Kjo sëmundje mund t’u shkaktojë vdekjen, nëse nuk hani peshk – Lajmi.net
Kjo sëmundje mund t’u shkaktojë vdekjen, nëse nuk hani peshk
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 0:36, 12 September 2017
Ja çfarë i ndodh organizmit kur nuk hani mish peshku!

Studiuesit në Britani të Madhe tërheqin vërejtjen që njerëzit të cilët nuk hanë mjaft shpesh mish peshku rrezikohen nga sëmundje serioze.

Sa shpesh duhet patjetër të hani mish peshku?

Është e nevojshme së paku dy herë në javë të hamë peshk, së paku një racion të jetë peshk deti, i pasur me vaj peshku, si p.sh. salmon dhe ton.

Peshku është i pasur me vitamina dhe minerale dhe ndihmon në shkrirjen e yndyrave në organizëm.

Nëse nuk merrni mjaft omega 3 të thartirave yndyrore të cilat i përmban peshku, rrezikoni sëmundjen e zemrës dhe sëmundjen e trurit.

Gjithashtu është treguar që, nëse nga ushqimi eliminoni mishin e peshkut dhe hani vetëm mish të kuq, rrezikoheni edhe më shumë nga tumoret, sesa ata të cilët hanë së paku dy herë në javë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO