10 orë gjumë, ose më pak se 6 orë, ndikojnë shumë keq për trupin tuaj – Lajmi.net
10 orë gjumë, ose më pak se 6 orë, ndikojnë shumë keq për trupin tuaj
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 18:59, 13 June 2018
Të flini më shumë se dhjetë orë gjatë natës- ose më pak se gjashtë- mund të rrisë rrezikun e vdekjes së hershme, ka gjetur hulumtime të reja.

Kjo do të thotë se tetë orë saktësisht mund të jetë koha e përkryer për gjumë gjatë natës.

Studimi zbuloi se gratë që flinin për dhjetë orë kishin 40 për qind më shumë gjasa që të kishin të paktën tre kushte shëndetësore të lidhura me vdekshmërinë e parakohshme.

Këto përfshijnë një bel të trash, presion të lartë të gjakut, nivele të larta të yndyrës ose sheqerit në gjak.

Këto të gjitha rrisin ndryshimet e vdekjes së parakohshme.

Hulumtimet e mëparshme sugjerojnë që të dy rastet si gjumi i mangët e po ashtu edhe gjumi i tepërt shkaktojnë inflamacion në trup, i cili lidhet me simptomat metabolike.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO