Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

Vdesin të gjithë pasagjerët e aeroplanit të rrëzuar në Pakistan

15:06 | 22 Maj 2020

Të gjithë pasagjerët në aeroplanin e rrëzuat sot në Pakistan kanë vdekur.

Kryebashkiaku i Karachi thotë se një aeroplan pasagjerësh pakistanez që transportonte 107 pasagjerë dhe ekuipazh dhe që i përkisnin Pakistan International Airlines të drejtuar nga shteti është rrëzuar, duke vrarë të gjithë në bord.

Kryetari Wasim Akhtar, në vendin e përplasjes, tha se aeroplani zbriti në një lagje të mbushur me njerëz, buzë aeroportit. Avioni që vinte nga qyteti lindor i Lahore mbante 99 pasagjerë dhe tetë anëtarë të ekuipazhit, tha ai.

Dëshmitarët thanë që Airbus A320 duket se po përpiqej të zbriste dy ose tre herë para se të rrëzohej në një zonë banimi afër Aeroportit Ndërkombëtar të Jinnah. Raportet e televizionit lokal treguan se tymi vinte nga drejtimi i aeroportit.

Një banor i zonës, Abdul Rahman, tha që ai pa rrethin e aeroplanit të paktën tre herë, duke u dukur të përpiqej të zbarkonte në aeroport para se të binte në shtëpi.

Policia dhe ushtria kishin kordonuar zonën.

Airbus nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment për rrëzimin. /Lajmi.net/