Rrjetet Sociale – Lajmi.net

Aktuale

Kurrë mos komentoni “Amin” në Facebook, kjo është arsyeja

Çfarë ka të keqe të komentosh “Amin”? Asgjë, mund të thoni ju, por ka pasoja nëse komentoni kështu në Facebook....

30 April, 2018Lexo më shumë

E gjen familjen pas 40 vitesh përmes kanalit YouTube

Një indian i zhdukur për 40 vjet ka pasur një ribashkim emocional me familjen e tij pasi në një video të publikuar në YouTube kishte performuar për t’ia lehtësuar familjes së tij se ku ndodhej....

21 April, 2018Lexo më shumë

Pesë mënyrat negative se si ndikojnë rrjetet sociale në shëndetin mendor

Rritja e rrjeteve sociale ka bërë që popullsia globale të jetë më e lidhur se ç’ka qenë gjatë tërë historisë....

18 April, 2018Lexo më shumë

Këto aplikacione iu bëjnë të pasur

Të gjithë ne humbim orë të tëra të fokusuar në ekranet e telefonave tanë të ‘mençur’, e pse të mos fitojmë para derisa e shfrytëzojmë aq shumë këtë paisje?...

16 April, 2018Lexo më shumë

Facebook ka të dhënat tuaja edhe nëse nuk keni pasur asnjëherë llogari

Facebook mbledh të dhëna nga ata që nuk e përdorin rrjetin social....

16 April, 2018Lexo më shumë

Koha më e mirë për të publikuar në mediet sociale

Ju vazhdimisht postoni përmbajtje të mrekullueshme, kështu që është e natyrshme që dëshironi të shihet nga më shumë njerëz që është e mundur....

16 April, 2018Lexo më shumë

Instagram e bën opsionin e njëjtë si Facebooku

Instagram së shpejti do t’ju lejojë të shkarkoni të dhënat tuaja, ashtu si Facebook. ...

13 April, 2018Lexo më shumë

Zuckerberg: Facebook do të duhej të vërente më herët ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane

Themeluesi i Facebookut, Mark Zuckeberg, do të deklarojë para Kongresit amerikan se kompania e tij do të duhej të vërente ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara, është bërë e ditur përmes një transkripti të dëshmisë së tij të prezantuar më 9 prill....

10 April, 2018Lexo më shumë

Snapchat vjen me risi, provojeni tani!

Snapchat prezantoi një risi të re, përdoruesit mund të realizojnë video thirrje me 16 miq njëherazi....

3 April, 2018Lexo më shumë

Shkenca: Sekreti i lumturisë është përdorimi i internetit

Sekreti i lumturisë, në plot kuptimin e fjalës gjendet para fytyrës tuaj: sipas hulumtuesve, përdorimi i internetit në përditshmëri e rritë disponimin dhe lumturinë....

28 March, 2018Lexo më shumë

Si ndikojnë rrjetet sociale në atë që mendojmë?

“Ne i gjejmë votuesit tuaj dhe i nxisim ata të veprojnë”. Me këtë mburrej “Cambridge Analytica”, përpara se të shpërthente skandali që tregoi se, përpunimi i të dhënave të miliona përdoruesve të “Facebook”-ut mund të kthehej në mjet për luftë psikologjike....

27 March, 2018Lexo më shumë

Këtu mund të gjeni gjithçka që Facebook di për ju

Skandali më i fundit i zbuluar nga Cambridge Analytica në Londër, ka pushtuar mediat e botës. Sipas zbulimit, të dhënat personale të njerëzve në Facebook janë përdorur gjatë fushatës presidenciale të Donald Trump dhe referendumit të Brexit....

26 March, 2018Lexo më shumë

Llogaria në Instagram për ata që nuk arrijnë të hipin në tren (Video)

‘Missedyabus’ është llogaria në Isntagram, që iu është dedikuar atyre që në momentin e fundit, nuk mund të hipin në trena....

22 March, 2018Lexo më shumë

Skandali i cili po e trondit botën

Kompania Facebook i ka humbur rreth 37 miliardë dollarë pas skandalit të rrjedhjes së të dhënave personale të më shumë se 50 milionë përdoruesve....

21 March, 2018Lexo më shumë

Zbuloni kuptimin e vërtetë të ikonës me numër 100 në WhatsApp që askush s’e dinte

Shumë njerëz kanë tendencë të përdorin WhatsApp-in për të komunikuar me të dashurit e tyre, duke u thënë atyre se ku ndodhen në atë moment, duke e ditur vendndodhjen e tyre në kohë reale, duke dërguar dokumente, duke dërguar foto ose video, zanore etj....

