Vdes ‘daja’ nga Kosova, akuzohej për grabitjen në pistën e avionëve në Rinas

Ka ndërruar jetë në Spitalin e Traumës në Tiranë, Ragip Hajdini, i  njohur si Daja nga Kosova, i arrestuar për grabitjen e 9 prillit në Rinas.

Lajme

09/06/2020 09:52

Lajmi është bërë i ditur sot në mëngjes. Familjarët kanë shkuar pë ta takuar Hajdinin, por nuk janë lejuar nga bluzat e bardha, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

50-vjecari vuante nga një sëmundje e rëndë, raportojnë mediet shqiptare.

Kush ishte Ragip Hajdini, i arrestuari i 6 për grabitjen në Rinas

Personi i 6 i arrestuar si i dyshuar për grabitjen në Rinas i cili njihet edhe me nofkën “daja” ka qenë me precedentë të mëparshëm kriminalë.

Ragip Hajdini nga Peja e Kosovës i arrestuar në zonat përreth Kavajës për grabitjen në Rinas është i njohur për drejtësinë.

Arrestimi i tij erdhi pas dëshmisë së dëshmitarit të drejtësisë, Alkond Bengasi, që tha se “daja” nga Kosova ishte një person tullac, të cilin e kishte takuar disa herë me Admir Muratajn.

Ragip Hajdini rezulton me precedentë të ngjashëm penalë edhe në Kosovë, aty ku ka qenë i dyshuar për grabitjen e 25 kg ar nga Dhoma e Dëshmive në Policinë e Pejës, bashkë me 5 persona të tjerë.

Për grabitjen në Rinas, u arrestuan ndër të tjera Alkond Bengasi, Renaldo Sula, Oltian Veseli, Saimir Çela, Elton Pikli dhe Ragip Hajdini.