Bota – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Gazetarët që ndjekin situatën, objektiv i policisë izraelite

Policia izraelite e cila vazhdon me shkeljet në kompleksin Al-Aksa po ushtron dhunë edhe ndaj gazetarëve të cilët e ndjekin situatën në Jerusalem....

26 July, 2017Lexo më shumë

Trump: Jam i zhgënjyer me Prokurorin e Përgjithshëm (Video)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka thënë se është i “zhgënjyer” me Prokurorin e Përgjithshëm, Jeff Sessions dhe ka thënë se “koha do të tregojë”, kur u pyet për të ardhmen e tij....

26 July, 2017Lexo më shumë

60 shoferë ndërprejnë punën për shkak të sëmundjes

Gjashtëdhjetë punonjës kanë dorëzuar një certifikatë mjekësore në ditët e fundit, pranë transportit publik në Bazel. Ata denoncojnë një situatë të paqëndrueshme për punën e tyre...

26 July, 2017Lexo më shumë

Trump ua ndalon transeksualëve të shërbejnë në ushtri

Presidenti i Amerikës Donad Trump, njoftoi vendimin që personat transekslual nuk do të shërbejnë në ushtrinë amerikane....

26 July, 2017Lexo më shumë

Turistët pushojnë teksa malet digjen në Francë (Foto)

Nga zjarret e marra në qytetin turistik të Francës Jugore, San Tropez, turistët janë detyruar që të flenë në plazh teksa shohin malet duke u djegur....

26 July, 2017Lexo më shumë

Afganistan: Nga sulmi i talibanëve – dhjetëra policë të vrarë

Ministria e mbrojtjes e Afganistanit thotë se 26 ushtarë janë vrarë dhe 13 të tjerë janë plagosur, nga sulmi i talibanëve kundër një baze ushtarake në provincën jugore të Kandaharit....

26 July, 2017Lexo më shumë

Korea Veriore kërcënon SHBA-të: Do t’ju shfarosim!

Koreja e Veriut kërcënoi Shtetet e Bashkuara me sulme bërthamor në “zemër” të saj nëse Uashingtoni përpiqet që të rrëzojë liderin suprem të vendit, Kim Jong Un....

26 July, 2017Lexo më shumë

Të huajt e pasur e blejnë lejen e qëndrimit “B” në Zvicër

Shumë pak i njohur, një nen i Ligjit për të Huajt u mundëson të huajve të pasur që të përfitojnë nga përjashtime të veçanta, njofton albinfo.ch...

26 July, 2017Lexo më shumë

SHBA, kryeprokurori i ka ditët e numëruara

Shtëpia e Bardhë bëri me dije se do të vendosë së shpejti për fatin e Prokurorit të Përgjithshëm Jeff Sessions, pasi një lumi kritikash që ai mori nga presidenti Trump....

26 July, 2017Lexo më shumë

Kleriku i Vatikanit George Pell mohon akuzat për abuzim seksual të fëmijëve

Kleriku më i lartë i Vatikanit që akuzohet ndonjëherë në skandalin e abuzimit seksual të Kishës Katolike Romake, kardinali australian George Pell, i ka mohuar akuzat...

26 July, 2017Lexo më shumë

Rusia e kritikon legjislacionin për sanksionet amerikane

Zyrtarët e Rusisë dhe ligjvënësit e kanë kritikuar ashpër legjislacionin e miratuar në Dhomën Përfaqësuese të Shteteve të Bashkuara, me të cilin imponohen sanksione të reja kundër Moskës dhe vështirësohet lehtësimi eventual i tyre nga ana e presidentit amerikan, Donald Trump....

26 July, 2017Lexo më shumë

BE: Betejë transatlantike lidhur me sanksionet amerikane kundër Rusisë

Derisa Dhoma Përfaqësuese e Kongresit të Shteteve të Bashkuara dje i ka miratuar bindshëm sanksionet e reja, më të ashpra, kundër Rusisë, Bashkimi Evropian duket se është i përgatitur për ta mbrojtur aftësinë e tij që të përcaktojë se çka është mirë për sigurinë e saj energjetike....

26 July, 2017Lexo më shumë

Policia izraelite plagosi 13 palestinezë afër Al-Aksës

Së paku 13 palestinezë janë lënduar të martën mbrëma kur policia palestineze qëlloi me plumba gome dhe gaz lotsjellës ndaj besimtarëve në kompleksin e xhamisë Al-Aksa, njoftoi Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze....

26 July, 2017Lexo më shumë

Rusia kërkon masa kundër Polonisë për shkatërrimin e monumenteve sovjetike

Dhoma e Epërme e Parlamentit të Rusisë ka kërkuar nga presidenti, Vladimir Putin, që ta filloj përgatitjen e sanksioneve kundër Polonisë, për shkak të planeve për shkatërrimin e monumenteve sovjetike, kanë raportuar mbrëmë mediat shtetërore ruse....

26 July, 2017Lexo më shumë

Gjermani: Identifikohen më tepër femra të dyshuara në IS

Ministria e jashtme e Gjermanisë ka konfirmuar se i ka identifikuar edhe dy femra të tjera në mesin e grupit të pjesëtareve të dyshuara të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), që janë zënë në Irak....

26 July, 2017Lexo më shumë

Erdogan: Akuza për spiunazh dhe kërcënime Gjermanisë

Turqia i pëmbahet kursit të saj të ashpër ndaj Berlinit. Gati tri javë pas arrestimit të aktivistit gjerman të të drejtave të njeriut Steudtner, kreu i shtetit Erdogan ngre tani akuza për spiunazh ndaj qeverisë gjermane....

26 July, 2017Lexo më shumë

Gjermani, identifikohen më tepër femra të dyshuara në ISIS

Ministria e jashtme e Gjermanisë ka konfirmuar se i ka identifikuar edhe dy femra të tjera në mesin e grupit të pjesëtareve të dyshuara të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), që janë zënë në Irak....

26 July, 2017Lexo më shumë

Jugu i Francës në emergjencë nga flakët

Jugu i Francës është në gjendje emergjence nga flakët që kanë shpërthyer në disa zona pyjore gjatë orëve të fundit. Janë shkrumbuar mbi 3 mijë hektarë tokë përgjatë rivierës franceze dhe ishullin e Korsikës. Autoritetet kanë kërkuar ndihmë edhe nga Bashkimi Europian....

25 July, 2017Lexo më shumë

Senati amerikan drejt rrëzimit të “Obamacare”

Senati amerikan ka votuar për të nisur debatin për një ligj të ri republikan për kujdesin shëndetësor, një hap i rëndësishëm ky për përpjekjet e presidentit Donald Trump për të rrëzuar ligjin e nënshkruar nga paraardhësi i tij, që njihet si “Obamacare”....

25 July, 2017Lexo më shumë

Merkel braktis fushatën dhe shkon në pushim

Kancelarja gjermane, Angela Merkel filloi sot pushimet, pikërisht kur fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të shtatorit ka hyrë në fazën kritike....

25 July, 2017Lexo më shumë

Ç’po ndodh? Luftanija amerikane, zjarr paralajmërues ndaj anijes iraniane

Një anije e marinës amerikane që patrullonte në Gjirin Persik hapi zjarr në shenjë paralajmërimi ndaj një anijeje iraniane të Gardës Revolucionare, në momentin kur ajo iu afrua shumë pranë. Lajmi u konfirmua të martën për “Zërin e Amerikës” nga një zyrtar amerikan i mbrojtjes. Anija amerikane “Thunderbird” gjuajti “disa të shtëna paralajmëruese” në drejtim të anijes iraniane kur kjo u afrua me shpejtësi brenda kufirit prej 140 metrash nga anija amerikane....

25 July, 2017Lexo më shumë

Tmerr në Itali: Plazhet ngrijnë nga breshëri, vdesin dy persona (Foto)

Italia është prekur nga moti i keq këtë të martë. Breshër me kokrra të mëdha raportohet se ka rënë në Marche, stuhi dhe breshër edhe në Piemonte, në zonën e Alessandria-s, duke shkaktuar dëme të mëdha në bujqësi. Stuhi ka pasur edhe në Venezia....

25 July, 2017Lexo më shumë

Plagosi 5 persona me sharrë elektrike, arrestohet autori

Policia zvicerane arrestoi personin që dyshohet se sulmoi pesë persona me sharre elektrike, pas një operacioni kërkimi ndërkombëtar....

25 July, 2017Lexo më shumë

Sulmi me sharrë në Zvicër, arrestohet sulmuesi

Policia zvicerane ka arrestuar një të dyshuar për sulmin me sharrë elektrike ku mbetën të lënduar pesë persona, dy prej tyre në gjendje më kritike....

25 July, 2017Lexo më shumë

Kush e ka fajin për moszbatimin e marrëveshjeve të Bruskselit? (Video)

Me 10 janar ishte planifikuar që Gjykata e Prokuroria Themelore e Mitrovicës të ishin tërësisht funksionale, por kanë kaluar gati 8 muaj e kjo punë nuk është përfunduar....

25 July, 2017Lexo më shumë

Qeveria e Katalunisë kërkon bashkëpunim me vendet e Ballkanit, përfshirë edhe Kosovën

Qeveria e Katalunisë do ta hap së shpejti “amabsadën” e saj në Kroaci e cila do t’i mbulonte vendet e Evropës Juglidnore, ka thënë një burim për mediat kroate....

25 July, 2017Lexo më shumë

Ndihmësit kryesorë të Trumpit kanë biseduar me hetuesit për lidhjet ruse

Dy anëtarë kryesorë të fushatës presidenciale të Donald Trumpit, janë takuar sot me hetuesit e Kongresit, që po e shqyrtojnë ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 dhe marrëveshjen e fshehtë të mundshme të Moskës me ndihmësit e Trumpit....

25 July, 2017Lexo më shumë

Koreja e Veriut kërcënon SHBA-të

“Nëse SHBA-të tentojnë të bëjnë edhe hapin më të vogël drejt ndërrimit të liderit të Koresë së Veriut, do t’i përgjigjemi me fuqinë tonë bërthamore”, thuhet në njoftimin e Ministrisë koreanoveriore të Punëve të Jashtme...

25 July, 2017Lexo më shumë

Shkencëtarët të shqetësuar nga shkrirja e akullit në Grenlandë

Shkencëtarët paralajmëruan se shtresa e akullit në Grenlandë, mund të shkaktojë rritjen e nivelit të ujit të detit më shumë se sa pritej për shkak të rritjes së algave....

25 July, 2017Lexo më shumë

Erdogan: Vendet perëndimore nuk mund ta kërcënojnë Turqinë

Pas arrestimit të aktivistit gjerman për të drejtat e njeriut, Peter Steudtner, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kritikoi ashpër Gjermaninë, ndërsa të arrestuarin e denoncoi duke e quajtur “agjent”....

25 July, 2017Lexo më shumë

Fakte interesante për Mbretëreshën e Britanisë

Për 65 vjet në fronin e Anglisë, Elizabeta II është një nga figurat më të njohura publike në botë, por ajo jep shumë pak intervista dhe flet akoma më pak për veten...

25 July, 2017Lexo më shumë

Trump “përndjek” Prokurorin e Përgjithshëm

Presidenti amerikan, Donald Trump nuk heq dorë nga sulmet kundër Prokurorit të Përgjithshëm, Jeff Sessions duke etiketuar atë si të dobët....

25 July, 2017Lexo më shumë

Papa mbyll shatërvanët, solidarizohet me Italinë që po vuan thatësirën

Për herë të parë në histori, Papa Françesku, ka mbyllur 100 shatërvanët e famshëm të Vatikanit, vendim që vjen në një kohë kur Italia po vuan thatësirën. Ngjarja ka tërhequr vëmendjen e mbarë mediave ndërkombëtare, ndërsa ka lënë përshtypje edhe tek turistët e shumtë që vizitojnë Selinë e Shenjtë. Papa Françesku ka bërë edhe më herët thirrje për të kursyer ujin e pijshëm....

25 July, 2017Lexo më shumë

Theret me thikë polici në Spanjë, agresori thërriste “Allahu ekber”

Një person i paidentifikuar nën brohoritjet “Allahu Ekber” ka sulmuar me thikë një polic duke e lënë të plagosur. Ngjarja sipas AFP-së ka ndodhur në kufirin mes Marokut dhe territorit spanjoll në vendin e quajtur Melilla, shkruan “Telegrafi”....

25 July, 2017Lexo më shumë

Rusi: Policia i ka shpërndarë protestuesit në mbështetje të Navalnyt

Policia e Rusisë i ka shpërndarë sot protestuesit në qytetin siberian, Kemerovo, që ishin mbledhur për ta mbështetur politikanin opozitar, Aleksei Navalny, i cili tashmë po zhvillon fushatë intensive për zgjedhjet presidenciale të Rusisë, vitin e ardhshëm....

25 July, 2017Lexo më shumë

SHBA: Gjyqtari e ka ndalur dëbimin e irakianëve

Një gjyqtar federal në Miçigen të Shteteve të Bashkuara e ka ndalur për kohë të pacaktuar dëbimin e më se 1,400 shtetasve të Irakut, që ishin paraburgosur gjatë fushatës kundër imigrantëve në gjithë Shtetet e Bashkuara, gjatë muajit të kaluar....

25 July, 2017Lexo më shumë

Jemen, nga prilli afër 2 mijë të vdekur nga sëmundja e kolerës

Nga muaji prill një total prej 1.869 njerëzish kanë vdekur si pasojë e shfaqjes së sëmundjes së kolerës në Jemenin e kapluar nga lufta....

25 July, 2017Lexo më shumë

Qyteza franceze, mur kundër emigrantëve

Protestuesit në një qytezë të vogël në jug-perëndim të Francës ndërtuan një mur rreth hyrjes së një hoteli të braktisur për të mos lejuar që të përdoret si strehë për emigrantët. ...

25 July, 2017Lexo më shumë

Gjykata Evropiane: Rusia do t’i paguajë kompensim të dënuarit për vrasjen e Nemtsovit

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut ka urdhëruar Rusinë t’i paguajë Temirlan Eskerkhanovit, 6000 euro kompensim, i cili është njëri nga burrat e dënuar në rastin e vrasjes së ish politikanit opozitar rus, Boris Nemtsov....

25 July, 2017Lexo më shumë

Trump “sulmon” Prokurorin e Përgjithshëm

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, e ka kritikuar Prokurorin e Përgjithshëm, Jeff Sessions, njëherësh ish aleatin e tij, duke e cilësuar si “shumë të dobët”, pasi sipas tij, Sessions, ka dështuar të hetojë disa të dhëna të publikuara nga Intelegjenca dhe hetime të tjera për ish kandidaten demokrate Hillary Clinton....

25 July, 2017Lexo më shumë

Erdogan u kërkon myslimanëve t’i mbrojnë vendet e shenjta

Në parlamentin Turk, të pranishmëve u është drejtuar edhe kryetari i Turqisë....

25 July, 2017Lexo më shumë

Presidenti polak nënshkruan njërën prej tri reformave gjyqësore

Zyra e presidentit të Polonisë, Andrzej Duda, tha se ka nënshkruar në ligj njërën prej tri reformave në gjyqësi, të cilat kanë shkaktuar protesta masive në këtë vend....

25 July, 2017Lexo më shumë

Rritet numri i vrasjeve të gazetarëve në Afganistan

Një vëzhgues i mediave afgane ka thënë se të paktën 10 gazetarë janë vrarë në Afganistan, në gjysmën e parë të vitit 2017, që shënon rritje prej 35 për qind nga viti i kaluar....

25 July, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bubble Trouble
  • Play 8 Ball Pool
  • Play World Soccer Champion