Të Infektuar: 1123

Të Shëruar: 847

Të Vdekur: 30

“Xhamadani vija-vija” këndohet në ushtrinë e Zvicrës, videoja cilësohet skandaloze

12:44 | 12 Shtator 2019

Një video që ka qarkulluar në rrjetet sociale në Zvicër, është shndërruar në një lloj skandali.

Gjatë një udhëtimi me makinë, disa ushtarë zviceranë këndojnë “Xhamadani vija-vija”, që sipas mediave në Zvicër është himni jozyrtar i shqiptarëve.

“Kënga ka të bëjë me unitetin midis Shqipërisë dhe Kosovës. Të bashkuar me xhaketën, Xhamadan. Kënga është himni jo zyrtar i shqiptarëve”, thuhet në gazetën “Blick”.

Për këtë video, në ushtrinë e Zvicrës tani kanë nisur hetimet.

Zëdhënësi i ushtrisë, Daniel Reist, ka thënë se kanë nisur hetimet, por ende nuk ka asnjë informacion rreth qarkullimit të kësaj videoje.