Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Këto janë fotot më të fuqishme që janë bërë ndonjëherë

Secila prej këtyre fotove shpreh domethënie shumë të fuqishme, shkruan lajmi.net...

19 April, 2017Lexo më shumë

Vajza që këndon si mashkull (Video)

Në Thailands got talent ka performuar një vajzë me dy zëra, vokali mashkullor dhe femëror dhe me të vërtetë e ka shokuar jurinë dhe publikun, transmeton lajmi.net...

19 April, 2017Lexo më shumë

Seriali më makabër në botë që po thyen rekorde (Video)

Seriali “13 Reasons why”, është seriali më i neveritshëm që ju keni parë ndonjëherë. Në këtë seri adoleshentja Hana Bejker tregon arsyen pse ajo bëri vetëvrasje dhe atë duke incizuar vetën në 13 kaseta....

18 April, 2017Lexo më shumë

Elena Lucrezia Peshkopia, e para femër në botë që ka marrë doktoraturë në Filozofi nga David Boseta

E para femër në botë që ka marrë doktoraturën në Filozofi ishte shqiptarja e famshme Elena Lucrezia Peshkopia....

16 April, 2017Lexo më shumë

Nuk e tregon emrin e tij, çmendet juria (Video)

Vitaly Voronko kaloi në skenën e Britain's Got Talent, për të performuar me muzikë, shkruan lajmi.net...

16 April, 2017Lexo më shumë

Tre shqiptarë në “Fast and Furious”

Data 13 prill mund të mos jetë një numër me fat për shumicën e atyre që besojnë në bestytni, ndërsa për aktorët e “Fast and Furious” duket të jetë një datë suksesi....

15 April, 2017Lexo më shumë

Filloi gabim, çfarë ndodh më pas do të ju mahnitë (Video)

Kjo vajzë provoi veten në audicionin e Britain's Got Talent për të shprehur talentin e saj në këndim, shkruan lajmi.net...

15 April, 2017Lexo më shumë

Këto janë performancat më të shikuara të të gjitha kohërave në Got Talent (Video)

Studentë, valltarë, pleq, fëmijë kanë mahnitur me perfomancat e tyre publikun dhe jurinë e Britain's Got Talent për vite me radhë, shkruan lajmi.net...

15 April, 2017Lexo më shumë

Fillojnë xhirimet e filmit të shkurtër ‘Një Muaj’

Kanë filluar xhirimet e filmit të metrazhit të shkurtër ‘Një Muaj’ me skenar dhe regji nga Zgjim Terziqi dhe producent Agon Syla, të cilat do të zgjasin deri më 3 maj 2017....

14 April, 2017Lexo më shumë

Kjo violë kushton 45 milionë dollar (Video)

Të luash në një instrument kaq të shtrenjtë, patjetër që duhet të jesh profesionst, apo jo?...

13 April, 2017Lexo më shumë

Përvoja e një studentjeje polake që studion njëkohësisht gjuhën shqipe dhe serbe

Shumë herë kemi dëgjuar se studentë nga Kosova dhe vendet e rajonit shkojnë të studiojnë në vende të ndryshme evropiane. Edhe pse nuk ndodhë shpesh e e kundërta, studentë nga vende të ndryshme (qoftë edhe për një semester) të zgjedhin të ndjekin studimet në Universitetin e Kosovës. Ngjajshëm ka vepruar edhe Aleksandra, e cila ka ardhur nga Polonia për të ndjekur një semester në Universitetin e Prishtinës....

12 April, 2017Lexo më shumë

Katër vjeçarja që thyen rekord për të luajtur piano (Video)

Kjo vajzë ka vetëm katër vjet, mirëpo aftësia e saj është marramendëse, shkruan lajmi.net...

12 April, 2017Lexo më shumë

80 vjeçarja shokon të pranishmit me ‘Salsa’, shkon në finale të ‘Britain’s Got Talent’ (Video)

"Nëse doni të arrini diçka, ju mund ta arrini atë," kjo është moto e çiftit që ka mahnitur jurinë dhe publikun e Britain's Got Talent....

12 April, 2017Lexo më shumë

Edi Shukriu laureate e çmimit për trashëgimi kulturore “DeaDardanicae”

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka themeluar çmimet për trashëgimi kulturore, dhe nëpërmjet tyre, synon të përkrah personalitet që kontribuojnë në ruajtjen, studimin dhe promovimin e trashëgimisë kulturore të Kosovës....

12 April, 2017Lexo më shumë

Bajram Muharremi promovon librin e tij të dytë ‘Vullkan i fjetur’

Shkrimtari Bajram Muharremi ka promovuar librin e tij të dytë që quhet ‘Vullkan i fjetur’....

11 April, 2017Lexo më shumë

Teatri “Neumarkt” nga Cyrihu vjen me një shfaqje në Prishtinë

Për herë të parë teatri profesional “Neumarkt” nga Cyrihu prezanton një shfaqje në Kosovë. Bëhet fjalë për shfaqjen “Ndërtimi” të Franc Kafkës....

11 April, 2017Lexo më shumë

Kjo është puna perfekte për muzikantin (Video)

Muzika është një ndër gjërat që depërton në shpirtin tuaj....

4 April, 2017Lexo më shumë

Performancat më inspiruese në The Voice (Video)

The voice ka përcjellur gjithmonë njerëz me zë të mrekullueshëm, shkruan lajmi.net...

2 April, 2017Lexo më shumë

Avioni dhe treni bibliotekë ngjallin interes të lartë (Foto)

Ndërsa fëmijët përmes këtyre ambienteve kanë mundësi të jenë në një tjetër ambient të këndshëm për të lexuar dhe studiuar, fëmijët që vijnë këtu kanë mundësi të luajnë me lodrat e pranishme në këto ambiente....

1 April, 2017Lexo më shumë

Këta janë popujt që lexojnë më së shumti

Sipas një sondazhi online të realizuar nga GFK – një kompani gjermane e marketingut, populli kinez lexon më së shumti libra në vit....

31 March, 2017Lexo më shumë

Dylan pranon çmimin Nobel pas 5 muajsh

Pas 5 muajsh kantautori, Bob Dylan e ka pranuar çmimin Nobel për letërsinë....

30 March, 2017Lexo më shumë

Gjuha shqipe tani zyrtare në: Podgoricë, Ulqin, Tivar, Plavë, Rozhajë dhe Tuz

Sipas autoriteteve malazeze gjuha shqipe përveç në Ulqin, Tuz dhe Plavë me ligjin e ri zyrtarizohet tani edhe në Rozhajë, Podgoricë dhe Tivar. Kjo përbën një hap të madh në drejtim të avansimit të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi. ...

29 March, 2017Lexo më shumë

Do të mendoni se këto pemë janë të pikturuara, por… (Foto/Video)

Kjo pamje është në parkun e Namibisë dhe nuk është thjesht një grup pemësh. Pemët janë të zeza dhe janë të vdekura....

29 March, 2017Lexo më shumë

Bob Dylan, në këtë fundjavë do të pranojë çmimin Nobel për Letërsi

Bob Dylan , përpos që kishte befasuar shumë adhurues të letërsisë, ai më pas bëri bujë edhe me mosparaqitjen e tij për këtë çmim, duke mos marrë pjesë në ceremoninë kryesore të Nobel, pos dërgimit të një letre ku u pat lexuar në këtë ceremoni, shkruan KultPlus. ...

29 March, 2017Lexo më shumë

Ismail Kadare, laureat i Çmimit Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, sot, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar "Letërsia Shqipe" t’i jepet shkrimtarit Ismail Kadare, për kontributin e madh dhënë letërsisë shqipe dhe asaj botërore....

29 March, 2017Lexo më shumë

92 vjet nga vdekja e Bajram Currit

Shkaqet që e çuan Bajram Currin në përfundimin tragjik janë të evidentuara në dokumentet arkivore të shtetit shqiptar, një pjesë e të cilave, për arsye të ndryshme, akoma nuk janë bërë publike. ...

29 March, 2017Lexo më shumë

Varri i lashtë i Egjiptit hapet për herë të parë në 4000 vjet, shokohen arkeologët (Foto)

Një varr i lashtë është hapur për herë të parë në gati 4.000 vjet, duke zbuluar thesare të pabesueshme, raporton “Daily Star”. Shkencëtarët vendosëm të hapnin varrin e nëndheshëm në brigjet e lumit Nil në Asëan të Egjiptit për restaurim,...

28 March, 2017Lexo më shumë

PriFest nuk do të mbahet në muajin prill

PriFest poashtu ka njoftuar se ky edicion do të mbahet në objektin e TKK-së, pikërisht në institucionin ku edhe e ka nis rrugëtimin, shkruan KultPlus. ...

28 March, 2017Lexo më shumë

700 spektatorë i aplaudojnë violinistes Ervis Gega, e kthejnë tri herë në skenë

Rreth 700 spektatorë në Bad Neunahr të entuziazmuar në kulm kanë dhuruar duartrokitje të gjatë për krijimin dhe për interpretuesit, në veçanti për violinisten Ervis Gega...

