Të Infektuar: 8799

Të Shëruar: 4027

Të Vdekur: 249

Zarif këshillon Trumpin: Provo respektin, funksionon

14:45 | 20 Maj 2019

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif i është përgjigjur kërcënimit nga presidenti i SHBA-së, Donald Trump.

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, ka hedhur poshtë “vrasjet gjenocidale” të Presidentit të SHBA-së, Donald Trump dhe e ka paralajmëruar atë të mos kërcënojë vendin.

Me tensionet në rritje, zoti Trump shkroi të dielën: “Nëse Irani dëshiron të luftojë, ky do të jetë fundi zyrtar i Iranit”.

Zarif tha se presidenti duhet të shikojë historinë. “Iranianët kanë qëndruar i gjatë për mijëvjeçarë, ndërsa agresorët janë zhdukur … Provo respektin – funksionon!”

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur anije luftarake shtesë dhe aeroplanë në gjirin e tyre në ditët e fundit.

Por, postimi nga Trump shënoi një ndryshim në ton, pas përpjekjeve të fundit të tij për të minimizuar mundësinë e një konflikti ushtarak me Iranin. Javën e kaluar, kur u pyetën nga gazetarët nëse SHBA do të luftonte me Iranin, ai tha: “Nuk shpresoj”. /Lajmi.net/