Zelanda e Re – 13 ditë pa asnjë rast të ri me COVID-19

Zelanda e Re nuk ka shënuar asnjë rast të ri me COVID-19 që 13 ditë.

Bota

04/06/2020 10:28

Zelanda e Re nuk raportoi asnjë rast të ri të COVID-19 për 13 ditë rresht, me numrin e kombinuar të rasteve të konfirmuara dhe të mundshme që qëndronin në 1.504, tha të enjten Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetësisë Ashley Bloomfield, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara të COVID-19 mbetet në 1.154, që është numri i raportuar Organizatës Botërore të Shëndetit, tha Bloomfield në një konferencë për shtyp.

Numri i vdekjeve të lidhura me COVID-19 në Zelandën e Re mbeti në 22, pa vdekje shtesë, sipas ministrisë së shëndetësisë.

Askush në Zelandën e Re nuk është në kujdes në nivelin spitalor për COVID-19.

Aplikacioni NZ COVID Tracer tani ka regjistruar 495,000 regjistrime, tha Bloomfield, transmeton lajmi.net.

Kufizimet për bizneset do të hiqen nën nivelin e paralajmërimit të COVID-19. Kryeministrja Jacinda Ardern shpjegoi detajet të Mërkurën ndërsa Zelanda e Re po shohin se jeta e tyre po kthehej në normalitet.

Vendimi për të kaluar në Nivelin 1 të kujdesit do të merret në 8 qershor, tha Ardern, duke shtuar se ishte e mundur që Zelanda e Re mund të zhvendosej në nivelin 1 deri më 10 qershor. /Lajmi.net/