Të Infektuar: 2991

Të Shëruar: 1644

Të Vdekur: 54

Zjarret në Portugali, kthejnë ‘makthin’ e 2017-ës

15:57 | 21 Korrik 2019

Portugali

Më shumë se një mijë zjarrfikës janë përballur që nga orët e para të së dielës me zjarre që kanë çuar në evakuime fshatrash në Portugalinë qendrore.

Më shumë se një mijë zjarrfikës dhe 400 mjete u dislokuan mëngjesin e të dielës në zonën malore dhe të pyjëzuar të Castelo Brankos, 200 km në veri të Lisbonës. Në përpjekjet për të shuar flakët u angazhuan edhe rreth 20 avionë dhe helikopterë.

Një civil dhe të paktën shtatë zjarrfikës janë lënduar si pasojë e flakëve.

Ushtria po ashtu ka dislokuar trupa dhe makineri për tu ardhur në ndihmë zjarrfikësve. Disa rrugë kombëtare janë mbyllur dhe një numër fshatrash në rajon janë evakuuar.

Portugalia është ende e traumatizuar nga vdekja e dhjetëra njerëzve në zjarret e 2017 me autoritetet që kanë marrë tani masa shtesë. Por të ushqyer nga era e fortë, zjarret janë përhapur në tre drejtime të ndryshme që nga pasditja e të shtunës.

Gjashtë rajone në Portugalinë qendrore dhe jugore janë vënë në alarm maksimal për zjarre. /tch