Zyrtare: Ange Postecoglou emërohet trajner i Tottenham

Tottenhami ka bërë të ditur emërimin e Ange Postecoglou si trajnerin e tyre të ri. Presidenti i klubit Daniel Levy ka thënë me këtë rast se Ange do të sjellë mentalitet shumë pozitiv në skuadër. “Ange sjell një mentalitet pozitiv dhe një stil të shpejtë, sulmues të lojës. Ai ka një histori të fortë në…

Sport

06/06/2023 12:04

Tottenhami ka bërë të ditur emërimin e Ange Postecoglou si trajnerin e tyre të ri.

Presidenti i klubit Daniel Levy ka thënë me këtë rast se Ange do të sjellë mentalitet shumë pozitiv në skuadër.

“Ange sjell një mentalitet pozitiv dhe një stil të shpejtë, sulmues të lojës. Ai ka një histori të fortë në zhvillimin e lojtarëve dhe një kuptim të rëndësisë së lidhjes nga akademia – diçka që është e rëndësishme për klubin tonë. Jemi të ngazëllyer që Ange na bashkohet teksa përgatitemi për sezonin e ardhshëm”, ka thënë ai.

Një ish-lojtar i kombëtares së Australisë, Ange menaxhoi në South Melbourne, duke fituar dy herë Ligën Kombëtare të Futbollit dhe Kampionatin e Klubeve të Oqeanisë. Ai më pas udhëhoqi kombëtaren Australiane U-17 dhe Nën 20 përpara se të kalonte në menaxhimin në A-Ligë, duke fituar Premiership në 2011 dhe finalet e mëdha të kampionatit në 2011 dhe 2012 me Brisbane Roar, duke u bërë trajneri i parë që fitoi radhazi A- Titujt e kampionatit të Ligës.

Më pas ai u bë menaxher i lartë i Kombëtares Australiane nga 2013 deri në 2017, duke e çuar ekipin në Kupën e Botës FIFA 2014, duke fituar Kupën e Azisë AFC në 2015 dhe duke siguruar kualifikimin për Kupën e Botës FIFA 2018. Ai fitoi Ligën J1 me Yokohama F. Marinos në 2019 dhe na bashkohet nga Celtic ku fitoi Premiershipin Skocez dhe Kupën e Ligës Skoceze në 2021/22 dhe dha trefishin, duke fituar titullin Premier Skocez./Lajmi.net/