Ja ku kishin komunikuar terroristët para sulmit në Stockholm (Foto) – Lajmi.net
Ja ku kishin komunikuar terroristët para sulmit në Stockholm (Foto)
Autori: Lajmi.net BotaFunLajmeRrjetet Sociale 13:50, 10 April 2017
Njeriu i dyshuar për sulmin me kamion në Stokholm ka biseduar me mbështetësit e ISIS para dhe pas sulmit, në Whatsapp, duke u lëvduar me një mesazh përmes deklaratës "E drejtuar mbi dhjetë njerëz."

Rakhmat Akilov, një azil kërkues nga Uzbekistani, kishte qenë në kontakt me një ekstremist të vetë quajtur Abu Fatyma, nëpërmjet shërbimit të mesazheve në WhatsApp, njofton gazeta suedeze Expressen, transmeton lajmi.net

Sipas mesazheve të publikuara nga Expressen, Akilov i kishte thënë Fatymas se po përpiqej ta ndërtojë një bombë. “Si mund të bëj eksploziv? Nesër dua të gjej një makinë dhe ta drejtoj tek turma” është thënë të ketë shkruar ai.

“Mos të humbim kohë kot” ishte përgjigjur Fatyma.

Pas rrëmbimit të kamionit, Akilov thuhet se e ka shtyrë atë me shpejtësi të madhe dhe e ka përplasur në dyqanin Ahlens, duke vrarë katër persona dhe duke plagosur 15 të tjerë. /Lajmi.net/

Police cordon off the truck which crashed into the Ahlens department storeSmoke rising from the scene of the attack on Friday afternoonPolice work at the scene in to the night after a truck slammed into a crowd

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO