ZYRTARE: Nëse sezoni ndërprehet sërish, ja si do të veprojë Serie A

Seria A do të vendoset nga play-off dhe play-out ose një algoritëm nëse sezoni ndërprehet përsëri.

Sport

08/06/2020 16:02

Një shumicë dërrmuese e skuadrave të Serie A ishin kundër idesë së një formule matematikore që përcakton fituesin dhe ekipet që bin nga liga.

Përkundër kësaj, FIGC miratoi planet në Këshillin Federativ të saj të mbajtur më herët këtë pasdite, përcjell lajmi.net.

Prandaj, Seria A do të vendoset nga play-off dhe playout nëse koronavirusi detyron një tjetër ndalesë.

Gazzetta dello Sport raporton se 10 korriku mund të jetë pika e ndërprerjes për një rezultat të tillë, pas së cilës pika algoritmi do të përdoret si zgjidhje e fundit.

Ndërsa qëndron kështu, Kupa e Italisë rifillon në fazën gjysmëfinale të ndeshjeve të dyta të premten përpara se Seria A të fillojë përsëri më 20 qershor. /Lajmi.net/