Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

Vuçiq: S’ka diskutime për statusin derisa të shfuqizohet taksa

16:06 | 14 Shkurt 2020

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq tha sot në Mynih se Beogradi nuk do të diskutojë statusin me Prishtinën derisa taksa për mallrat nga Serbia të shfuqizohet.

“Ne mund të diskutojmë gjëra që janë çështje e përparimit ekonomik, nuk kemi asnjë problem me atë, por nuk do ta diskutojmë statusin derisa të hiqen tarifat. Kjo qëndron dhe ne jemi duke pritur që tarifat të hiqen, “tha Vuçiq duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve të Al Jazeera në Munih, ku po merr pjesë në Konferencën e Sigurisë, raporton Tanjug.

Vuçiq është pyetur nëse do të takohej me përfaqësuesit nga Kosova derisa ka thënë se Thaçi ka marrë pjesë në nënshkrimin e dokumentit për hekurudhat.

 

 

Vuçiq tha se ishte qesharake që të fliste fare për taksën në shekullin 21, sepse duhet të ketë tregti të lirë, duke deklaruar se ai pret që problemi të zgjidhet. /Lajmi.net/