Zbulohet data kur Messi debuton me Inter Miamin

Leo Messi pritet debutojë me Inter Miami më 21 korrik, në një ndeshje kundër Cruz Azul që korrespondon me Kupën e Ligës, mes skuadrave nga Liga Amerikane dhe Meksikane. Pak ditë më parë, ylli argjentinas do të ketë zhvilluar stërvitjen e parë me skuadrën e Floridës. Përveç këtij kompeticioni dhe kampionatit MLS, Messi mund të…

Sport

09/06/2023 10:01

Leo Messi pritet debutojë me Inter Miami më 21 korrik, në një ndeshje kundër Cruz Azul që korrespondon me Kupën e Ligës, mes skuadrave nga Liga Amerikane dhe Meksikane.

Pak ditë më parë, ylli argjentinas do të ketë zhvilluar stërvitjen e parë me skuadrën e Floridës.

Përveç këtij kompeticioni dhe kampionatit MLS, Messi mund të aspirojë menjëherë në një kompeticion tjetër: Kupën e Hapur të SHBA-së, e krahasueshme me garat e Kupës Evropiane të Futbollit.

Është një kompeticion i frymëzuar nga Kupa e Anglisë, luhet në raunde me një ndeshje me pjesëmarrjen e ekipeve profesionale nga liga të ndryshme dhe gjithashtu amatore.

Inter Miami kaloi në gjysmëfinale të mërkurën (menjëherë pas vendimit të Leos) dhe këtë të enjte u hodh shorti i gjysmëfinaleve: Cincinatti do të presë Interin më 23 gusht.

Gjysmëfinalja tjetër do të luhet në të njëjtën ditë, në një kohë që do të vendoset, nga Houston Dynamo dhe Real Salt Lake, i quajtur si bashkëpunëtor i Real Madridit, një klub i admiruar nga presidenti i tij i parë, Dave Checketts.