numri i civilëve që kanë humbur jetën ka kaluar mbi një mijë, ndërsa disa të tjera pohojnë se bilanci është disa mijëra.

Në sulme janë djegur mbi 150 fshatra nga ushtria dhe nacionalistët budistë. Dhjetëra mijëra muslimanë të Arakanit përpiqen ende të largohen nga rajoni për shkak të mungesës së sigurisë për jetën. Civilët e larguar nga Mianmari kalojnë në Bangladesh nëpërmjet rrugëve në rajonet malore, lumit Naf ose nëpërmjet rrugës detare.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO