Arte – Lajmi.net

Aktuale

Upss: Jo gjithmonë shkon si duan, ja reagimet e këngëtarëve kur ‘dështojnë’ në skenë (Video)

Momente të veçanta ‘dështimi’ kanë përjetuar secili prej këngëtarëve të famshëm në skenën botërore....

18 February, 2017Lexo më shumë

Komuna e Prishtinës me program të pasur kulturor në shënimin e përvjetorit të Pavarësisë së Kosovës

Ky program nis nga data 16 shkurt, në bibliotekën “Hivzi Sylejmani”, në ora 11:00, ku fillimisht do të bëhet Ceremonia e Pranim dorëzimit të Librave – donacion nga ASHAK, pas kësaj në program vazhdon me një këngë për fëmijë duke vazhduar tek Ars Albanica Shyqeri Nimani, Muhamer Ibrahimi dizajner i Flamurit, Karvani i Shkrimtarëve, Studio Mjellmat e deri tek grupi “Xixëllonjat” ku do t’i këndojnë këngët “Lulëkuqja” dhe “Pavarësia” me fillim nga ora 12:25....

15 February, 2017Lexo më shumë

Jep dorëheqje i gjithë stafi organizues i Eurovizionit

Festivali me i madh i muzikës ne Evropë, Eurovision, ka pësuar goditje te rëndë pasi 21 anëtaret e ekipit organizativ dhanë dorëheqje....

15 February, 2017Lexo më shumë

Prezantohen dy libra të rinj të autorëve shqiptarë të Austrisë

Krijuesit shqiptarë nga Austria sjellin para lexuesve dy vepra të reja: Antologjinë "Illyricum" dhe përmbledhjen "Malli i pashtershëm" nga Mair Istrefi...

15 February, 2017Lexo më shumë

Eqrem Bashës i ndahet çmimi “Azem Shkreli”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, pas vlerësimit të Jurisë Profesionale, ka nënshkruar vendimet për laureatët për vitin 2016, për Çmimin Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe Çmimet Vjetore për letërsi....

15 February, 2017Lexo më shumë

Ansambli ‘Shota’ me koncert festiv për ditën e Pavarësisë së Kosovës

Koncerti do të jetë shumë i pasur me këngë e valle dhe do të vijë nën udhëheqjen artistike të Ylber Asllanaj, shkruan KultPlus. ...

15 February, 2017Lexo më shumë

Grammys 2017, Adele rrëmben të gjitha çmimet – Lista e plotë (Video)

Ishte një luftë mes Adele dhe Beyonce, por Adele është fituesja bindëse. ...

13 February, 2017Lexo më shumë

Filmi i metrazhit të shkurtë “Home”, fiton në festivalin e filmit “BAFTA”

Filmi "Home" me produksion kosovaro-anglez, ka fituar në festivalin e filmit "BAFTA" si filmi më i mirë i metrazhit të shkurtë....

13 February, 2017Lexo më shumë

Ky është traileri i filmit ‘Home’ i cili fitoi sonte në BAFTA (Video)

Daniel Mulloy ka fituar edhe një BAFTA vite më parë, në vitin 2006, me filmin “Antonios Breakfast”....

12 February, 2017Lexo më shumë

Filmi kosovar ‘Home’ merr çmim në BAFTA

Ka ndodhur para pak minutave. Filmi kosovaro-anglez “Home” ka marrë çmimin për filmin më të mirë të shkurtër britanik....

12 February, 2017Lexo më shumë

U hap muzeu i Muhamedit a.s. në Shkup (Video)

Përmes një muzeu të lëvizshëm,u prezantua për herë të parë në Shkup jeta e Muhamedit Alejhi Selam, nën organizimin e forumit Rinor Islam. Projekti i docentit Esmir Haliloviq, është i pari në botë i cili është i lëvizshëm dhe që ka mundësi të dërgohet në të gjitha vendet, ndërsa deri më tani është vizituar nga 38 mijë vizitorë....

12 February, 2017Lexo më shumë

Para dhe pas, do të mahniteni nga efektet speciale në filmat (Foto)

Kur ne shohim një film në ditët e sotme, mahnitemi nga pamjet por shpesh harrojmë se një pjesë e madhe e skenave të tyre janë të punuar në kompjuter...

11 February, 2017Lexo më shumë

Artistët shqiptarë shpalosin punën e tyre në Gjermani

Artistë shqiptarë do të prezantojnë punën dhe talentin e tyre në Köln të Gjermanisë, shkruan KultPlus. ...

10 February, 2017Lexo më shumë

Ermal Meta fiton çmim në Festivalin e Sanremos

Kantautori shqiptar, Ermal Meta, fitoi çmimin “Cover 2017” në Festivalin e Muzikës Italiane “Sanremo 2017”....

10 February, 2017Lexo më shumë

Fati mizor i shkrimtares së parë shqiptare: Në 33 vjet izolim punoi si kafshë për një copë bukë

Ishte viti i ri. 1 janar 1977. Në një dhomë të varfër, në barakën e saj, në një skaj të mjerë të Shqipërisë, i denjë për një vend vuajtjeje internimi, Musine Kokalari është në prag të pensionit, e shkatërruar nga puna dërrmuese, e zhgënjyer nga realiteti ku ishte zhytur atdheu i saj, me plagë të pashlyera të dhimbjeve e humbjeve familjare, e izoluar dhe e rrethuar me spiunë e njerëz të Sigurimit, por me forcën dhe aftësinë për të ngritur përreth vetes botën e saj të përkorë me dritën e diturisë, kulturës dhe mësimeve të shkollës së saj, Rilindjes…...

10 February, 2017Lexo më shumë

QKK hapë thirrje për projektet kinematografike

Afati i fundit për depozitimin e projekteve do të jetë data 31 mars, shkruan KultPlus. ...

9 February, 2017Lexo më shumë

Miratohet rregullorja për kategorizimin e sporteve

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka nënshkruar rregulloren për kategorizimin e sporteve. Ky dokument normativ përcakton rregullat, kriteret dhe procedurat për kategorizimin e sporteve dhe sportistëve në Republikën e Kosovës të cilat do të bazohen në cilësi dhe rezultate të arritura në gara ndërkombëtare....

9 February, 2017Lexo më shumë

Hapet Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Berlin, Berlinale 67

Berlinalja e 67-të zhvillohet nga 9 deri më 19 shkurt, përcjellë KultPlus. ...

9 February, 2017Lexo më shumë

I vidhet Çmimi Nobel mbrojtësit të të drejtave të fëmijëve në Indi

Satyarthi, i cili u bë botërisht i njohur përmes aktiviteteve të tij, në vitin 1984 u nderua me Çmimin Ndërkombëtar për Paqe Aachener nga Gjermania, ndërsa më 1995 me Çmimin Robert. F. Kennedy për të Drejtat e Njeriut nga SHBA-të. ...

9 February, 2017Lexo më shumë

Ky është filmi që po shikohet më shumë se ‘La La Land’ në kinematë botërore (Video)

'La La Land' ka marrë të gjithë nominimet, por vëmendjen e famsave po merr "Hidden Figures"....

8 February, 2017Lexo më shumë

Njihuni me 10 gratë më të bukura në historinë e Shqipërisë (Foto)

Ato kanë qenë të forta, të afta, të talentuara por në të njëjtën kohë edhe shumë të bukura....

7 February, 2017Lexo më shumë

11 vjet nga vdekja e Ibrahim Kodrës, mbreti shqiptar i pikturës

Pikturat e tij i ekspozoi në qytete më të mëdha të Botës, si Paris, Nju Jork, Romë e shumë qytete tjera. ...

7 February, 2017Lexo më shumë

Në Rahovec, investohen rreth 1.3 milion euro në projekte infrastrukturore sportive

Në kuadër të investimeve kapitale në fushën e sportit, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar sot tri memorandume të bashkëpunimit me Komunën e Rahovecit. Këto tri projekte arrijnë vlerën e gati 1.3 milion euro....

6 February, 2017Lexo më shumë

Kjo është poezia e fundit e shkruar nga Dritëro Agolli

“Dalëngadalë” quhet poezia që Elona e ndau me të tjerët....

3 February, 2017Lexo më shumë

Kadare për Agollin: Lajm tronditës, do na mungojë të gjithëve

“Ishte një nga lajmet më tronditëse. Jo vetëm për mua, por për të gjithë njerëzit e artit e gjithë shqiptarët. Dritëroi do të na mungojë të gjithëve”....

3 February, 2017Lexo më shumë

Letërsia shqipe në zi nga humbja e Dritëro Agollit; ja veprat më të mëdha të tij

Shkrimtari i njohur shqiptar Dritëro Agolli ka ndërruar jetë ditën e sotme. Prej ditësh, shkrimtari ndodhej i shtruar në Sanatorium dhe ditët e fundit gjendja e tij shëndetësore ishte rënduar....

3 February, 2017Lexo më shumë

Kush ishte i madhi Dritëro Agolli?

Poeti, publicisti dhe shkrimtari i madh, Dritëro Agolli, ndërroi jetë sot në spitalin universitar Shefqet Ndroqi, ku po kurohej prej 8 ditësh ga një sëmundje në mushkëri....

3 February, 2017Lexo më shumë

Personazhet publikë reagojnë për vdekjen e Dritëro Agollit (Foto)

Humbja e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli ka tronditur jo vetëm lexuesit dhe dashamirësit e krijmtarisë së tij, por edhe personazhet e njohur të ekranit të cilët kanë zgjedhur të shprehin dhimbjen dhe ngushëllimet e tyre në rrjetet sociale....

3 February, 2017Lexo më shumë

Kjo është poezia epike e Dritëro Agollit, recituar dhe kënduar nga të gjithë ne

Një nga shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë shqiptare ndërroi jetë sot në moshën 85 vjeçare....

3 February, 2017Lexo më shumë

Shuhet shkrimtari i madh shqiptar, Dritëro Agolli

Shkrimtari i madh shqiptar Dritëro Agolli ka ndërruar jetë në spital. Ai kishte disa javë që ishte në gjendje të rëndë, ndërsa mesditën e sotme është ndarë nga jeta....

3 February, 2017Lexo më shumë

Shtatorja e Anton Çetës do të vendoset para Institutit Albanologjik

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka takuar sot një delegacion të Këshillit Organizativ për Pajtimin e Gjaqeve, të udhëhequr nga Dom Lush Gjergji, Mulla Xhevat Kryeziu dhe Riza Krasniqi, me të cilët bisedoi për procedurat rreth vendosjes së Shtatores së Anton Çetës para Institutit Albanologjik....

3 February, 2017Lexo më shumë

Peja do të bëhet me Palestër Nacionale të Xhudos

Në vazhdën e investimeve kapitale në fushën e sportit, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar sot memorandum bashkëpunimi me Komunën e Pejës, me qëllim të “Ndërtimit të Palestrës Nacionale të Xhudos në Pejë”, në të cilën projekt do të investohen 1 milion e 500 mijë euro....

3 February, 2017Lexo më shumë

“Kamarja e Turpit”, e Kadaresë botohet në gjuhën angleze

Edhe ky roman thekson gjithashtu një nevojë njerëzore për të mos harruar. Të kujtuarit nuk lidhet vetëm me varrosje kockash, por lidhet me të treguarin e historisë, të folurin e gjuhës tënde, të ruajturit e traditave....

3 February, 2017Lexo më shumë

‘Amadeus’ mbështet talentët me nevoja të veçanta

Konsiderojmë se këtë nismë të shkollës së muzikës ‘Amadeus’ do të vazhdojnë ta përkrahin bizneset dhe organizatat tjera sepse shkollimi profesional muzikor përveç që është kulturë është rrugë e cila hap dyert e një përcaktimi profesional në të ardhmen, shkruan KultPlus. ...

2 February, 2017Lexo më shumë

Ilire Vinca nominohet për çmimin e League of Profesional Thetare Women në New York

Profesoresha e Arteve në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ilire Vinca, ka marë njoftimin se është nominuar nga “League Profesional Theatre Women në New York”, thuhet në faqen zyrtare të Universitetit të Prishtinës....

1 February, 2017Lexo më shumë

Aktorët me nominime rekorde për çmim ‘Oscar’ (Foto)

Po vjen koha e ceremonisë së ndarjes së çmimeve ‘Oscar’ për këtë vit....

1 February, 2017Lexo më shumë

“Ocean’s 8” pushtohet nga femrat (Foto)

Besojmë se ju ka rënë rasti të ndiqni trilogjinë e filmave “Ocean” 11, 12 dhe 13, me aktorë kryesorë emrat më të mirë si: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Julia Roberts, Andy Garcia etj. ...

1 February, 2017Lexo më shumë

Çmimin “Pena e Flakës” e fiton poeti Agron Tufa

Salla e madhe e Kuvendit Komunal në Gjilan ishte “arenë e vogël titanësh” të fjalës së shkruar shqipe në prozë e poezi, pjesëmarrës në konkursin letrar “Pena e Flakës 2017”. Krijues të pranishëm në këtë kremtë letrare nga hapësira mbarëshqiptare ishin dëshmitarë të njërës nga ngjarjet më të mëdha të letrave shqipe viteve të fundit, madje në mbarë gjeografinë shqiptare: Kosovë, Shqipëri, Maqedoni, Luginë e Preshevës, Mali i Zi e Qamëri....

31 January, 2017Lexo më shumë

Brenda mendjes së John Lennon

John Winston Ono Lennon ka qenë një muzikant anglez i muzikës rock, tekst-shkrues, autor, dhe aktivist paqeje, si dhe njëri nga themeluesit e “The Beatles”....

31 January, 2017Lexo më shumë

Kadare feston ditëlindjen e 81-të

Ismail Kadare është autor i shumë veprave në poezi e prozë, laureat i shumë çmimeve kombëtare, kandidat i çmimit Nobel për shumë vite me radhë, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe anëtar i Akademisë Franceze të Shkencave Morale...

28 January, 2017Lexo më shumë

Ministria e Kulturës investon 470 mijë Euro në Shtime

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar sot dy memorandume të bashkëpunimit për investime kapitale në Komunën e Shtimes. Këto dy projekte arrijnë vlerën e gati gjysmë milioni euro....

27 January, 2017Lexo më shumë

Filmi për vrasjen e fëmijëve maqedonas te Liqeni i Smillkovës në Berlinale

“Kur dita s’kishte emër” është titulli i filmit të frymëzuar nga vrasja e katër fëmijëve dhe një të rrituri te Liqeni i Smillkovës afër Shkupit, në vitin 2012, me të cilin regjisorja maqedonase Teona Mitevska do të marrë pjesë në Festivalin prestigjioz të filmit në Berlin, që do të mbahet prej 9 deri më 19 të muajit të ardhshëm....

25 January, 2017Lexo më shumë

QKK me dy projekte filmike në Rotterdam Lab

Sot fillon festivali i njohur International Film Festival Rotterdam në kuadër të të cilit do të mbahet edhe punëtoria pesë ditore Rotterdam Lab, e cila fillon me 28 janar 2017....

25 January, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Bike Rivals
  • Play Berry Rush
  • Play Stealth Sniper