21 March, 2018Lexo më shumë

Kërkohet fshirja e Facebook-ut: Ku po fshihet Zuckerbergu?

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, ka mbetur i heshtur për më shumë se 48 orë që kur Observeri  zbuloi mbledhjen e të dhënave personale të 50 milionë përdoruesve megjithëse kompania e tij po goditet rëndë nga thirrjet për hetime, që çuan në rënie të ndjeshme të aksioneve, dhe në një kampanjë mediatike sociale për të fshirë Facebook-un: #DeleteFacebook....

20 March, 2018Lexo më shumë

Mesazhi i gabuar në WhatsApp ua ndryshoi jetën përgjithmonë

Një çift ka treguar se si një mesazh i dërguar në numër të gabuar në WhatsApp, ndryshoi jetën e të dyve....

20 March, 2018Lexo më shumë

YouTube paralajmëron shërbimin e ri me pagesë për muzikë

Udhëheqësi Global i Muzikës në YouTube, Lyor Cohen, ka dhënë disa detaje mbi shërbimin e ardhshëm të abonimit të muzikës Premium....

19 March, 2018Lexo më shumë

Kjo është fotografia e parë që është postuar në Instagram

Disa vite më parë, bashkë-themeluesi dhe CEO i Instagram, Kevin Systrom realizoi një foto të qenit të tij. Kjo ishte foto e parë që ishte bërë në instagram. ...

18 March, 2018Lexo më shumë

Facebook u mbyll faqen ekstremistëve britanikë

Kur bëhet fjalë për respektimin e kushteve të përdorimit, Facebook është i ashpër dhe nuk toleron shkeljen e tyre....

15 March, 2018Lexo më shumë

Facebook kërcënon, do dilni nga loja në qoftë se nuk zbatoni këto rregulla

Mund të mos e keni menduar, por Facebook na ka kërcënuar. Facebook në mënyrë që rë rrisë fitimet ka bërë disa ndryshime me algoritmat. Kjo sjell ulje të fitime për kompanitë që operojnë si biznese ne Facebook....

13 March, 2018Lexo më shumë

Qyteti që ka ndaluar përdorimin e rrjeteve sociale

Qeveria e qytetit të Sri Lanka në Azinë Jugore ka vendosur mbylljen e rrjeteve sociale si Facebook, WhatsApp, Instagram dhe Viber, si një përpjekje për të shuar grindjet etnike në vend....

11 March, 2018Lexo më shumë

Lajmet e rrejshme në Twitter përhapen 70 për qind më shpejt se e vërteta

Lajmet e rrejshme në Twitter përhapen  më shpejt dhe më larg se sa e vërteta, ndërsa këtë mosbalancim në masë të madhe e krijojnë njerëzit se sa të ashtuquajturat bote,  programet kompjuterike për komunikim të serviseve të internetit....

9 March, 2018Lexo më shumë

Microsoft lanson një version të skype për pajisjet e rangut të ulët

Microsoft lansoi një version të përditësuar të Skype në Android i përshtatur për të funksionuar në pajisjet e vjetra dhe ofruar cilësi video dhe audio më të mirë....

6 March, 2018Lexo më shumë

“Selfie” rrisin hundën

Nëse ju doni të bëni një selfie të bukur, ju duhet të keni kujdes në disa gjëra. Një nga gjërat që duhet të shqetësoheni, është pikërisht hunda juaj, që mos të dalë më e madhe....

6 March, 2018Lexo më shumë

Shpenzimi i tepërt i kohës në rrjete sociale shkakton xhelozi dhe vetmi

Rezultatet e një anketimi nga psikologët amerikanë tregojnë se rrjetet sociale si Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Snapchat dhe Tumblr i bëjnë njerëzit të ndihen të vetmuar e të izoluar....

1 March, 2018Lexo më shumë

Prezantimi i fytyrës në facebook tani me më shumë funksione

Facebook ka shtuar më shumë mënyra për përdorim të njohjes së fytyrës, shkruan lajmi.net...

27 February, 2018Lexo më shumë

Ky është truku që zbulon çdo sekret në Instagram

Të gjithë jemi kureshtarë të dimë se kush po na bën “unfollow” dhe “block” në rrjetet tona sociale – e veçanërisht në Instagram....

26 February, 2018Lexo më shumë

Si të ndryshoni gjuhën në Windows 7?

Opsioni për ndryshimin e gjuhës mund të mos jetë i shfaqur në ekranin e kompjuterit tuaj....