28 March, 2017Lexo më shumë

Berlin, vidhet nga muzeu monedha e arit 100 kg

Monedha e artë, me peshë 100 kilogramë, e cila vlen miliona dollarë, që është në Librin Guinness të rekordeve botërore, është vjedhur nga hajnat në Muzeun “Bode” në Berlin, njoftoi sot policia....

28 March, 2017Lexo më shumë

Aktorët e TKK-së kërkojnë rritjen e pagës bazë, në të kundërtën paralajmërojnë bllokim të repertorit

Aktorët rezident të TKK-së në Ditën Botërore të Teatrit kanë kërkuar që të shqyrtohen kërkesat e tyre, duke përfshirë edhe rritjen e pagës bazë, në këtë kundërtën, ata kanë paralajmëruar bllokimin e gjithë repertorit të TKK-së. Ata kanë lënë hapësirë për plotësimin e kërkesave të tyre për disa javë, shkruan KultPlus. ...

27 March, 2017Lexo më shumë

Rama njofton rihapjen e Parkut Arkeologjik të Apollonisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka filluar këtë javë me një lajm të mirë....

27 March, 2017Lexo më shumë

Sot është Dita Botërore e Teatrit

Me shfaqje dhe mesazhe artistike të ndryshme, sot shënohet në gjithë botën Dita Botërore e Teatrit....

27 March, 2017Lexo më shumë

Kosova e Shqipëria në Panairin e Librit në Leipzig

Autorët përfaqësues të Shqipërisë këtë vit janë: Ridvan Dibra (Shqipëri), Elona Çuliq (Shqipëri), Elvira Dones (Shqipëri-Zvicër) dhe Shpëtim Selmani (Kosovë)...

25 March, 2017Lexo më shumë

Richard Gere, përgjatë vizitës në kampin e refugjatëve të Kosovës në Maqedoni (Foto)

Një nga të famshmit që ka vizituar refugjatët e Kosovës ishte edhe aktori i madh botëror Richard Gere, i cili kishte ardhur ti japë kurajë këtyre familjeve të shumta me gra e fëmijë, shkruan KultPlus. ...

24 March, 2017Lexo më shumë

Kënga e famshme e James Blunt për luftën e Kosovës (VIDEO)

Këngëtari i njohur James Blunt ishte pjesë e KFOR-it në Kosovë, vuajtjet, maltretimet, lotët e shpresat e popullit shqiptar e kanë frymëzuar artistin për të sjellë këngë të cilat dëgjohen edhe sot, shkruan KultPlus. ...

24 March, 2017Lexo më shumë

Harmonia fetare në Shqipëri sipas Mitologjisë skenderbeiane

Mitologjia skënderiane e studiuesit Dhosi Liperi pasqyron një epokë historike të gjatë. Mishëron gjithashtu dhe përpjekjet e pandërprera të shqiptarëve për liri. Pajton elementet fetare heterogjene dhe armiqësore të tyre dhe shfaqet kështu si pioniere e bashkimit kombëtar....

23 March, 2017Lexo më shumë

Hoti takon Bömer, e falënderon për kontributin që i dha Kosovës për t’u anëtarësuar në UNESCO

Me fillimin e pranverës, në "Shtëpinë e Literaturës" në Berlin, u promovuan autorë të Evropës Jugperëndimore....

23 March, 2017Lexo më shumë

Kënga e njohur “All I want for Christmas is you” do të bëhet film (Foto)

Mësohet se ky film do të vijë nga “Universal Studios Home Entertainment” dhe do të shfaqet në kinema fundvitin e ardhshëm. ...

23 March, 2017Lexo më shumë

Beatbox dhe flautë, shikoni performancën e këtij djaloshi (Video)

Zëri juaj të shndërrohet në bass, përderisa flauta luan sipas qëllimit tuaj, del performancë e mrekullueshme, apo jo?...

22 March, 2017Lexo më shumë

Shtëpia e modës Hermes shënon fitim rekord mbi 1 miliard euro

Profiti i shtëpisë franceze të modës Hermes, e njohur për nga galanteria dhe rrobat e shtrenjta, ka arritur një sukses të paparë....

22 March, 2017Lexo më shumë

Pesë grupet më të mira të vallëzimit në botë (Video)

Master Boy TV ka përmbledhur storien me pesë grupet më të mira të vallëzimit në botë, shkruan lajmi.net...

22 March, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Bike Rivals
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Supercar Showdown