HARTA: Vendet që mund të nxisin Luftën e Tretë Botërore (Foto)

Rusia, Kina dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë ndër vendet që  ka shumë mundësi të ndezin një konflikt shkatërrues global.

Bota

04/02/2016 08:52

Pakistani, Koreja e Veriut dhe Siria gjithashtu janë vendet që potencialisht mund të shkaktojë një përplasje më katastrofale sesa Lufta e Dytë Botërore.

Ngjarjet e fundit në Ukrainë dhe Siri kanë ngritur tensionet mes Moskës dhe NATO-s, SHBA-ve dhe grupeve të tjera të armatosura rajonale.

Shumë vëzhgues besojnë se në qoftë se Lufta e Tretë Botërore ka për të shpërthyer në të ardhmen e afërt, Rusia do të jetë një agjent kryesor në konflikt.

Gjithashtu në listën e superfuqive të paparashikueshme është edhe Kina, shkruan express.co, transmeton lajmi.net.

Politika ekspansioniste e Pekinit e ka sjellë atë në konfrontim të drejtpërdrejtë me Japoninë, Korenë e Jugut, Vietnamin, SHBA-të dhe Australinë.

Mosmarrëveshjet me Tajvanin janë gjithashtu një shkak për shqetësim në mesin e analistëve të cilët i frikësohen një përshkallëzim të marrëdhënieve tashmë të tensionuara.

Superfuqia e tretë më e madhe ushtarake e planetit është SHBA-ja, e cila ka qenë e përfshirë në nëntë konflikte të ndara në 20 vitet e fundit.

Sipas Barack Obama, numri i trupave amerikane të stacionuara në vende të huaja ka rënë.

Por edhe me qasjen e tij më pasive në çështjet botërore, potenciali për shpërthimet e shkaktuara nga Uashingtoni mbeten të  vërteta.

Një shembull i uljes së tensionit është edhe përmirësimi i lidhjes së Amerikës me Iranin, e cila ka lehtësuar sanksionet e saj në këmbim të nënshkrimit programues për inspektimet bërthamore.

Megjithatë, pavarësisht historisë së kohëve të fundit të Iranit, relativisht të qetë-  e cila kishte filluar luftën  e fundit  në vitin 1838 – marrëdhëniet me disa nga fqinjët e saj të afërta në Lindjen e Mesme rrezikon rrezikon kthesen e  rajonit në çdo luftë.

russia-454949

Mosmarrëveshjet me rivalin  Sunni,  Arabia Saudite kryeson listën e mundshëm  të konfliktit ndërsa tensionet e vazhdueshme me SHBA janë ende një burim i konfliktit të mundshëm.

Në vende  tjera në rajon, Siria, Turqia dhe Egjipti janë parë si vende të mundshme të konfliktit.

Lufta civile në Siri ka përfshirë vendet e shumta nga e gjithë bota, me një forcë të udhëhequr nga SHBA-ja të bashkuar  në urrejtjen e tyre ndaj  Shtetit Islamik duke ndarë hapësirën ajrore të mbushur  me avionët rusë.

syria-454947

Tensionet ndërmjet Turqisë dhe Rusisë u ndezen në nëntorin e kaluar, kur një nga avionet e Kremlinit u rrëzua nga artileria turke.

Të dy kanë shkëmbyer goditje verbale ndërsa  Putin premtoi hakmarrje për aktin, duke e bërë mundësi reale një përballje mes Moskës dhe Ankarasë.

Egjipti është tronditur nga paqëndrueshmëria që nga pranvera Arabe dhe përmbysjes së presidentit të tij diktatorial Hosni Mubarak në vitin 2011.

map-454946

Shteti i Afrikës së Veriut mbetet një lojtar shumë me ndikim në botë, njëri  nga vendet që shumë besojnë se është i aftë për rivendosjen e rendit dhe qetësisë në Siri.

Pakistani dhe India kanë qenë të angazhuara në konflikt të ashpër territorial për dekada të tëra.

Rivalët fqinje, të cilat kanë qenë zyrtarisht në paqe relative që nga nënshkrimi i Deklaratës Lahore në 1999, mbeten thellësisht të ndarë mbi Kashmirin.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, është Koreja e Veriut, shteti që  muajin e kaluar me sukses testoi një bombë me hidrogjen.

 

Kërcënimet e luftës nga Pheniani kundër  Koresë së Jugut dhe SHBA-ve deri më tani kanë qenë bosh, por lidhjet e saj me Kinën dhe Rusinë dhe retorika e veprimet agresive sugjerojnë se një luftë globale do të shpërthejë në shekullin e 21-të, dhe  Koreja e Veriut dhe mund të jetë shkaku e saj. /lajmi.net.