24 February, 2018Lexo më shumë

Kujdes nga vajzat e panjohura dhe joshëse nga Facebook!

Mashtrimet në internet janë shndërruar në format më të shpeshta, ku për një kohë të gjatë shumë persona nga mbarë bota kanë ra pre e mashtruesve nga Afrika, e kryesit nga Nigeria....

23 February, 2018Lexo më shumë

Snapchat së shpejti edhe me GIF nga Giphy

Snapchat ka njoftuar se ishte duke bashkëpunuar me Giphy për të siguruar GIFs të për të zbukuruar storjet dhe Snaps që përdoruesit dërgojnë tek miqtë ose postojnç në Public Stories. ...

22 February, 2018Lexo më shumë

Kosovarët në listën e të parëve në botë për përdorimin e internetit

Nga të dhënat e Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU), për vitin 2017 që lidhen me përdorimin e internetit nga pjesa e popullsisë, del se islandezët janë të parët në botë me 98 për qind, ndërsa të fundit në listë prej 20 vendeve janë indonezianët me 25 për qind....

21 February, 2018Lexo më shumë

Islandezët të parët në përdorimin e internetit

Nga të dhënat e Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU), për vitin 2017 që lidhen me përdorimin e internetit nga pjesa e popullsisë, del se islandezët janë të parët në botë me 98 për qind, ndërsa të fundit në listë prej 20 vendeve janë indonezianët me 25 për qind....

21 February, 2018Lexo më shumë

Si ta ndryshoni stilin e shkrimit në Whatsapp

Versioni i fundit i WhatsApp i lëshuar në App Store, në përshkrimin e tij shkruan vetëm BugFixes, është zbuluar një risi e vogël....

16 February, 2018Lexo më shumë

Snapchat ka filtra të fshehura! Kështu mund t’i gjeni ato

Filtrat e e Snapchat janë një nga tiparet më argëtuese të aplikacionit. Të gjithë e kemi bërë hotdogun e famshëm të Snapchat të kërcejë mbi kokën e dikujt, apo edhe Bitmojin tonë. Nëse ndonjëherë keni dashur që të kishte më shumë filtra, dëshira juaj u bë realitet. Tashmë jo vetëm hotdogun; mund të bëni të kërcejë sipër kokës së dikujt edhe Drake nën tingujt e Hotline Bling....

9 February, 2018Lexo më shumë

Kujdes kur bëni screen shot në Instagram, tani gjërat kanë ndryshuar

Duket se tashmë opsioni i preferuar i të gjithëve do t’ju fusë në telashe....

30 January, 2018Lexo më shumë

Instagram, tani GIF dhe për Stories

Instagram vazhdon të pasurohet me funksionalitet të reja për të stimuluar kreativitetin e përdoruesve të saj....

27 January, 2018Lexo më shumë

Sa i rëndësishëm është feminzmi në vitin 2018? Tregojnë këto llogari në Instagram

Nuk është befasi që fjala e vitit 2017 ka qenë pikërisht feminizmi. ...

22 January, 2018Lexo më shumë

Të rinjtë nën trysninë e madhe të rrjeteve sociale (Video)

Ndonëse e pranojnë se kalojnë shumë kohë në rrjete sociale, të rinjtë nuk mendojnë se janë nën trysninë e këtyre rrjeteve....

21 January, 2018Lexo më shumë

A po i mashtron Zara konsumatorët në Instagram?

Një lajm i rremë është shpërndarë mbrëmë nëpër rrjete sociale. Marka e njohur e veshmbathjeve “Zara” në këtë rast “Zara zyrtare Kosovë” ka shpërndarë një njoftim në instagram se 50 mijë ndjekësit e parë do të përfitojnë veshëmbathje në vlerë prej 100 eurosh nga kjo markë e njohur....

20 January, 2018Lexo më shumë

Instagram tregon kur jeni ‘online’

Fotot dhe videot tuaja mund t'i shpërndani në çdo kohë, por 'Activity status' lejon të gjithë miqtë dhe ndjekësit tuaj të shohin se kur keni qenë së fundmi online, njejtë sikurse Facebook Messenger....

19 January, 2018Lexo më shumë

Whatsapp integron një funksion të ri për video nga YouTube

WhatsApp për iOS ka integruar një funksion të ri për sa i përket videove të YouTube....

19 January, 2018Lexo më shumë

Sa kushton dashuria? Shesin gratë për 10,000 dollarë (Video)

Dashuria është ndjenja më e madhe që përjeton njeriu, por jo gjithmonë lidhjet janë të mbushura me dashuri....

16 January, 2018Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bike Rivals
  • Play Bubble Trouble