VV paralajmëron protesta për sigurimet kufitare dhe Asociacionin (Video)

Lëvizja Vetëvendosje po vazhdon t’i kundërshtojë marrëveshjet e arritur mes palës kosovare e asaj serbe në Bruksel, duke paralajmëruar edhe protesta masive kundër tyre.

Lajme

14/08/2015 14:32

Kështu ka bërë të ditur sot në një konferencë për media nënkryetari i parë i kësaj lëvizje, Driton Çaushi, i cili ka komentuar në veçanti nisjen e zbatimit të marrëveshjes për lëvizje të lirë.

Në këtë paraqitje për media, Çaushi ka thënë se nga kjo marrëveshje po humbin më së shumti shtetasit e Kosovës, duke mos u arritur asnjë reciprocitet me Serbinë.

“Marrëveshja e fundit nuk dëshmon asgjë tjetër, përveç rrugës së njëjtë që kryeministri aktual, Isa Mustafa, po e ndjek me Qeverinë e kaluar dhe ish-kryeministri Hashim Thaçi, duke vazhduar koncensionimet drejtë shtetit serb dhe poetikës ekspansioniste të tyre”.

“Qytetarët e Republikës së Kosovës përveç se nënçmohet gjatë kalimit të kufirit me Serbinë, maltretimi i tyre vazhdon më tutje edhe me dëmtimin financiar që atyre u shkaktohet duke paguar taksa tepër të padrejta”, ka thënë Çaushi, raporton lajmi.net.

Ai e ka ndërlidhur çështjen e marrëveshjes për lëvizje të lirë me atë për formimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, ndërsa ka paralajmëruar se Vetëvendosje së bashku me partitë tjera opozitare, janë më të mobilizuara se kurrë më parë, për t’i kundërshtuar këto marrëveshje.

“I njëjti fat do ta pret formimi i Asociacionit të Komunave Serbe, edhe aty do të lëshohet pe. Ne do të jemi si kurrë më parë të mobilizuar në kundërshtimin e këtyre marrëveshjeve, duke mos përjashtuar as protestat”.(Lajmi.net)

YouTube player