Gjergj Dedaj ndryshon mendje, Turqinë tash e quan shtet mik të Kosovës – Lajmi.net
Gjergj Dedaj ndryshon mendje, Turqinë tash e quan shtet mik të Kosovës
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 15:41, 8 August 2018
Ambasadori i ardhshëm i Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj, siç duke ka ndryshuar qëndrim për shtetin e Turqisë.

Para disa ditësh, i njëjti Turqinë e krahasonte me gjenocidin serb të kryer në Kosovë.

E në një postim të sotëm në Facebook, Dedaj ka shkruajtur se Turqia është shtet mike, e cila ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe sipas tij është partner strategjik i Kosovës, transmeton lajmi.net.

Dedaj, që pas qëndrimeve të tij u kritikua ashpër nga komuniteti turk në Kosovë, në statusin e tij po ashtu ka shkruar se edhe Serbia e sotme është një shtet fqinj me të cilin duhet të tejkalojmë të kaluarën dhe të këmi njohje.

Ky është postimi i plotë i Dedajt në Facebook:

“Ne Shkup do te jam ambasador, perfaqesues i Republikes se Kosoves, i te gjitha komuniteteve pa dallim etnie, gjuhe, religjioni dhe ideologjie politike. Turqia eshte shtet mike e cila ka njohur pavaresine e Kosoves dhe eshte partner strategjik i Republikes se Kosoves, kurse Serbia e sotme, eshte shtet fqinj,me te cilen duhet ta tejkalojme te kaluaren dhe te kemi njohje, bashkepunim reciprok fqinjesore dhe raporte ndershteterore!”/Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO