Vuçiq propozon Ditë të Përbashkët Përkujtimi për ballkanasit (Video)

Në takimin e 27 gushtit në kuadër të Samitit të Vjenës, ku pjesëmarrës do të jenë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, ka vendosur që të propozojë një ditë të përbashkët përkujtimi për të gjithë rajonin, njofton Klan Kosova.

Lajme

07/08/2015 22:08

Për një numër viktimash, në Mitrovicë, po gjykohen bashkëkombësit e kryeministrit, vendi i të cilit shkaktoi katër luftëra.

Njeriut kryesor të grupit të dyshuar politikanit Oliver Ivanoviq, të enjten iu zgjat burgimi edhe për dy muaj. E kjo e ka tronditur  kryeqeveritarin serb, që nuk sheh arsye për këtë gjë.

Kryeministri i Serbisë, tha se rasti gjyqësor ndaj Ivanoviqit dhe të tjerëve është një poshtërim që dikush po do tua bëjë serbëve të Kosovës.

Ivanoviq, që gjendet në paraburgim që nga janari i vitit të kaluar, nga kjo e premte hyri në grevë në shenjë proteste ndaj mbajtjes prapa grilave. Kundër tij, deri më tash kanë dëshmuar 45 dëshmitarë dhe shumica e tyre kanë pohuar ato që thotë aktakuza kundër tij.

YouTube player