Usyk i pamposhtur – fiton sërish ndaj Joshuas

Oleksandr Usyk ka mposhtur Anthony Joshuan dhe është shpallur kampion bote në boks. Usyk vazhdon të jetë i pamposhtur edhe në duelin e dytë ndaj Joshuas. Ukrainasi ka mbrojtur titujt e WBA, IBF, IBO dhe WBO në luftën e tij ndaj britanikut, transmeton lajmi.net. U zhvillua një meç i jashtëzakonshëm nga të dy boksierët, por…

Sport

21/08/2022 01:06

Oleksandr Usyk ka mposhtur Anthony Joshuan dhe është shpallur kampion bote në boks.

Usyk vazhdon të jetë i pamposhtur edhe në duelin e dytë ndaj Joshuas.

Ukrainasi ka mbrojtur titujt e WBA, IBF, IBO dhe WBO në luftën e tij ndaj britanikut, transmeton lajmi.net.

U zhvillua një meç i jashtëzakonshëm nga të dy boksierët, por ishte Usyk që triumfoi në fund.

Në raundet e fundit ukrainasi i dhuroi goditje të forta Joshuas, kështu duke e ndihmuar të fitojë meçin.

Përballja shkoi deri në fund, kurse ishin gjyqtarët që vendosin për kampionin.

Në 20 lufta sa ka zhvillluar në karrierën e tij, Usyk ka fituar të gjithat, prej tyre 13 me ‘knock out’.

Anthony Joshua në anën tjetër pësoi disfatën e tretë në 27 duele gjithsej./Lajmi.net/