Të Infektuar: 1052

Të Shëruar: 820

Të Vdekur: 30

Vladimir Putin ndërton shkollën 7 milionëshe me emrin e Khabib

8:50 | 12 Qershor 2019

Presidenti rus Vladimir Putin njoftohet se ka miratuar një propozim prej 7 milionë funtesh për të ndërtuar një shkollë të re në Dagestan që do të emërohet me emrin e Khabib Nurmagomedov, kampion i peshave të lehta në UFC.

30-vjeçari, i cili kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje të re fitimprurëse me UFC, u përgëzua personalisht nga Putini vitin e kaluar pas fitores së tij brutale ndaj Conor McGregor.

Babai i Khabib, Abdulmanap, pohoi se i biri i tij e pyeti Putinin nëse do të ishte e mundur të rriteshin fondet shtesë në sistemin e arsimit në Dagestan – ku ylli i UFC-së ka lindur – gjatë takimit të vitit të kaluar, transmeton lajmi.net.

Abdulmanap i tha gazetës ‘Teacher’ këtë javë: ”Pas apelit të Khabib, Vladimir Putin nënshkroi një dekret që caktoi rreth 600 milionë rubla në Republikën e Dagestanit për të hapur një shkollë të quajtur Khabib Nurmagomedov”.

Ai shtoi: “Unë shpresoj se këto para do të shkojnë për qëllimin e synuar dhe ne do të kemi mundësinë për të mësuar më mirë, për të edukuar, për të dhënë rezultate. Ne do të punojmë për këtë”.

Khabib nuk e ka të zhvilluar asnjë luftë që nga muajti tetor, kur në raundin e katërt e nokautoi McGregorin – meçi që mori vëmendjen e gjithë botës. /Lajmi.net/