Teknologji – Lajmi.net

Aktuale

Paisja që mbushë baterinë e celularit për 30 sekonda

StoreDot sot zbuloi prototipin e saj për mbushje të baterive në konferencën Think Next të Microsoft në Tel Aviv. Kompania tregoi se teknologjia e tyre mund të përdoret për të mbushur plotësisht një bateri boshe të Samsung Galaxy S4 në vetëm 30 sekonda – një kohë jashtëzakonisht e shkurtër në një kohë kur mbushësit e […]...

7 April, 2014 Lexo më shumë

Microsoft përfundon të martën mbështetjen për XP

Siç edhe ishte paralajmëruar kohë më parë nga Microsoft, sistemi operativ Windows XP do të përfundojë nesër, me 8 prill. Të martën Microsoft do të pushoj së dërguari përditësime të sigurisë për XP dhe kompania paralajmëron përdoruesit e Windows XP se nuk do të marr përgjegjësinë se çfarë do të ndodhë me kompjuterët e tyre […]...

7 April, 2014 Lexo më shumë

Google do të lansojë Android TV

Kompania ka raportuar se do të heqë nga planet e prodhimit Google TV dhe në vend të tij do të prodhojë Android TV. Detajet në lidhje me TV ishin të publikuara nga Verge. Inxhinierët e teknologjisë janë duke kërkuar përmirësimin e TV-së duke e bërë atë më të thjeshtë. Android TV është i optimizuar për […]...

6 April, 2014 Lexo më shumë

Ora atomike që punon për 300 milionë vite

Shumica e njerëzve i rregullojnë orat e tyre sipas orës që e kanë në telefon. Por tani ju keni një udhëzues të ri: orën atomike NIST-F2. E ndërtuar nga Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë (NIST), paisja e ardhshme do të shërbejë si orë civile amerikane. Ora më e saktë në botë F2, mund të […]...

6 April, 2014 Lexo më shumë

Windows 8 së shpejti do të duket si Windows 7

Pas konferencës së zhvilluesve në San Francisco të mërkurën, Microsoft njoftoi për një treshe të tipareve të reja për Windows 8.1, që do t’i vendosë  për t’i dhënë përdoruesve ndjenjën e Windows 7. Së pari, Windows do të ketë disa veçori të reja që do ta bëjnë më të lehtë të përdoret me tastierë dhe […]...

5 April, 2014 Lexo më shumë

Twitter do të prezentojë reklamat në faqe muajin e ardhshëm

Twitter është duke zgjeruar ofertat e saj tregtare me 15 reklama të reja që do të shfaqen përgjatë cicërimave të përdoruesve. Sistemi i ri i reklamave do të lejojë reklamuesit të shkarkojnë aplikacionet direkt nga Twitteri me ndihmën e sistemit të fundit të saj “Integrimi me Kartë”, që bën një lidhje edhe për përdoruesit që […]...

5 April, 2014 Lexo më shumë

Apple akuzon Samsung se ka bërë deklaratë të rreme në gjyq

Thuhet se fllimi është gjithmonë i vështirë. Duket se fillimi i rastit të dytë ligjor në mes Apple dhe Samsung është duke kaluar me goditje me të vërtetë të vështira. Avokatët e Apple akuzojnë Samsung se ka mashtruar jurinë në raundin e dytë gjyqësor për shkelje të patentës në sallën e gjyqit në San Jose, […]...

5 April, 2014 Lexo më shumë

Facebook avancon teknologjinë e njohjes së fytyrës

Facebook është i njohur për çështjet e rrepta të privatësisë, por rrjeti social është duke punuar në përmirësimin e teknologjisë së njohjes së fytyrës. Njohja e fytyrës në Facebook është mjaft e avancuar, ndoshta diçka që vetëm ushtria apo NSA ka çasje në të. Sipas një raporti të ri nga Facebook, studiuesit e teknologjisë janë […]...

5 April, 2014 Lexo më shumë

FireChat lansohet në Android

FireChat u lansua dy javë më parë për iPhone, që ju lejon të bisedoni në mënyrë anonime me njerëzit afër jush edhe pa sinjal të celularit. Aplikacioni bën që disa vegla teknologjike për iOS të ndërtuara nga Apple të ju lejojnë të flisni mbi nivelet e Wi-Fi dhe Bluetooth, dhe me çdo përdorues lokal shtesë, […]...

4 April, 2014 Lexo më shumë

Kanguri robot

E vetmja kafshë që kërcen dhe që përmbanë në vete një qese mbajtëse është kanguri, por ajo çfarë i ka mahnitur të gjithë është kanguri bionik i kirjuar në Festo. Çelësi i suksesit të kangurit bionik është kuptimi më i mirë i kangurit të egër, që është i aftë për të arritur shpejtësinë e tij të […]...

4 April, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO